Blog

Meksika’daki En İyi Üniversiteler

Meksika’nın 120 milyon nüfusu var ve onu dünyanın en kalabalık İspanyolca konuşan ülkesi yapıyor. Kuzey Amerika’nın bir parçası olabilir (Arizona’yı, Kaliforniya’yı, New Mexico’yı ve Teksas’ı sınırlandırır), ancak kendine özgü Latin Amerika kimliğine ve zengin, büyüleyici bir tarihe sahiptir.

34 Unesco Kültürel Miras Alanı’na ev sahipliği yapan Meksika, İspanyol öncesi Medeniyetleri ve arkeolojik anıtlarını, Chichén Itzá (dünyanın yedi yeni harikasından biri), Maya’nın Palenque ve Teotihuacán piramitleri tapınakları dahil olmak üzere keşfetmek için sonsuz fırsatlar sunuyor. İspanya’nın 300 yıllık yönetiminin kalıntısı olan sömürge mimarisinin çoğu, mükemmel bir şekilde korunmuştur ve ülke, kültürel dinamizmini ve yaratıcı enerjisini belgeleyen müzeler ve galerilerle doludur.

Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçiler, 10.000 kilometrelik bozulmamış sahil şeridi, yemyeşil yağmur ormanları, kurak çöl ve engebeli dağlardan oluşan nefes kesici ve çeşitli manzaralarıyla seyahat etmektedir. Ülkenin geleneksel halk müziği mariachi gibi kendine özgü müzikal çıktısı ile de tanınır.

1. Monterrey Teknoloji ve Yüksek Eğitim Enstitüsü

1943 yılında bir grup yerel iş adamı tarafından kurulan Monterrey Teknoloji ve Yüksek Eğitim Enstitüsü, Latin Amerika’daki lise, lisans ve lisans üstü öğrencilerinde 90.000’den fazla öğrencisi bulunan, Latin Amerika’daki en büyük özel, mezhep dışı ve ortak eğitim kampüs üniversitelerinden biridir. seviyeleri.

Monterrey’de bulunan enstitünün 25 Meksika kentinde 31 kampüsü vardır. İnternete bağlanan Latin Amerika ve İspanyolca konuşulan dünyada ilk üniversite olduğu için bilinen, aynı zamanda bölgedeki en prestijli lisansüstü işletme okullarından birine sahip ve Meksika üniversiteleri arasında patent başvuruları için önderlik ediyor.

Don Kişot incunabula’nın (erken basılmış kitaplar) en büyük koleksiyonlarından biri, L’Encyclopédie ve Mario Pani Arşivi’nin orijinal bir baskısı ile birlikte, Kütüphanede düzenlenmiştir.

Önemli mezunlar arasında şu anki Meksika cumhurbaşkanı, Enrique Peña Nieto ve Latin Amerika iş dünyasının bir çok üyesi var.


2. Büyükşehir Özerk Üniversitesi

1974 yılında cumhurbaşkanı Luis Echeverria Alvarez’in yardımıyla kurulan Metropolitan Otonom Üniversitesi (UAM), Mexico City: Azcapotzalco, Cuajimalpa, Iztapalapa ve Xochimilco civarında dört kampüste yayılmıştır. Beşincisi, ülkenin başkentinin hemen dışındaki bir şehir olan Lerma’da bulunuyor.

Açılır açılmaz UAM çevre mühendisliği alanında lisans derecesi vermeye başladı ve bunu yapan ilk Meksika üniversitesi oldu. 75 lisans ve 75 lisansüstü program sunmaktadır.

UAM, Meksika toplumunun en savunmasız sorunlarını desteklemek ve çözmek amacıyla çok çeşitli sosyal girişim projelerinde yer almaktadır. Bunlar arasında stomatology klinikleri, bunları karşılayamayanlar için yasal hizmetler ve Chiapas’taki bir araştırma ve eğitim merkezi bulunmaktadır.

Kampüs içi tesisler arasında yabancı dil merkezleri, kütüphane, çeşitli kitapçılar, tıp merkezleri ve spor alanları bulunmaktadır.


3. Baja California Özerk Üniversitesi

Baja California Özerk Üniversitesi Şimdi Meksika’nın en büyük üniversitelerinden biridir ve üç kampüs ve beş alt kampüste yayılan kuzey-doğu bölgesinde bir lider olarak görülüyor 1957 yılında bir devlet üniversitesi olarak kurulmuştur.

Kıyı kenti Ensenada’da bulunan, her ikisi de 1960 yılında kurulmuş olan Deniz Bilimleri Okulu ve Oşinografik Araştırma Merkezi ile ünlüdür.

San Diego Üniversitesi tarafından Haziran 2017’de oluşturulan sınır ötesi CaliBaja eğitim konsorsiyumuna katılan 13 Meksikalı kurumdan biridir . Üniversitenin 60. yıldönümü, dört ay önce, özel bir anma töreni olan Meksika milli piyango bileti ile kutlandı.

Üniversitenin spor takımları Cimarrones olarak bilinir.


4. Hidalgo Eyaleti Özerk Üniversitesi

Universidad Autónoma del Estado de Hidalgo veya Hidalgo Devlet Özerk Üniversitesi (UAEH) , 1869 yılında Pachuca’daki Escuela de Artes y Oficios Enstitüsü (Edebiyat Enstitüsü ve Sanat Okulu) olarak başladı.

BAEH, Meksika’nın Hidalgo eyaletindeki en eski ve en büyük üniversitedir ve İbero-Amerika ve Latin Amerika’daki en iyi üniversitelerden biri olarak bilinir. Meksika Üniversiteleri Konsorsiyumu üyesidir ve Meksika’da lisansüstü eğitim için en iyi üniversitelerden biridir.

Hidalgo’nun başkenti Pachuca’da altı fakülteye ayrılmıştır. Hidalgo eyaletinde bulunan başka kampuslar da var: Actopan, Apan, Atotonilco de Tula, Ciudad Sahagún, Huejutla de Reyes, Minderal del Monte, Tepeií del Rio, Tizayuca, Tlahuelilpan, Tulancingo ve Zimapán, artı dört hazırlık okulu Pachuca bölgesi.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu