Yaşam

Muhtemelen Bir Terapisti Görmeniz Gerektiğini Gösteren 12 İşaret

Muhtemelen Bir Terapisti Görmeniz Gerektiğini Gösteren 12 İşaret. İhtiyacınız ne olursa olsun, ihtiyacınız olan yardımı ararken utanç verici bir şey yoktur. Bir şeyden geçiyorsanız veya kendinizi daha iyi hissetmek için ne yapmanız gerektiğini anlamaya çalışıyorsanız, terapi aramak size büyük fayda sağlayacaktır.

Muhtemelen Bir Terapisti Görmeniz Gerektiğini Gösteren 12 İşaret

Terapi , duygularınızı ele almanıza, stresle başa çıkmanıza, geçmişinizin üstesinden gelmenize ve mümkün olan en iyi yollarla ilerlemenize yardımcı olabilir. İster küçük bir rehberlik ve motivasyona ihtiyacınız olsun, ister kendi aklınızın derinliklerine dalın, terapi üstesinden gelmenin bir yoludur ve daima böyle görülmelidir. Bu profesyoneller sadece sizin için doğru terapisti bulurken paranızı almaya veya kendinizi kötü hissetmeye çalışmakla kalmıyor, bir görev olabilir, bunu başarmak güveninizi artırabilir, size kendi zihninizde huzur getirebilir ve çok daha fazlası.

Aşağıda belki de bir düzeyde terapiye ihtiyacınız olduğunu gösteren bazı işaretlerin üzerinden geçeceğim. Farklı şeyleri içselleştiriyorsanız ve başka türlü bilmediğiniz birisine götürmenin üstesinden geliyorsanız, yarasadan çıkmış gibi görünmese de, gerçekten eşyalara tekmelemek için fazlasıyla yeterli olabilir. Bir kez gerçekten girip bir şeyleri tartıştıktan sonra, terapinin neden konular üzerinde bu kadar popüler bir çalışma aracı olduğunu göreceksiniz.

1. Kendinize zarar vermek veya kendi hayatınızı sona erdirmek hakkında düşünceleriniz var

Kendinize zarar verme veya daha aşırı bir şey yapma düşünceleri yaşıyorsanız, bunun hakkında birisiyle konuşmanız gerekir. Bu düşünceler bir yerden kaynaklanıyor ve orada sizin için yardım var. Karşılaştığınız şeyden geçebilirsiniz ve tünelin sonunda bir ışık vardır. Yaşadığınız hayatı sona erdirmek, uğraştığınız sorunların çözümü değildir. Siz dışarıda çalışırken yanınızda olmaktan çok mutlu olacak terapistler var.


2. Bir şeyler yapmak için gereken motivasyonu bulamıyorsunuz

Motivasyon, birçok insanın mücadele ettiği ve bir terapistle konuşmak, bu duyguları zorlayabilecek hayatta ne eksik olduğunuzu anlamanıza yardımcı olabilir. Ne kadar motive olmak istersen o kadar çok açman gerekir. Asla aramaya başlamadıysanız, ihtiyacınız olan motivasyonu bulamazsınız.


3. Günlük yaşamınızda bunalmış hissediyorsunuz

Günlük yaşamınız telaşlı olabilir, ancak bu sizi alt etmek gibi hissetmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ne kadar bunalmış olursanız, tedaviye ihtiyacınız o kadar net olmalıdır. Sorunların nereden geldiğini ve belki de çok fazla yaptığınız zaman size açıklayabilecek biriyle konuşmak size ve genel olarak hayatınıza fayda sağlayacaktır.


4. Kendinizi gününüzü çok fazla kapladığı bir nokta için aşırı endişe duyuyorsunuz

Hepimiz endişeliyiz ama endişelenmek sürekli olduğu bir noktaya geldiğinde yardım istemeniz gerekir. İster ilaç ister her gün sadece birkaç saat meditasyona ihtiyacınız olsun, terapi size fayda sağlayabilir. Ortaya çıkan endişeler üzerinde çalışabilir ve gerçekçi olanları asla gerçekleşmeyecek olanlardan ayırabilirsiniz.


5. Sizi etkileyen bir şey varmış gibi hissediyorsunuz, sizi gece uyutuyor ya da yemek gibi şeyler yapmayı zorlaştırıyor

Geceleri uyuyamıyorsanız veya yemek için mücadele ediyorsanız, buna neden olan bir şey olmalı. Bunun tam olarak ne olduğunu bilmeden üstesinden gelmek mümkün değildir. Terapi bu tür bir durumda yardımcı olabilir ve sizi tekrar yolunuza sokabilir, ancak üstesinden gelmek ve normale dönmek çok önemlidir.


6. Ciddi travma ile karşı karşıyasınız (bu birçok şekilde gelir ve geniş bir yelpazedir)

Bu travmanın ne olduğuna bakılmaksızın bir tür travma geçirdiğinizde, hazır olduğunuzda onun hakkında biriyle konuşmalısınız. Çok şey yaşadım ve terapi olana kadar beni nasıl etkilediğini tam olarak anlayamadım. Birisiyle konuşmanız deli olduğunuz anlamına gelmez, zihinsel refahınızı önemsediğiniz anlamına gelir.


7. Hayatta sıkışıp kalmış hissediyorsunuz

Hayat bir hapishane gibi hissetmemelidir. Hayatta sıkışıp kalırsanız, takılmak için bir oyun planı bulmanıza yardımcı olabilecek biriyle konuşmanız gerekir. Bir şeyleri konuşmak için ne kadar çok zaman harcarsanız bu o kadar kolay olur.


8. Kendinizi bir zehirli ilişkide bulursunuz

Zehirli ilişkiler bizden çok şey alır ve bizi harap hissettirir. Kendimize olan güvenimizi azaltabilir ve benlik saygımızdan tamamen kurtulabilirler. Terapi, neden bu tür insanlara bu kadar ilgi duyduğunuzu ve refahınıza fayda sağlayacak değişiklikleri nasıl yapacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir.


9. Duygularınızla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsunuz

Duygularınızı içselleştiriyorsanız ve önünüzdeki şeylerle ilgilenmiyorsanız, terapi yardımcı olabilir. Terapi alarak kendinizi hissetmenize izin vermek için hissettiğiniz ve reddettiğiniz şeyleri ortaya çıkarabilir ve bunlarla çalışabilirsiniz. Asla hitap etmezseniz asla üstesinden gelemezsiniz.


10. Umutsuz hissediyorsunuz ve karşılaştığınız zorlukların üstesinden gelemiyorsunuz.

Bazen umutsuz ve kayıp hissediyoruz, bu hayatın bir parçası ama bu duygu devam ettiğinde büyüyen bir sorunumuz var. Size en çok gizlenecek olan sert gerçekleri gerçekten anlatmak için tarafsız ve istekli olan birisine açabileceğiniz birini bulmanız gerekir. Terapi tam olarak sizin ve daha fazlasını sağlayabilir.


11. Birinin ölümü, bir ilişki sona ermesi ya da bir tür ciddi olay olsun, kayıptan muzdaripsiniz

Hepimiz farklı şeyleri farklı şekillerde yas tutarız. Sevilen birinin kaybı konusunda terapi aramanın ya da sadece sizi gerçekten üzen bir şeyi deneyimlemenin yanlış bir yanı yoktur. Arkadaşlara ve aileye gelince, bu tür şeyler hakkında konuşmak zor olabilir ve terapistler ne olursa olsun dinleyecektir.


12. Konuşacak kimsenin olmadığını hissediyorum

Konuşmanız gerektiğini düşündüğünüzde, ancak geri dönecek kimseniz olmadığında, terapistiniz orada olacaktır. Söylediklerinizi dinleyecek ve sizi biraz yargılamayacak. Bu, herkesin yaşamlarında ve haklarında olması gerektiğini hissettiğim bir şey.

Bakın, terapi için birçok neden var ve bunların çoğu tahmin edebileceğiniz kadar yoğun değil. Terapiyi nasıl arayacağınızı veya ne tür bir terapiste ihtiyacınız olabileceğini merak ediyorsanız, lütfen aşağıdaki videoyu izleyin. Tüm bunları ve daha fazlasını kapsayacaktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu