Kimdir

Mehmet Öğütçü Kimdir, Nerelidir? Mehmet Öğütçü Hayatı ve Biyografisi

Doğalgaz ve enerji konusunda uzman olan ve yatırımcılara bu konularda paylaşım yapan Mehmet Öğütçü Kimdir? Son günlerde yaptığı yorumlarla gündeme gelen Mehmet Öğütçü Nerelidir? Gelin birlikte Boğaziçi Enerji Kulübü İcra Kurulu Başkanı Mehmet Öğütçü Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Mehmet Öğütçü Kimdir, Nerelidir?

Mehmet Öğütçü, 1962’de Ankara’da doğdu. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1983’te mezun oldu. Aynı yıl London School of Economics de uluslararası ekonomi alanında master çalısması yaptı. Avrupa Birliği Komisyonu bursuyla Brugges’deki College d’ Europe’ da 1992 yılında “Türkiye’nin Yeni Avrupa Mimarisindeki Yeri başlıklı incelemesiyle ikinci master derecesini aldı. Ingiliz Merkezi Enformasyon Teşkilatı’nda “Halkla İlişkiler Teknikleri ve Medya” konusunda eğitim programından geçti.

Halen OECD’deki görevi yanında University of Dundee ve London School of Oriental and African Studies’de enerji jeopolitiği ve uluslararası yatırım stratejileri konularında ders vermektedir. Mehmet Öğütçü, 21st Century Trust, World Future Society, EU-China Network ve International Association of Energy Economics in faal üyesidir.

👉 Alpay Özalan Kimdir, Nerelidir? Alpay Özalan Hayatı ve Biyografisi


Mehmet Öğütçü Hayatı ve Biyografisi

Mehmet Öğütçü, London School of Economics (LSE)’den Uluslararası Ekonomi üzerine yüksek lisans derecesi aldı. Bruges’deki College d’Europe’da Avrupa Yönetimi alanında master da yapan Öğütçü, halen zaman zaman LSE, Reading University, Dundee University ve Harvard’ta “Enerji Jeopolitiği”, “Rekabet Gücü”, “Su-Gıda-Enerji Denklemi” ve “Kalkınma İçin Yatırım” gibi konularda ders veriyor.

Çin, Rusya, Orta Asya, Ortadoğu ve Türkiye ile ilgili enerji, jeopolitika ve yatırım konularında, uluslararası bir otorite olarak kabul edilen Öğütçü halen Londra’daki Global Resources Corporation ve İstanbul merkezli Bosphorus Energy Club Başkanlığını yürütmektedir. Mehmet Öğütçü; Ayrıca Brüksel’deki Energy Charter teşkilatının Asya-Pasifik ve Ortadoğu ve Körfez bölgeleri özel elçisi.

Windsor Energy Group, European Policy Forum, The Oil Council ve Beijing Energy Club Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi de olan Öğütçü, 2012-2014 yılları arasında Yaşar Holding’ te Bağımsız Yönetim Kurulu üyeliği, 2011-2014 arasında ise Invensys Plc’nin Danışma Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Altı yıl boyunca İngiltere’de bulunan (yakın zamanda Shell tarafından satın alınan) British Gas Group’un Dış İlişkiler ve Hükümetlerle İlişkiler Direktörlüğünü (2005-2011) yürüttü.

Öncesinde, 2000 yılından itibaren beş yıl süreyle Paris’te “Zenginler Kulübü” OECD’nin “Global Forum on International Investment” ve bölgesel programlarının Başkanlığını yaptı. 1994-2000 arasında International Energy Agency’de Asya-Pasifik ve Latin Amerika bölümü Baş Yöneticisi olarak varlık gösterdi. 1980’lerden itibaren Ankara, Pekin, Brüksel ve Paris’te diplomat kimliğiyle pek çok görev üstlenen Öğütçü, İş Bankası’nda müfettiş yardımcısı, Brüksel’de NATO araştırma uzmanı, AB Jean Monnet Fellow’un ve eski Başbakan Turgut Özal’ın danışmanı olarak da çalıştı.

Ayrıca , BBC, France-24, Dünya, CNBC, Bloomberg, Habertürk, Al Jazeera, CNNTürk, Hürriyet Daily News, Moscow Times, International New York Times, World Journal of Trade and Investment ve OECD Observer gibi yayınlara yazılı ve sözlü katkılar sağlıyor. Aynı zamanda Türkçenin yanında Fransızca,İngilizce ve çince biliyor.Mehmet Öğütçü; hükümet, diplomasi, uluslararası kuruluşlar, bankacılık, enerji ve finansman sektöründe 35 yılı aşkın başarılı bir kariyere sahip. Öğütçü halen, merkezi Londra’da bulunan Global Resources Partnership’i (Uluslararası Enerji Piyasası Kurulu) Başkanlığını yürütüyor.

Twitter 👉 Mehmet Öğütçü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu