Sinema

Netflix’te 10 İnanılmaz Gerçek Suç Belgeseli 2024

Netflix’te 10 İnanılmaz Gerçek Suç Belgeseli 2024. Gerçek suç her zamankinden daha popülerdir ve Netflix, kendilerini üreten veya başka kaynaklardan edindikleri gerçek suç belgeselleri ve dokümantasyonlarının mükemmel bir seçimine sahiptir. Burada listelenen 10 belgesel ve belgesel eşit derecede perçinleme ve ürpertici ve bazı durumlarda sizi şok edecek ve muhtemelen sizi kızdıracak.

10. Making A Murderer

10 bölümlük belgesel, Wisconsin, Manitowoc İlçesi’nden Steven Avery’nin etkileyici hikayesidir. 1985’te Avery tutuklandı ve bir kadına cinsel tacizde bulunmaktan suçlu bulundu. Avery, saldırı için 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak tüm zaman boyunca masumiyetini korudu . Aslında, parolize olurdu, ancak şartlı tahliye almak için bir koşul, sorumluluklarını üstlenmesi ve eylemleri için pişmanlık göstermesi ve Avery’nin cinsel saldırıyı kabul etmeyi reddetmesiydi.

18 yıl sonra DNA tarafından suçlandı ve hapishaneden serbest bırakıldı. Sonunda Manitowoc İlçesine dava açtı. Davası devam ederken Avery tutuklandı ve 25 yaşındaki Teresa Halbach cinayetiyle suçlandı. Yeğeni Brandan Dassey ile birlikte mahkum edildi ve hapis cezasına çarptırıldı.

Yazarlar ve yönetmenler Laura Ricciardi ve Moira Demos diziyi Avery ve Dassey’in en azından adalet düşüklerinin kurbanı oldukları konusunda güçlü bir argüman oluşturacak şekilde düzenliyorlar. Veya Manitowoc İlçesi şerif departmanı tarafından dava açma intikamı olarak kurulmuş olmaları mümkündür.


9. Real Detectıve Season

Cinayet dedektifleri en kötü suç mahallini ziyaret eder ve hayatları parçalanmış ve bir daha asla eskisi gibi olmayacak insanlarla konuşurlar. Anlaşılır şekilde, bu dedektifleri duygusal olarak olumsuz etkileyebilir.

Real Detectıve Season , onları araştıran kıdemli cinayet dedektiflerini gerçekten rahatsız eden ve rahatsız eden suçların röportajlarını ve yeniden yürürlüğe girmelerini harmanlayan Kanadalı bir belgesel. Sertleşmiş bir dedektif bir cinayetin ayrıntılarını yeniden yaşarken tıkandığında, suçun gerçek dehşetini ve sonuçlarını gösterir.


8. Rotten

Hepimiz yemek zorundayız. Bu kadar basit. Yiyeceklere ihtiyacımız olsa da, çoğumuz kendimizi yetiştiremeyiz ve yiyeceklerimizi bir mağazadan satın almak zorundayız . Ama bu yemeğin nereden geldiğini hiç düşündünüz mü?

Netflix’in Rotten altı bölümlük bir belgesel ve her bölüm süt, balık ve sarımsak gibi farklı bir gıda endüstrisine bakıyor. Muhtemelen unvandan tahmin ettiğiniz gibi, sektörde birçok sorun var.

Evet, belgeselin eylemci bir eğilimi var, ama bu tam olarak odak noktası değil. Bunun yerine büyüleyici bir suç dizisi. Her endüstrideki küçük, bireysel suçların yanı sıra sarımsak gibi zararsız bir şeyin etrafında dönen geniş komplolara bakar.

Rotten , gerçek suç meraklıları, komplo teorilerini sevenler veya şirket dünyasından şüphelenenler için bir zorunluluktur.


7. The Huntıng Ground

The Huntıng Ground ,Amerikan kolej kampüslerinde cinsel tacizin rahatsız edici yaygınlığı ve saldırıların üniversiteler tarafından ele alınmasının şok edici yolu hakkında Akademi Ödülü ile adlandırılan birbelgesel.

Bu belgesel, #MeToo hareketi nedeniyle her zamankinden daha fazla görmek önemlidir. Hareketin insanların eleştirdiği bir yönü, bu kadınlara açıkça inanılmalı mı yoksa sadece dikkat arayanlar mı? Eğer gerçekten cinsel saldırıya maruz kalırlarsa, neden daha erken konuşmadılar? Tabii ki, bu soruların meşruiyeti var çünkü cinsel tacizin yanlış suçlamaları masum bir adamın hayatını yok edebilir.

Av Sahası , bazı kadınların neden sessiz kalmayı seçtiklerine dair yüreklendirici birkaç örnek sunuyor, ancak Florida Eyaleti öğrencisi Erica Kinsman’ın hikayesi bunu en iyi açıklıyor.


6. Amanda Knox

Seattle’lı Amanda Knox, 2007 yılında İtalya’da yaşıyordu. Kasım ayında oda arkadaşı Meredith Kercher bıçaklanarak öldürüldü. Knox polise geceyi erkek arkadaşının evinde geçirdiğini söyledi ve Kercher’ı ölü bulmak için geri döndü. DNA kanıtı ve kanlı parmak izleri, cinayet gecesi küçük suçlu Rudy Guede’yi daireye yerleştirdi.

Amanda Knox vakası neden bu kadar çok insana bu kadar büyüleyici ve dehşet verici? Davasıyla ilgili belgeselin başında Knox tarafından bir cümlede açıklanıyor : “Ya koyun giysilerinde bir psikopatım, ya da sizim.”

Belgesel, suçu tüm açılardan inceliyor ve tabloid başlıklarının altına gidiyor ve karar vermek izleyiciye bağlı: Knox bir canavar mı yoksa adalet kurbanı mı kötüye gitti?


5. The Seven Five

Polis ve suçlular arasındaki çizgi açıkça tanımlanmalıdır. Polisler iyi ve suçlular kötü. Ancak gerçek hayat bu şekilde çalışmaz ve bazen polisler bu çizgiyi aşabilir ve bazı ciddi suç faaliyetlerine karışabilir. Polisler hakkında yanlış giden en iyi belgesel , Tiller Russell’ın yönettiği The Seven Five .

Belgeselin odağı ultra kirli New York Polis yetkilisi Michael Dowd, ve 75 içindeki yolsuzluk inci 1980’lerde New York Polis Departmanı bölgeden.

Yedi Dokuz genellikle Martin Scorsese’nin klasik Goodfellas’ıyla karşılaştırılır , ancak çarpık polislerle ilgilidir. Ne yapar  Yedi Beş  excellent üzerine öyleyse nasıl samimi ve karizmatik Görüşme yapılan olmasıdır. Birçoğunun, çoğu insandan farklı yönlere işaret eden ahlaki pusulaları olduğu açıktır. Pusulaları öylesine kapalı ki, hikayenin kötü adamının sonunda doğru şeyi yapan adam olduğuna inanıyorlar. Sonunda, onlarla aynı fikirde olmasanız bile ne anlama geldiğini anlıyorsunuz.


4. Wormwood

Gerçek suç belgeseli türünde, Errol Morris tartışmasız en büyük rock yıldızı. 1988 tarihli belgeseli The Net Blue Line ( Netflix’te de mevcuttur ) ölüm suçundan yanlış hüküm giymiş bir adamın alınmasına yardımcı oldu .

Muhtemelen, en büyüleyici belgeseli, Frank Olson’ın ölümü üzerine dört bölümlük bir mini dizisi olan Wormwood’dur . Olson, gizli CIA zihin kontrol programı Projesi MKUltra’nın bir parçası olan bilim adamıydı.

28 Kasım 1953 tarihinde, Olson 10 düştükten sonra ölü bulundu inci New York’ta bir otel zemin. Ölümü çok şüpheliydi, ancak intihar edildi. 20 yıl sonra CIA, ölmeden 10 gün önce Olson’a gizlice LSD verildiğini açıkladı.

Belgesel, öldüğü gece Olson’a olanların her ayrıntısına ve teorisine kapsamlı bir bakış atıyor. İntihar etti mi? Öldü mü? Gizlice tekrar uyuşturucu aldı ve sonra kendini öldürdü mü? Zihin kontrolünün kurbanı mıydı? Hollywood aktörlerini kullanarak Morris, en senaryo ile biten tüm senaryoları hayata geçirir.


3. Casting JonBenet

JonBenet Casting inceler 20 en rezil çözülmemiş suçlardan biri inci yüzyılın: Cinayet altı yaşındaki çocuk güzellik yarışması yarışmacı JonBenet Ramsey. Noel 1996’dan sonraki günün sabahının erken saatlerinde, JonBenet’in annesi Patricia Ramsey, Boulder, Colorado’yu aradı, kızının kayıp olduğunu söylemek için 9-1-1 sevkiyatı. Patricia, kocasının son işten kazandığı bonusla aynı miktarda para isteyen üç sayfalık bir fidye notu bulduğunu söyledi. JonBenet’in cesedi, Patricia’nın 9-1-1’i aramasından yaklaşık sekiz saat sonra ailenin evinin bodrumunda bulundu. Otopsi, kırık bir kafatasından ve boğulmadan öldüğünü ortaya koydu.

JonBenet’in oyuncu seçimi , Ramsey ailesinin yaşadığı Colorado, Boulder’da yaşayan amatör aktörlerin, suçu ve sonrasındaki canı yeniden canlandırmak için oyuncu kadrolarını kaydetti.

Yeniden canlandırmalar yoluyla, aktörler suçu bildiklerinden tartışıyorlar. Sonra kendilerini Ramsey’lerle aynı zihniyete sokmaya çalışırlar. Bu yaklaşımı benimseyerek cinayete büyüleyici bir bakış açısı getirir. Ramsey’ler kızlarının öldüğü günler ve aylar içinde doğal mı davranıyorlardı? Yoksa karanlık bir sır mı saklıyorlardı?


2. Sevgili Zachary: Oğluna Babası Hakkında Mektup

Belgesel Kurt Kuenne, yetişkin olarak doktor olan Andrew Bagby ile büyüdü. Bagby çok sevimli bir adamdı, ama ilişkiler söz konusu olduğunda fazla şansı yoktu. Kasım 2001’de, Bagby eski kız arkadaşı Shirley Jane Turner tarafından vurularak öldürüldü.

Çoğu belgesel için, cinayet söz konusudur, ancak bu cinayetten sonra olan şey Sevgili Zachary: Bir Oğlun Babası hakkındaki perili olduğu kadar perçinleme mektubu yapan şeydir. Ve bu konuda söyleyeceğimiz tek şey bu, çünkü etkisini hissetmek için kendiniz görmeniz gerekiyor. Dikkatli olun, bu belgesel gördükten sonra uzun süre sizinle kalacak.


1. Long Shot

Long Shot , 16 yaşındaki Martha Puebla’yı öldürmekle suçlanan Juan Catalan’ın inanılmaz hikayesini anlatıyor. Martha az önce bir çeteye karşı tanıklık etmişti ve Katalan’ın kardeşi eş sanıklardan biriydi. Katalan masum olduğuna yemin etti ve cinayet gecesi Los Angeles Dodgers maçında olduğunu söyledi.

Long Shot , listedeki en kısa belgeseldir, ancak en güçlülerden biridir. Çok fazla ayrıntı vermeden, bazen her şeye rağmen, yıldızların mükemmel bir şekilde nasıl hizalandığı ve uzun atışların nasıl çalıştığı ile ilgilidir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu