Kimdir

Mithat Sancar Kimdir, Kaç Yaşında? Mithat Sancar Hayatı ve Biyografisi

Mithat Sancar Kimdir, Kaç Yaşında? Mithat Sancar Hayatı ve Biyografisi. Bu yazımızda son zamanlarda en çok merak edilen isimlerden olan Mithat Sancar Aslen Nerelidir? sorusu cevabını ve Mithat Sancar Aziz Sancar Akraba mı? Mithat Sancar Boşandı mı? gibi merak edilen tüm detayları derledik.

Mithat Sancar Kimdir?

Bir çok önemli görevde yer alan akademisyen kimliği yanı sıra siyasetten de bir çok farklı görevde yer alan Mithat Sancar Kimdir?  hakkında merak edilenleri yazımızın devamında bulabiliriniz. 1963, Mardin doğumlu olan Mithat Sancar 2024 yılı itibari ile 61 yaşındadır ve Aslen Mardinlidir. Arap asıllı Türk siyasetçi, milletvekili, Hukuk profesörü, akademisyen ve yazardır. Siyaset bilimi, insan hakları ve devlet kuramı konularındaki uzmanlığıyla bilinir. 23 Şubat 2020’de Halkların Demokratik Partisi eş Genel Başkanı seçilmiştir..

Akademisyen, hukuk profesörü, yazar, siyasetçi, 25., 26. ve 27. Dönem Mardin Milletvekili. 1963, Nusaybin / Mardin doğumlu. Baba adı Tevfik, anne adı Münire. Diyarbakır Öğretmen Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 1995’te ‘‘Temel Hakların Yorumu’’ adlı teziyle doktor; 1999’da ‘‘Hukuk Devleti’’ adlı teziyle doçent oldu. Aynı fakültede profesör unvanını aldı. Çok iyi düzeyde Almanca, iyi düzeyde İngilizce, Arapça ve Kürtçe bilen Sancar, evli ve 1 çocuk babasıdır..


Mithat Sancar Hayatı ve Biyografisi

Diyarbakır Öğretmen Lisesinden mezun oldu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. 1995 yılında “Temel Hakların Yorumu” konulu teziyle doktor ve 1999’da “Hukuk Devleti” konulu teziyle doçent unvanını kazandı. 2007 yılında da profesör olarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ders vermeye başladı ve aynı bölümün yönetim kurulu üyesidir.

Birgün, Taraf ve Milliyet gazetelerinde köşe yazarı oldu. Birikim dergisi başta olmak üzere çeşitli dergilerde çok sayıda makalesi yayımlandı. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde HDP’nin Mardin ilinden milletvekili olmak için aday olmuş ve seçilmiştir.

Twitter 👉 Mithat Sancar 


👉Ayhan Altıntaş Kimdir, Kaç Yaşında? 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu