Blog

Mühendislikte Kadın Hakkında 5 Efsane

Mühendislikte Kadın Hakkında 5 Efsane. Neden erkekler hala kadınları mühendislik derecelerinde ve mesleklerinde geride bırakıyor? Eğer eşitsizlik aşağıdaki nedenlerden herhangi birinin suçlanabileceğini düşünüyorsanız, tekrar düşünmeye hazırlanın!

Efsane 1. Bilimde Erkekler Kadınlardan Daha İyidir

Bilim, mühendisliğin temel bloklarından biridir. Başarılı bir mühendis olmak için, bir çok bilimsel kavramı güçlü bir şekilde kavramak zorundasınız. Ve bilimde erkeklerin doğal olarak kadınlardan daha iyi olduğu yaygın bir mit var. Durum böyle değil. Erkeklerin belli bilim alanlarına hâkim olmaya devam ettiği doğru olsa da, önde gelen kadın bilim adamlarının hem geçmiş hem de şimdiki yüzlerce belirgin örneği var. Çağdaş örnekler arasında parçacık fizikçisi Fabiola Gianotti, sinirbilimci Aditi Shankardass, mucit ve uzay bilimcisi Rachel Zimmerman, biyokimyacı ve Antarktika araştırmacısı Alison Murray var.


Efsane 2. Kadınlar Yeterince İyi Not Alamazlar

Buna inanıyorsanız, gerçekten geçmiş bir çağda yaşıyor olmalısınız! Aslında, son yıllarda ABD ve İngiltere gibi ülkelerde ters yönde bir toplumsal cinsiyet farkına dair endişeler görüldü – kız öğrencilerin akademik performanslarını ve yüksek öğrenime katılımlarını erkeklerden daha hızlı bir şekilde geliştirmeleri. Örneğin İngiltere’de, 2016’da daha önce yayınlanan istatistikler , kadınların derece derslerinin üçte ikisinde erkekleri geride bıraktığını ve yoksul kökenli olmayanlar arasında kadınların üniversiteye devam etmelerine göre% 50 daha fazla olduğunu göstermiştir.


Efsane 3. Kadınlar Teknikte Değil Yumuşak Becerilerde İyidirler

Bu basması en zor mitlerden biri. Kadınlar teknik becerilerde başarılı olurken, kadınların ‘yumuşak becerilerde’ daha iyi olduğuna hala inanılıyor. Ancak yetenekler cinsiyete bağlı değildir – yaygın kültürel normların ve basmakalıpların hem erkeklerin hem de kadınların takip etmeyi seçtiği iş türlerini etkilemesi muhtemel olsa da. Biz konuyla ilgilenirken, sadece yumuşak becerilerle teknik beceriler arasında bir seçim olmadığını göstereyim – mühendislerin ikisine de ihtiyacı var! İletişim, ekip çalışması, uyarlanabilirlik, esneklik ve yaratıcılık konularında başarılı olmadan başarılı bir mühendis olamazsınız.


Efsane 4. Mühendislikte Kadınlar İçin Para Yok

Cinsiyet ödeme açığı halının altında fırçalanamaz. Her ne kadar kapsamı değişse de, tüm sektörlerde (kadınların çoğunlukta olduğu yerlerde bile) bulunmaktadır. İyi haber şu ki, STEM kariyerindeki maaş farkı genellikle nispeten düşük. Geçen yıl yayınlanan PayScale araştırmasına göre , ücret farkı mimarlık ve mühendislikte% 1.7, bilgisayar ve matematiksel işlerde% 3. Bu, iş ve finans operasyonlarında% 4, satışlarda% 4.5, üretimde% 6, kurulum, bakım ve onarımda% 7.6 ve tarım, balıkçılık ve ormancılıkta% 9’dan daha fazladır. Halen iyileştirme için çok fazla alan var, ancak görünen o ki, mühendislikte kadınlar aslında diğer çoğu sektörde olduğundan daha eşit ücret ödüyorlar.


Efsane 5. Kadınlar Mühendislikte Üst Sıralara Ulaşamazlar

Aslında, birçok kadın lider firmalarda bazı önemli teknik pozisyonlarda bulunmak için kurumsal merdiveni tırmandı. Yapay zeka konusunda uzmanlaşmış lisans ve yüksek lisans derecesine sahip olan Marissa Mayer, Google’daki rütbelere yükseldi ve Yahoo! bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği eğitimi alan Ginni Rometty, 2012’den beri IBM’in CEO’su oldu. Başka bir elektrik mühendisliği mezunu olan Mary Barra, 2014’te CEO olmadan önce General Motors’da birçok üst düzey pozisyonda bulundu. üstündeki kadınlardan daha fazla erkeklerin de mühendislikte kadınlar olduğunu gösteren pek çok önde gelen örneği vardır olabilir çok yüksek konumlarına gelirler.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu