Öğrenci Gazetesi

MSÜ Mezunu Ne Olur? MSÜ Mezunları Ne İş Yapar?

MSÜ Mezunu Ne Olur? MSÜ Mezunları Ne İş Yapar? Sorularının yanıtları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde paylaştık. Milli Savunma Üniversitesi öğrencilerine Harp Okullarında 4 yıl, Astsubay Meslek Yüksekokullarında 2 yıl eğitim verilir.  MSÜ’den mezun olan öğrencilere mezun oldukları okul türüne göre, bölüm diplomasıyla birlikte subay veya astsubay diploması alırlar.

MSÜ Mezunu Ne Olur?

Milli Savunma Üniversitesi, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okulları olmak üzere ikiye ayrılır. MSÜ Harp Okullarına kadın ve erkek öğrenciler alınır ve eğitim süresi 5 yıldır. MSÜ Astsubay MYO’ya sadece erkek öğrenciler alınır ve eğitim süresi 2 yıldır. MSÜ mezunları mezun oldukları okul türüne ve bölüme göre lisans, Önlisans ve Subay, Astsubay unvanı verilir. MSÜ Harp Okulları mezunları Subay olarak, Astsubay MYO mezunları ise Astsubay çavuş olarak göreve başlayabilmektedir.

Mezuniyet Sonrası Olanaklar:

Mezuniyetleri sonrası muvazzaf teğmenliğe naspedilen Harbiyeliler, sınıf okulu eğitimleri sonrasında TSK’nın yurt içindeki birlik ve kurumlardaki görevlerin yanında; yurtdışı temsil ve ataşelik, Birleşmiş Milletler, NATO, eğitim ve görev maksatlı yurtdışı inceleme kadrolarına da atanabilmekte veya görevlendirilebilmektedir. Subaylar, devlet memurudur. KHO’dan mezun olur olmaz maaş almaya başlamaktadırlar.

Mezun olan subaylar, dinlenme ve eğitim maksatlı olarak aileleri ile birlikte yaz ve kış dönemlerinde sadece TSK personeline hizmet veren yerel ve özel eğitim merkezlerinden istifade edebilmektedirler. Orduevleri ile sosyal tesisler de; konumu, konforu, sunduğu nitelikli ve ekonomik imkânlarıyla TSK mensuplarının hizmetindedir. Subaylar, Ordu Yardımlaşma Kurumunun (OYAK) doğal üyesidirler.


MSÜ Harp Okulları Mezunları Ne İş Yapar?

Milli Savunma Üniversitesi, Harp Okulları 1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıl eğitim ve öğretim vermektedir. MSÜ, Harp okullarından mezun olan kadın ve erkek öğrencilere mezun oldukları okul türüne göre ve bölümlerine göre lisans diplomasıyla birlikte subay unvanı verilir.

Yüksek lisans yapmak isteyen mezunlar gerek yurt içi gerekse de yurt dışı eğitimlerine devam edebilirler. Yani MSÜ’den mezun olanlar uluslararası alanda geçerli diplomaya sahip olmaktadırlar.

MSÜ mezunları subay olarak göreve başlayabilirler. İlerleyen süreçlerde terfi alarak teğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay ve albay rütbesine kadar yükselebilirler.


MSÜ Astsubay MYO’dan Mezunları Ne İş Yapar?

MSÜ Astsubay MYO’dan mezun olan öğrencilere ulusal ve uluslararası geçerliliği olan “Ön Lisans Diploması” ile askeri yetenek ve yetkinliklerine istinaden “Astsubay Diploması” verilmektedir. Milli Savunma Üniversitesi Yüksekokullarından alınan ön lisans diplomaları hukuki ve mesleki haklar açısından Yükseköğretim Kurumuna bağlı diğer okullar ile aynı niteliklere sahiptir.

Öğrenciler Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulundan “Astsubay Çavuş” rütbesi ile mezun olmakta, sınıf okullarında aldıkları eğitimden sonra ise Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birlik, karargâh ve kurumlarda ihtisasları ve askeri meslek sınıfları dâhilinde görevler almaktadırlar.

Ayrıca istekli personel ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavından başarı sağlaması durumunda dört yıllık bir lisans programına geçiş hakkı elde edebilmektedirler. Lisans programını tamamlayan astsubaylar mensubu oldukları kuvvet komutanlıkları tarafından yapılan iç kaynaktan subay temini kapsamında gerekli sınav ve eğitimlerde başarılı oldukları takdirde “subay” olabilmektedirler.


Milli Savunma Üniversitesi Bölümleri

Milli Savunma Üniversitesi’nde de diğer tüm üniversitelerde olduğu gibi farklı fakülteler ve bu fakültelerin altında eğitim verilen farklı bölümler vardır. MSÜ bölümlerinin sivil üniversitelerden tek farkı, bu bölümlerin askeri alanda eğitim vermesi ve profesyonel subay ve astsubay yetiştirmesidir. Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler, standart fakülte diplomasının yanı sıra okullarına göre subay veya astsubay diploması da alırlar.

1. Kara Harp Okulu Bölümleri

Kara Harp Okulunu tercih etmeyi düşünen adaylar;

Endüstri ve Sistem Mühendisliği,
Elektronik Mühendisliği,
Makine Mühendisliği,
Bilgisayar Mühendisliği,
İnşaat Mühendisliği,
Uluslararası İlişkiler,
İşletme ve Yönetim Bilimleri,
Strateji ve Güvenlik
Tarih bölümlerinde okuyabilmektedirler.

2. Deniz Harp Okulu Bölümleri

Deniz Harp Okulu bölümleri öğrencinin mezun olduktan sonra bir gemide görevlendirileceği düşünülerek belirlenmiştir. Mezunların, karşılaşılabilecek her türlü probleme bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşarak çözebilmeleri amacıyla oluşturulan Deniz Harp Okulu bölümleri;

Endüstri Mühendisliği,
Makine Mühendisliği,
Gemi İnş. ve Gemi Makineleri Mühendisliği,
Bilgisayar Mühendisliği,
Elektrik – Elektronik Mühendisliği şeklinde belirlenmiştir.

3. Hava Harp Okulu Bölümleri

Havacılık sektöründeki mevcut ve gelişmekte olan teknolojilere hakim bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Hava Harp Okulunu tercih eden öğrenciler;

Elektronik Mühendisliği,
Bilgisayar Mühendisliği,
Endüstri Mühendisliği,
Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümlerinde öğrenim görmektedirler.

4. Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu Bölümleri

Mezun olduktan sonra astsubay çavuş rütbesine sahip olan Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri;

İşletme Yönetimi,
Elektrik,
Elektronik Haberleşme Teknolojisi,
Uçak Teknolojisi,
Otomotiv Teknolojisi,
Mekatronik,
Bilgisayar teknolojisi,
Yapı Tesisat Teknolojisi,
İnşaat Teknolojisi bölümlerinde eğitim görmektedirler.

5. Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Bölümleri

Yüzer veya kara birliklerinde görevlendirilecek olan mezunlara, görevlerini yapabilecek seviyede mesleki pratik bilgi ve beceriyi kazandırmayı amaçlayan Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu bölümleri,

Gemi Makineleri,
Elektrik,
Büro yönetimi,
Elektronik Teknolojisi,
Uçak Teknolojileri,
Deniz Ulaştırma ve İşletme,
İşletme Yönetimi,
Bilgisayar Programcılığı olarak belirlenmiştir.

6. Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Bölümleri

HAMYO’da öğrencilere uçak türüne göre gövde, mekanik sistemler ve motor eğitimlerinin yanı sıra hava trafik kontrolü ve büro hizmetleriyle ilgili de eğitim verilmektedir. Bu eğitimlerin verildiği HAMYO bölümleri;

Mekanik Uçak Teknolojisi,
Aviyonik Uçak Teknolojisi,
Güvenlik ve Koruma,
Elektrik,
Hava Trafik Kontrol,
Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı,
Bilgisayar Programcılığı,
Elektronik Haberleşme Teknolojisi,
Lojistik,
İnşaat Teknolojisi,
Otomotiv Teknolojisi
Mekatronik olarak sıralanabilir.

7. Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu Bölümleri

Güzel sanatlar liselerinden mezun olan ve kariyerini askeri alanda sürdürmeyi hedefleyenlerin tercih edebileceği Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu bölümlerinde öğrenciler enstrümantal yeteneklerini askeri repertuarla birleştirerek çeşitli eğitimler görmektedirler. BAMYO bölümleri;

Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar,
Çalgı Bakım Onarım şeklindedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 MSÜ Mezunu Kadınlar Ne İş Yapar?

👉 MSÜ Kaç Net Kaç Puan Getirir?

👉 MSÜ Kazanmak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

👉 MSÜ Sınav Konuları ve Soru Dağılımı + PDF

👉 MSÜ Çıkmış Sorular Tamamı PDF

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu