Blog

Mimarlık Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?

Mimarlık Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?. Bir mimari bölüm okuduysanız, işverenlere sunmak için çok arzu edilen yaratıcı, görsel, pratik ve tasarım temelli beceriler geliştirmiş olacaksınız. Her ne kadar mimarlık mezunları profesyonelce pratik yapmak için yeminli mimarlar olmak istiyorlarsa da, göz önünde bulundurmanız gereken birçok seçenek var. Çeşitli olası mimarlık kariyerlerine ve bu rollerde istihdam edilebilirliğinizi nasıl artıracağınıza bakmak için okumaya devam edin.

Mimarlık Bölümü Kariyeri ile Ne Yapabilirsiniz?

En belirgin mimarlık kariyeriyle başlayarak, tamamen nitelikli bir mimar olarak bir rolün zorlu, etkileyici ve ilham verici olması muhtemeldir – sizi yaratıcılığınızı geliştirirken insanların yaşamlarını iyileştirmek için yeni teknolojinin ön saflarında tutar. Bir mimar olarak, güvenli, uygun maliyetli ve işlevsel olmalarını sağlamak için yeni binalar tasarlamak veya genişletmeleri veya mevcut binalarda yapılan değişiklikleri tamamlamak için müşterilerle ve kullanıcılarla yakın çalışacaksınız.

Mimarlık kariyeri, aşağıdakileri içeren, düşündüğünüzden daha çeşitlidir:

Bina mimarisi – yeni binalar tasarlamak veya var olanları uyarlamak.

Peyzaj mimarlığı – doğal ve kentsel alanlar da dahil olmak üzere açık alanları planlamak, tasarlamak ve yönetmek.

Deniz mimarisi – gemilerin ve deniz gemilerinin mimarisi. Mimarların tipik sorumlulukları arasında inşaat sürecini denetlemek, planlama sorunlarını çözmek, projelerin çevresel etkilerini yönetmek, diğer tasarım uzmanlarına danışmak ve finansal bütçelere bağlı kalmak yer almaktadır.

Mimar olmak için, genellikle İngiltere Mimarlar Kayıt Kurulu (ARB) gibi yasal bir kuruluş tarafından onaylanmış bir dereceyi tamamlamanız gerekir. Bir mimari, tasarım veya inşaat ortamında önceden deneyime sahip olmak işverenler için çok yararlı ve arzu edilir ve mimarlık ve tasarımdaki en son trendleri takip etmeye çalışmalısınız. Ayrıca iş tecrübesinden, üniversite bölümlerinden ya da mimarlıkta profesyonel bir kuruma katılarak sektörde iletişim kurmaya çalışmalısınız. Mimari teknoloji uzmanı Ayrıca mimarlık teknisyenleri olarak da adlandırılan bu mimarlık kariyerinde, bilim, mühendislik becerilerinizi ve bilginizi sert, esnek ve sürdürülebilir yapılar ve tadilatlar oluşturmak için kullanacaksınız. Hem bilgisayar destekli tasarım hem de geleneksel çizim tekniklerini kullanarak, tasarım önerileri hazırlayacak ve sunacak ve müşterilere teknik konularda tavsiyelerde bulunacaksınız. Yine, bu alandaki işlere başvururken iş deneyimi son derece kullanışlıdır ve mimari projelerin nasıl ele alındığına dair anlayışınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.


Mimari Teknoloji Uzmanı

Ayrıca mimarlık teknisyenleri olarak da adlandırılan bu mimarlık kariyerinde, bilim, mühendislik becerilerinizi ve bilginizi sert, esnek ve sürdürülebilir yapılar ve tadilatlar oluşturmak için kullanacaksınız. Hem bilgisayar destekli tasarım hem de geleneksel çizim tekniklerini kullanarak, tasarım önerileri hazırlayacak ve sunacak ve müşterilere teknik konularda tavsiyelerde bulunacaksınız. Yine, bu alandaki işlere başvururken iş deneyimi son derece kullanışlıdır ve mimari projelerin nasıl ele alındığına dair anlayışınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.


İç Mekan ve Mekansal Tasarımcı

İç mekan ve mekansal tasarımcılar, mekanların hem çekici hem de verimli olmasını sağlamak için mimari, yaratıcı tasarım ve proje yönetimi becerilerini kullanarak iç mekanları, fikstürleri ve donanımları tasarlar veya yeniler (bazı tasarımcılar yalnızca iç mekanların yapısından ziyade görünümüne odaklanacak olsalar da) ). Malzemeler ve ürünler elde ederken ve bütçenizi korurken, müşterinizin ihtiyaçlarını anlamak için çeşitli ticari, evsel veya eğlence ortamlarında çalışabilirsiniz.


Bina Sorumlusu

Mevcut binaların korunması, değiştirilmesi, onarılması, yenilenmesi ve onarılması ile ilgili olarak, eğer bir sorunu çözmekten hoşlanıyorsanız ve binaların tasarım ve yapımına büyük ilgi duyuyorsanız, bina araştırmacısı olarak size uygun olacaktır. Bina uzmanları ayrıca binaları iyi durumda tutmak ve daha sürdürülebilir hale getirmek için gerekli tedbirleri almakla da ilgilenmektedir. Yine, giriş öncesi iş deneyimi şiddetle tavsiye edilir, bu size fikirlerin gerçek dünyada nasıl uyarlandığına dair bir fikir verir ve hatta belki de yaptığınız kişiler aracılığıyla ücretli işlere yol açar.


Şehir Plancısı

Gelişme, yenilenme ve sürdürülebilirlikle ilgilenen mezunlar, kırsal bölgeleri, kasabaları, şehirleri ve köyleri yönettiğiniz ve geliştireceğiniz bir şehir plancısı olarak bir kariyerle ilgilenebilir. Bölgedeki herkes adına ve mimarlar gibi diğer profesyonellerle birlikte çalışmak, yerel çevrenin, nüfusun ve ekonominin çelişkili ihtiyaçlarını dengelemeyi ve gelişmeler için yenilikçi, sürdürülebilir çözümler düşünmeyi amaçlayacaksınız. Şehir planlamacısı olmak için güçlü çoklu görev becerilerine, ticari farkındalığa, detaylara dikkat etmeye ve çeşitli insanlarla dinlemede ve pazarlıklarda kendinize güvenmeniz gerekir.


Üretim Tasarımcısı

Mimarlık derecesinde yapabileceklerinize bakmaya devam edersek, film, televizyon programları ve tiyatro gösterileri dizisinde yapım tasarımcısı olarak rol almak eğlence endüstrisine ilgi duyan mezunlar için ideal olacaktır. Bir yapım tasarımcısı olarak, yapımcı ve yönetmenle yakın bir şekilde çalışacak ve üzerinde çalıştıkları prodüksiyon için eksiksiz bir görsel taslak oluşturmak için yaratıcı yeteneklerinizi kullanacaksınız. Bazı prodüksiyon tasarımcıları tamamen tiyatro ve sahne tasarımına odaklanır veya medya formları arasında bir örtüşme olabilir. Bu giriş seviyesi bir rol değildir; bu nedenle, örneğin film endüstrisinde bir koşucu olarak başlamak için yukarı çıkmanız gerekir. Ayrıca öğrenci tiyatro grupları ve stajlarla da ilgilenebilirsiniz.


Tarihi Bina Müfettişi

Koruma görevlileri olarak da bilinen tarihi bina denetçileri, tarihi çevrenin korunmasını teşvik etmek için çalışır ve binaları tarihi, mimari veya kültürel öneme sahip koruma ve geliştirmeye yardımcı olur. Bu rolde, onları incelemek ve araştırmak, en iyi koruma yöntemleri hakkında tavsiyelerde bulunmak ve topluma, ekonomiye veya çevreye fayda sağlamak için yenilenme projelerine katılmak için tarihi mekanları ziyaret edeceksiniz. Zorunlu olmamakla birlikte, bir lisansüstü derecesi bu uzman, rekabetçi alanda beklentilerinizi artırmak için çok yararlı olabilir. Tarihi mimariye (ve bilgisine) ve bina ve koruma alanındaki ilgili mevzuata güçlü bir ilgi göstermeniz gerekecektir.


Yapı Mühendisi

Mimarlar gibi, yapısal mühendisler de insan ve çevresel aşınma ve yıpranmanın baskılarına dayanacak yapıları planlamak, tasarlamak ve denetlemek için matematik ve fen kullanarak yaratıcı yenilikçilerdir. Yapısal bir mühendis olarak, estetik açıdan hoş ve güvenli yapılar tasarlamak için diğer mühendis ve mimarlarla ortaklaşa çalışacak ve tasarım şartnamelerine uygun doğru malzemeleri seçmekle sorumlu olacaksınız. Ayrıca, yapısal olarak güvenli ve standartlara uyduklarından emin olmak için mevcut binaları incelemeye de dahil olabilirsiniz. Yeminli bir inşaat mühendisi olmak için ülkenizdeki tipik giriş koşullarına bağlı olarak yüksek lisans derecesine ihtiyacınız olacak.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu