Kimdir

Mehmet Sağlam Kimdir, Nereli? Mehmet Sağlam Hayatı ve Biyografisi

Mehmet Sağlam Kimdir, Nereli?. Akademisyen olan Mehmet Sağlam Kaç Yaşında? Son günlerde merak edilen isimlerden olan Ünü Akademisyen Mehmet Sağlam Ne Yapıyor? Gelin birlikte Mehmet Sağlam Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Mehmet Sağlam Kimdir?

15 Mart 1938’de Kahramanmaraş Göksun’da doğan Mehmet Sağlam, Akademisyendir. Babasının adı İbrahim, ve annesinin adı Habibe’dir. Öğretim Üyesi olarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını “kamu yönetimi” alanında ABD’de New York Üniversitesi’nde tamamladı. Hacettepe Üniversitesi’nde doçent ve profesör olarak, öğretim üyeliği görevinde bulundu.

Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Dekanı, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Başkanı, YÖK Başkanı, Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. 6’sı kitap olmak üzere, çok sayıda Türkçe ve İngilizce makalesi akademik dergilerde yayınlandı. 20, 21. Dönem Kahramanmaraş Milletvekili. 20. Dönem’de TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanlığı ve Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı yaptı.

54. Hükümet’te Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem’de Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı oldu. Çok iyi düzeyde İngilizce, iyi düzeyde Fransızca bilen Sağlam, evli ve 2 çocuk babasıdır.

👉 Roger Garaudy Kimdir, Nerelidir? 


Mehmet Sağlam Hayatı ve Biyografisi

Mehmet Sağlam, Hacettepe Üniversitesi (Prof. Dr.) öğretim üyesi olarak görevde bulundu. Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Dekanı, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Başkanı, YÖK Başkanı, Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı oldu.

24 Aralık 1995 (20. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Doğru Yol Partisi (DYP) Kahramanmaraş Milletvekili seçildi. 20. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Millî Eğitim Komisyonu Başkanlığı ve Türkiye – Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Necmettin Erbakan’ın 28 Haziran 1996 tarihinde kurmuş olduğu 54. Hükümet’te Milli Eğitim Bakanı oldu. Bakanlık görevini Turhan Tayan’dan devraldı. Milli Eğitim Bakanlığı görevini 30 Haziran 1997 tarihine kadar sürdürdü. Bakanlık görevini Hikmet Uluğbay’a devretti.

18 Nisan 1999 (21. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde Doğru Yol Partisi Kahramanmaraş Milletvekili, 22 Temmuz 2007 (23. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde ise Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kahramanmaraş Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu.

12 Haziran 2011 (24. Dönem) tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kahramanmaraş Milletvekili seçildi. 24. Dönemde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekiliği ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Üniversitelerin Verdiği Fahri Doktora Unvanları

  • Washington Northeastern Üniversitesi, Fahri Doktora
  • Moskova Devlet Üniversitesi, Fahri Doktora
  • Azerbaycan Bilimler Akademisi, Onursal Üye

Ödülleri

  • Türkmenistan, “Üstad Muallim Nişanı”

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu