Öğrenci Gazetesi

MSÜ Göz Derecesi Kaç Olmalı? Göz Çizdirmek MSÜ’ye Engel mi?

MSÜ Göz Derecesi Kaç Olmalı? Göz Çizdirmek MSÜ’ye Engel mi? Gözlük Takanlar MSÜ’ye Girebilir mi? MSÜ, Harp Okullarına ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına girmek isteyen öğrenciler tarafından merak edilen sorular arasında yer alıyor. MSÜ, Sağlık muayene testinde göz şartı aranmaktadır. MSÜ göz şartını taşımayan adaylar askeri öğrenci olamaz.

MSÜ Göz Derecesi Kaç Olmalı?

Milli Savunma Üniversitesi yani MSÜ, 2. aşama seçimlerinde adayların mesleklerini icraat edebilmeleri için kurumca belirlenen göz şartlarını taşımaları gereklidir. Kurumca belirlenen göz şartını taşımayan öğrenciler askeri öğrenci olamaz.

MSÜ başvuru kılavuzunda göz sağlığı ile ilgili madde şu şekildedir;

Her bir gözde görmeleri tam olmak şartı ile 1.00(dahil) diyoptriye kadar olan miyopi, hipermetropi ile astigmatizmalar öğrenciliğe engel değildir. İfadesi yer almaktadır. 

Yani bu ifadeye göre MSÜ askeri öğrenci alımlarında miyopi, hipermetropi yada astigmat göz derecesi 1 dereceye kadar engel değildir.


Göz Çizdirmek MSÜ’ye Engel mi?

Göz çizdirme ya da lazer göz ameliyatı MSÜ’ye girmek için engel teşkil etmektedir. Göz lazer ameliyatı olduğunuz muayene sırasında anlaşılır doktor tarafından muayene formuna yazılırsa askeri öğrenci olamazsınız.

MSÜ resmi Instagram sayfasında ‘Lazer göz ameliyatı Subay-Astsubay olamaya engel mi?’ Sorusuna ‘Evet’ yanıtı verilmiştir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 MSÜ Sınavına Kaçın Sınıfta Girilir?

👉 MSÜ İçin AYT Gerekli mi?

👉 MSÜ Çıkmış Sorular Tamamı PDF İndir 

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu