Üniversite

NASA Astronotları Ne İş Yapar? Astronotlar Uzayda Ne Yapar?

NASA Astronotları Ne İş Yapar? Astronotlar Uzayda Ne Yapar? Fırlatılan her NASA uzay aracı, gemide farklı görevleri olan en az beş astronottan oluşan bir mürettebata sahiptir. NASA Astronotları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

NASA Astronotları Ne İş Yapar?

NASA astronotu olmak ve bu beş görevden birini kazanmak oldukça zordur. Adaylar astronot olmadan önce iki yıl eğitim alırlar. Yeni astronotlar, görevler için sürekli eğitim için deneyimli astronotlarla gruplandırılır ve onlara daha deneyimli astronotlara yardımcı erişim sağlar. NASA’nın astronotları şu anda, Dünya’nın yörüngesinde gezegen yüzeyinin yaklaşık 240 mil üzerinde dönen bir laboratuvar olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bilim adamı olarak çalışıyor. İstasyondaki astronotlar, insan vücudu ve uzayda yaşam üzerine yenilikçi kanser araştırmaları ve araştırmalar gibi bilimsel deneyler yürütüyor.

İlk olarak, astronot adayları, hayatta kalma eğitimi, dil, teknik beceriler ve astronot olmak için ihtiyaç duydukları diğer şeyleri öğrenecekleri yaklaşık iki yıllık temel eğitime sahip olacaklar. Mezun olduktan sonra, yeni astronotlar bir uzay görevine atanabilir veya Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki Astronot Ofisinde teknik görevlere atanabilir.


Astronotlar Uzayda Ne Yapar?

Astronotlar uzayda çeşitli görevler gerçekleştirir. Bunlar arasında bilimsel araştırmalar yapmak, uzay araştırmaları için deneyler yapmak, uzay aracının bakımını yapmak, uzay yürüyüşleri gerçekleştirmek ve uzay istasyonu veya uzay aracında yaşam destek sistemlerini yönetmek gibi görevler bulunur. Ayrıca, astronotlar uzayda geçirdikleri süre boyunca dünya ile iletişim kurarlar, veri toplarlar ve uzaydaki deneylerin sonuçlarını analiz ederler. Uzayda astronotlar, insanlığın uzay keşifleri ve bilimsel ilerlemesi için önemli bir rol oynarlar.

Uçuş

Bir uzay gemisindeki mürettebat atamaları, geminin uçuşunu yönetme sorumluluğunu paylaşan bir komutan ve pilotu içerir. Komutan uzay aracının baş komutanlığına sahiptir ve uçuş sırasında mürettebat üyelerinden ve güvenliklerinden sorumludur ve ayrıca girişimin kapsayıcı misyonu üzerinde yetkiye sahiptir. Komutan, pilot yardımıyla aracı kontrol eder ve çalıştırır. Komutanlar ve pilotlar, jet uçağı uçan geniş deneyime sahip olmalıdır ve NASA, deneyimlerinin uçuş testi pilotları olarak çalışmayı içermesini tercih eder.

Operasyonlar

Görev uzmanları, uzay aracı içindeki operasyonları koordine eder ve bir uzay aracını işlevsel ve sakinleri için yaşanabilir tutmak için gerekli olan birçok günlük görevin yönetimini gerektiren bir rolde hizmet eder. Görev uzmanı, mürettebatın faaliyetlerini planlar, uzay aracındaki teknolojik sistemleri izler ve içecek ve yiyecek dahil olmak üzere envanteri yönetir. Görev uzmanları, gemide olabilecek yük uzmanlarıyla da yakın bir şekilde çalışır. Yük uzmanları bazen uzay görevlerinin bir parçasıdır, ancak NASA astronotları değildir. Astronotların sahip olmadığı özel uzmanlığa sahip bireyleri gerektiren olağandışı görevlere sahip misyonlara eklenirler.


Onarımlar ve Geri Alma

Uzaydayken, NASA astronotları genellikle son derece karmaşık ekipmanlarda çeşitli onarımlar yapmak zorundadır. Görev uzmanları, uzay istasyonları da dahil olmak üzere uzaydan uzay araçlarına onarım yapmaya hazır olmaları için ekipman operasyonları alanında eğitim alırlar. Bu astronotlar, dış onarımları, ya uzay araçlarının içini özel bir takım elbise içinde terk etmelerini ve sorunlu bölgeye gitmelerini içeren uzay yürüyüşleri yoluyla ya da onarımları içeriden yapmalarını sağlayan bir uzaktan manipülatör sistemi kullanarak hallederler. onların uzay aracı. Pilotlar genellikle onarımlarda ve ayrıca ara sıra uyduların alınmasında görev uzmanlarıyla birlikte çalışır.


Araştırma

Astronotlar genellikle kendi araştırma projelerini denetlemezler. Bununla birlikte, birçok bilim adamı tarafından yapılan araştırma çalışmalarının ayrılmaz bir parçasıdır. Astronotlar, uzayda yürütülen araştırmaların tasarımını geliştirmek için bilim insanlarıyla birlikte çalışır. Bilim adamları, uzayda araştırma yapmanın çeşitli zorluklarının nasıl üstesinden gelineceği konusunda astronotlara danışır ve bir uzay istasyonunun ortamının sunduğu çözümler ve fırsatlar bulmalarına yardımcı olurlar. Uzay yolculuğunun sağladığı ortak bir araştırma alanı, yerçekiminin azalmasının yarattığı değişiklikleri içerir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu