Öğrenci Gazetesi

MYP ile Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? MYP İle Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?

MYP ile Yatay Geçiş Nasıl Yapılır? MYP İle Yatay Geçiş Şartları Nelerdir? Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş (MYP) programı üniversite sınavına girmiş ve önlisans ve lisans programına yerleşmiş yerleştiği bölümde gelecek göremeyen ya da okumakta zorlanan öğrenciler için farklı bölüme üniversiteye ve bölüme geçmek isteyen öğrenciler için 2013 yılında uygulamaya konulmuş bir sistemdir. Bu uygulama sayesinde yeniden üniversite sınavına girmeden yeni bir üniversite veya bölüme geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca MYP ile yatay geçiş ile bir önlisans programından bir lisans programına da geçiş yapabilirsiniz. MYP ile açık veya uzaktan öğretimden diğer açık veya uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir.

MYP ile Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş (MYP) öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır. Başvurunun kontenjandan fazla olduğu durumlarda ÖSYS puanı en yüksek adaydan başlayıp sıralanarak kontenjan kadar adayın yatay geçişi kabul edilir.

Aynı yükseköğretim kurumunda aynı diploma programlarında birinci öğretimden ikinci öğretime kontenjan sınırlaması olmaksızın yatay geçiş yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma programına geçiş yapan öğrenciler ikinci öğretim ücreti öderler.

Yükseköğretim kurumlarında ikinci öğretimden sadece ikinci öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Ancak, ikinci öğretim diploma programlarından başarı bakımından bulunduğu sının ilk yüzde onuna girerek bir üst sınıfa geçen öğrenciler birinci öğretim diploma programlarına kontenjan dahilinde yatay geçiş yapabilirler.

Açık veya uzaktan öğretimden diğer açık veya uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80 veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir. Birinci veya ikinci öğretim diploma programlarından açık veya uzaktan eğim veren diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir.


MYP İle Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?

 1. Geçmek istediğiniz bölümün, yerleştirildiğiniz dönem içerisindeki yerleştirme puanı sizinkine denk veya sizinkinden düşük olmak zorundadır.
 2. Özel yetenek sınavıyla alan bir bölüm ya da üniversite için merkezi yerleştirme puanıyla geçiş yapılamamaktadır. Ancak özel yetenek sınavıyla yerleştiğiniz bir bölümden özel yetenek istemeyen başka bir bölüm ya da üniversiteye geçiş yapabilirsiniz.
 3. MTOK programı üzerinden geçiş yapacak öğrenciler için yine o dönemin puanı üzerinden geçiş hakkı tanınmakta ve kişi sadece MTOK listesindeki bölümler arasında tercih yapabilmektedir.
 4. Geçilen bölümlerdeki dil zorunluluğu veya dil uyumsuzluğu olduğu takdirde kişi bu eksiklerini tamamlamakla yükümlüdür. Hazırlık eğitimi görmeyen ya da denkliği sayılmayan üniversiteler için hazırlık eğitimi alınması gerekebilmektedir. Bazı durumlarda öğrencilerin derslerini saydıramaması ve yeniden o dersleri vermek zorunda kalması olağandır.
 5. Kişinin yerleştirildiği dönemde taban puanı bulunmayan yada hizmete girmeyen bölümlere merkezi yatay geçiş yapılamamaktadır.

Üniversitelerde Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılır?

Merkezi Yerleştirme Puanıyla hem güz hem de bahar döneminde yatay geçiş yapabilirsiniz. Güz döneminde üniversiteler genellikle ağustos ayında belirlenen tarihlerde başvuru alırken bahar döneminde ise başvurular ocak ve şubat aylarında yapılmaktadır. Ancak MYP ile yatay geçiş yapabilmeniz için 1 dönem beklemek zorundasınız. Hazırlık dahi okuyorsanız 1 dönem beklemeniz gerekmekte.


MYP ile Yatay Geçişte Derslerin Sayılma Durumu

MYP ile geçeceğiniz üniversitede daha önce okuduğunuz üniversitede geçtiğiniz derslerin sayılıp sayılmayacağı, kaçıncı sınıftan başlanacağını fakülte kurulu belirlemekte. Her üniversite bu konuda farklı karar aldığı için fakültenin öğrenci işlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.


MYP ile Kaç Kez Yatay Geçiş Yapılabilir?

YÖK, MYP ile öğrencilere yalnızca 1 kere yatay geçiş hakkı tanıdı. Bu yüzden geçiş yapacağınız üniversite ve bölümü çok iyi araştırmanız gerekmektedir. 1 kerelik geçiş hakkı yalnızca Merkezi Yerleştirme Puanıyla yatay geçişlerde geçerlidir. Bu hakkı kullandıktan sonra not ortalamasıyla başka bir yere geçiş yapabilirsiniz.

Örneğin bahar döneminde MYP ile geçiş yaptınız ardından bir sonraki yıl da ağırlıklı genel ortalaması ile başka bir üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Tabi ki normal yatay geçişin şartları daha ağırdır.


Hazırlık Sınıfında MYP ile Yatay Geçiş Yapılabilir mi?

Evet hazırlık sınıfında da en az 1 dönem geçtikten sonra MYP ile başka bir bölüme yatay geçiş yapabilirsiniz.


MYP ile Yatay Geçişte Kaç Kez Başvuru Hakkı Var?

Merkezi Yerleştirme Puanıyla yatay geçişte, başvuru alınacağını açıklayan her üniversiteye başvuru yapabileceğiniz için sınırsız başvuru hakkınız bulunmaktadır. Yani her üniversiteye başvuru yapabilirsiniz.


MYP İle Yatay Geçişte Burs / Öğrenim Kredisi Kesilir mi?

Yatay Geçiş sonrası bu değişikliği KYK’ya en geç 1 ay içinde bildirmeniz gerekmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/kyk-kredi-burs-nakil-basvurusu bu bağlantıyı kullanarak bildirim işlemini e-Devlet üzerinden yapmanız yeterli olacaktır. KYK burs / kredi nakil başvurusu yapmazsanız bursunuz kesilir arkadaşlar.


MYP ile Yatay Geçişte KYK Yurdunda Kalanların Durumu?

MYP ile Yatay Geçiş hakkını kullanmak isteyenler genellikle ağustos ayındaki başvuruları bekliyor. Çünkü her üniversite bahar dönemi kontenjan açmıyor; açan üniversiteler de kontenjanı çok az belirliyor. Bu yüzden öğrencilerin büyük çoğunluğu MYP ile yatay geçiş başvurularını ağustos ayında yapıyor.

Ek madde 1 ile yatay geçiş yaparak farklı bir şehirdeki üniversiteye yerleşen öğrenciler KYK yurdundan ayrılmak zorundadır. Bu durumda yeniden KYK yurt başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Yatay geçiş öğrencilerinin KYK yurt başvuruları her yıl genellikle eylül ayı sonunda yapılmakta. Biraz sabırlı olmanız gerekiyor çünkü önce normal KYK yurt başvuruları alınmakta ardından da yatay geçişle gelen öğrenciler için yurt başvuruları başlamaktadır. Örneğin 2019 yılında yatay geçiş öğrencilerinin KYK yurt başvuruları 26 Eylül tarihinde başlamıştı.

Bahar döneminde MYP ile yatay geçiş yapan öğrenciler de KYK yurt başvuruları için eylül ayını beklemek zorundadır. Ancak geçiş yaptığı üniversitenin bulunduğu ildeki KYK İl Müdürlüğünü arayarak yurtlarda boş yer olup olmadığını sorabilirsiniz. Boş yer varsa yurda kaydınız yaptırılabilir. Aksi durumda eylül ayındaki başvuruları beklemeniz gerekmektedir.


MYP ile Yatay Geçişte İstenilen Belgeler

 • Transkript (Genellikle başvuru yapacağınız tarihe yakın bir tarihte alınması isteniyor.)
 • Öğrenci belgesi (Yakın tarihte alınmış olması gerekli)
 • ÖSYS sonuç belgesi (YKS sonuç ve yerleştirme belgesi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Üniversitenin kabul ettiği sınavlardan alınan yabancı dil yeterlilik belgesi (TOEFL, IELTS, YDS gibi)

MYP Yatay Geçişte Türkçe Bölümden İngilizce Bölümlere Geçiş Nasıl Oluyor?

Arkadaşlar öğretim dili Türkçe olan bir programdan kısmen veya tamamen (%30 İngilizce veya %100 İngilizce) yabancı dilde öğretim yapılan bir programa geçişte geçmek istenilen üniversitenin dil şartını sağlamanız gerekmektedir. Başvurduğunuz üniversitenin kabul ettiği dil yeterlilik belgesi yoksa geçiş yapamazsınız.

Yalnızca hazırlık ve 1.sınıf öğrencileri için dil şartı aranmıyor. Yani hazırlık veya 1.sınıfta okuyorsanız ve geçiş yapacağınız üniversitenin dil şartını sağlamanıza gerek yok. Bu durumda yatay geçiş yaptığınız üniversitenin hazırlık sınıfından başlayabilirsiniz.

Ancak 2 veya 3.sınıfsanız Türkçe bölümden İngilizce eğitimi olan bir bölüme geçiş yapacaksanız eğer üniversitenin dil şartına takılırsınız. Bu durumda İngilizce eğitimi olan bir bölüme geçiş yapmak isterseniz bu üniversite sizden YDS, TOEFL veya IELTS gibi sınavlardan belirli bir puanı almanızı ister ya da kendi yapacağı yabancı dil sınavından geçme şartı ister.


MYP İle Yatay Geçiş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ek tercih ile üniversiteye yerleştim. MYP ile yatay geçiş başvurusu yaparken ek tercih taban puanına mı yoksa yerleştiğim yıldaki normal taban puanlara mı bakacağım?
Yerleştiğiniz yıldaki normal taban puanlarına bakmalısınız. Ek tercihlerdeki taban puan düşüşleri MYP yatay geçişte dikkate alınmaz.

 • BESYO’da MYP ile yatay geçiş yapılabilir mi?
  Bu konu hakkında yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin MYP ile ilgili usul ve esasları paylaştığı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Örneğin Gazi Üniversitesinin MYP ile yatay geçiş usul ve esaslarında yer alan ibare aynen şu şekildedir;

2. Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanlarının başka bir diploma programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması gerektiğine, (Örneğin, İşletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin merkezi yerleştirme puanları arasında MF4 puanı varsa ve bu öğrencinin MF4 puanının geçmek istediği İnşaat Mühendisliği programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir.)

3. Özel Yetenek Sınavı sonucuna göre kayıt yaptıran öğrencilerin de ikinci madde şartlarını sağlamaları durumunda başvuru yapabileceklerine, ancak özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden programlara başvuru yapılamayacağına…


İlginizi Çekebilir 👇

👉 GANO ile Yatay Geçiş Nasıl Yapılır?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu