Yaşam

Niacinamide Ne İşe Yarar? Niacinamide Cilde Faydaları Nelerdir?

Niacinamide Ne İşe Yarar? Niacinamide Cilde Faydaları Nelerdir? en çok merak edilenler arasında yer aldı. Ciltte faydaları ile sıklıkla kullanılan ve kullananların yorumuna göre oldukça beğenilen Niacinamide Serum tüm yüze sürülür mü? Niacinamide Nasıl Kullanılır? gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Niacinamide Ne İşe Yarar?

Cilt sağlığı için oldukça önem taşıyan B3 vitaminini içeriğinde bulunduran Niacinamide aslında bir vitamin şeklidir. Genel olarak ciltte protein oluşturmaya ve çevresel hasarı önlemek için nemi hapsetmeye yardımcı olan bir vitamin türüdür. Nikotinamid olarak da adlandırılan niacinamide, temel bir besin maddesi olan B3 vitaminin bir şekli. B3 vitamini eksikliği başta cilt olmak üzere böbrek ve beyin sorunlarına yol açabilir. Niacinamide almak ise bu vitaminin eksikliğini önlemeye yardımcı olabilir.

Söz konusu cilt sağlığı olduğunda bu önemli besin hakkında bilmeniz gereken daha fazla şey var. Hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da topikal niacinamide, sivilce ve egzama da dahil olmak üzere belirli cilt sorunlarının tedavisine katkı sağlayabilir.

Niacinamide etkili olduğu alanlar aşağıdaki gibidir.

 • Erken yaşlanma çizgilerini önlemek
 • Ciltteki ince çizgilerin azalmasını sağlamak
 • Cilt rengini eşitlemek
 • Cildin daha aydınlık ve ışıl ışıl görünmesini sağlamak
 • Akneli cildi sakinleştirmek ve kızarıklığı almak
 • Koyu leke görünümünü gidermek
 • Cildi arındırmak ve detoks etkisi yaratmak
 • Cilt bariyerini güçlendirmek
 • Cildi onararak yeni leke oluşumuna engel olmak
 • Cildi nemlendirmek
 • Hassasiyeti azaltmak

Niacinamide, son dönemde özellikle akne problemi yaşayan kişilerin araştırmakta olduğu bir içerik olarak karşımıza çıkıyor. Cildimizi besleyen ve destekleyen birçok farklı bileşen mevcut. Niacinamide de aslında bunlardan biri. Suda çözünebilen B vitamini formu olan niacinamide, cilt bakım içeriklerinde nikotinik asit olarak da isimlendirilmektedir. Özellikle C vitamini ile desteklendiğinde ciltte önemli iyileşmelere olanak tanır. Peki Niacinamide nasıl kullanılır? Hangi cilt bakım ürünlerinde tercih edilmelidir?


Niacinamide Nedir?

Niacinamide, B3 vitamininin iki formundan biridir, diğeri ise Nikotinik asittir. B3 vitamini aynı zamanda Niasin olarak da bilinir. Niacinamide ve Nikotinik asit aynı zamanda B3 vitamini aktivitesi sağlar. Ancak kimyasal yapıları ve sağlığınızı nasıl etkiledikleri bakımından farklılık gösterirler.

Niacinamide, vücudunuzun sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu, sekiz B vitamininden biri olan B3 vitamini (Niasin) formudur. B3 vitamini, yediğiniz yiyecekleri kullanılabilir enerjiye dönüştürmede hayati bir rol oynar. Vücut hücrelerinin önemli kimyasal reaksiyonlar gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Suda çözünür olduğu için vücudunuz bu vitamini depolamaz, bu yüzden günlük olarak Nikotinik asit veya Niacinamide içeren gıdalar tüketilir. B3 vitamini genellikle et ve kümes hayvanları gibi hayvansal bazlı ürünlerde Niacinamide olarak, fındık ve yeşil sebzeler gibi bitki bazlı gıdalarda Nikotinik asit olarak bulunur.


Niacinamide Faydaları Nelerdir?

Niacinamide, ciltte protein ve (lipid) bariyer oluşturmaya ve çevresel zararı önlemek için nemi kilitlemeye yardımcı olabilir. Genel olarak vücuda faydaları şunları içerir:

 • Bağışıklık: Niacinamide, cildinizi sıkı ve sağlıklı tutan keratin için bir tür protein oluşturmaya yardımcı olur.
 • Lipid Bariyer: Niacinamide, cildinizin bir seramid (lipid) bariyeri geliştirmesine yardımcı olabilir ve bu da nemi tutmaya yardımcı olabilir. Bu durum, özellikle egzama veya kuru cildi olanlar ve diğer tüm cilt tipleri için faydalıdır.
 • Kızarıklık ve Lekeleri En Aza İndirir: Niacinamide, egzama, akne ve diğer iltihaplı cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Gözenek Görünümünü En Aza İndirir: Cildin pürüzsüz ve nemli kalmasına ikincil bir yararı olur. Zamanla gözenek boyutunda doğal bir azalma sağlar.
 • Yağı Düzenler: Nem tutmanın faydaları sadece kuru cilt tiplerine sahip olanlar için değildir. Niacinamide ayrıca yağ bezlerinin üretim miktarını düzenlemeye ve yağ bezlerinin aşırı çalışmasını önlemeye yardımcı olur.
 • Güneşin Zarar Vermesine Karşı Korur: Niacinamide, aynı zamanda sağlıklı cilt hücrelerini yeniden oluşumunu destekler. Aynı zamanda onları ultraviyole ışınların neden olduğu hasarlardan korur.
 • Hiperpigmentasyon Karşı Etkileri: Bazı araştırmalar, Niacinamide konsantrasyonlarının koyu lekeleri aydınlatmada yardımcı olduğunu göstermektedir.
 • İnce Çizgileri ve Kırışıklıkları En Aza İndirir: Araştırmalar, Niacinamide konsantrasyonlarının yaşlanmayla birlikte gelen ve bazı güneş hasarı belirtilerini azaltmada yardımcı olduğunu da göstermektedir. Buna ince çizgiler ve kırışıklıklar dahildir.
 • Oksidatif Strese Karşı Korur: Niacinamide, ciltte hücre oluşturmaya yardımcı olurken aynı zamanda onları güneş ışığı, hava kirliliği ve toksinler gibi çevresel streslerden korur.
 • Akneye Karşı Etkileri: Niacinamide, şiddetli aknede, özellikle papül ve püstül gibi iltihaplı formlarda yardımcı olabilir. Zamanla daha az lezyon ve gelişmiş cilt dokusu görebilirsiniz.

Niacinamide’in Cilde Faydaları Nelerdir?

Niacinamide içeren besinler tüketmek ve bu bileşeni bakım serumu ya da cilt toniklerinde kullanmak, gözle görülür olumlu etkiler sağlayacaktır. Düzenli kullanım ile Niasinamid’i oldukça seveceğinize eminiz! Çünkü renk eşitsizliklerini yok etmek, akne iltihaplarını hafifletmek konusunda son derece başarılı. Tabii ki bu konuda seçim yaparken ürün içeriklerini mutlaka incelemelisiniz. Aynı zamanda kullandığınız asitli içerikler mevcut ise etkileşimini göz önünde bulundurmalısınız. Cilt bakımında birden fazla etkin asidi aynı anda kullanmak hassasiyete yol açabilir. Bu konuda “Aktif İçerikler “ sayfamızı ziyaret edebilir ve içeriklerin detaylarını okuyabilirsiniz.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Niacinamide Her Gün Kullanılır mı?

Niacinamide cilt bakım ürünlerinde her gün kullanılabilir mi? Sorusu birçok kişinin merak ettiği bir husus. Kullandığınız cilt bakım ürünü bu konuda size yol gösterecektir. Örneğin leke gidermeye yardımcı – cilt tonu eşitleyici The Purest arbutin serumu sabah ve akşam olarak günlük kullanabilirsiniz. Her ürün için özelleştirmiş olduğumuz içerik ve kullanım detayları sayfalarını ziyaret ederek inceleme yapabilirsiniz.


Niacinamide Ne Sıklıkla Kullanılır?

Sabah ve akşam olarak günlük bazda kullanılabilir bir içeriktir. Fakat kullanım sıklığı ürüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tıpkı Niasinamid gibi diğer tüm cilt bakım ürünlerinde de tek kullanım ile mucize beklemek doğru bir yaklaşım olmaz. Önemli olan düzenli kullanım sağlamak ve cilt temizliğine özen göstermektir.


Niacinamide Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Cilt lekelerini azaltma ve yeni leke oluşumuna karşı kullanılabilecek en iyi içerik olan Niacinamide, yapılan çalışmalarda birçok kişide günlük kullanımdan 12 hafta sonra sonuç göstermiştir. Ancak belirtmekte yarar var ki bu etki, kullandığınız cilt bakım ürünleri ve diğer aktif içeriklere göre değişkenlik gösterebilir. Niacinamide içeren güneş kremi ya da serumların etkileri de buna bağlı değişkenlik gösterecektir. Cilt yapınıza göre kendinize özgü bir rutin yaratmak istiyorsanız “Çözümler” kategorisini incelemenizi tavsiye ederiz. Böylece cilt yapınız ve sorunlarınıza yönelik en iyi içeriklere sahip ürünleri keşfedebilirsiniz.


Niacinamide Leke İzlerini Geçirir mi?

Niasinamid leke izlerinin rengini açar ve düzenli kullanım ile yok olmasına destek sunar. Kızarıklık görünümünü hafifletir. Cildinizin yapısını onarır ve yeni leke oluşumunu önler. Uzun süreli geçmeyen lekeleriniz bulunuyorsa “Bha %2 Oil Control Toner & Siyah Nokta Hedefli, Yağlanma, Gözenek Dengeleyici Tonik” ürününü deneyebilirsiniz. Eğer bu konuda serum desteğine ihtiyacınız var ise “Leke Gidermeye Yardımcı Cilt Tonu Eşitleyici Cilt Bakım Serumu” size yardımcı olacaktır. Bu ürün düzenli kullanım ile daha canlı ve aydınlık bir cilt görünümü kazanılmasını destekler.


Niacinamide ve C Vitamini Birlikte Kullanılır mı?

Öncelikle eğer kimyasal asitlere yeni başlıyorsanız, kendi cilt tipinize ve cilt sorununuza göre bir asit belirleyip çok düşük oranlarda asit içeren ürünlere cildinizi alıştırarak başlamalısınız. C vitaminini, niacinamid  içerikleri ile bir arada kullanırken dikkat etmekte yarar olacaktır. Eğer cildiniz bu birleşime kızararak tepki gösterir ise bu içerikleri dönüşümlü olarak kullanmanız gerekir.


Retinol Mü Yoksa Niacinamide mi?

İki bileşen de güçlü etkilere sahiptir. Bu nedenle iki ürünü aynı anda kullanmaya başlamak olumsuz sonuç yaratabilir. Cilt probleminize göre farklılaşmak ile birlikte önce Retinol kullanmaya başlayıp ardından dönüşümlü olacak şekilde Niacinamide ürününü kullanabilirsiniz. Retinol sebum dengesi sağlayan bir içeriktir. Yaşlanma karşıtı bakım sunar. A vitamini eksikliğinin giderilmesine de yardımcı olur.


Hyaluronic Asid Mi Yoksa Niacinamide mi?

Her ikisi de cildi derinlemesine nemlendirmeye ve donuk görünümü canlandırmaya destek olur. Fakat bununla birlikte ciltte eşit ton ve doku oluşturmak istiyorsanız Niasinamide daha güçlü bir içerik olacaktır. Yine de Hyaluronic asitli bir temizleme jeli kullanarak etkilerini görebilirsiniz. Akşam bakımınızda ise Niacinamide içeren serum ya da kremler ile bakımınızı tamamlayabilirsiniz.


Niasinamid ile Niasin Aynı Şey mi?

Niasinamid ve niasin aynı şeyler değildir. İki ayrı B3 vitamini olarak isimlendirilebilirler. Ek bir bilgi olarak vücudumuz aldığımız niasin takviyelerinden niacinamide üretebilir.


Niacinamide’nin Yan Etkileri, Zararları Nelerdir?

Niacinamide genellikle uygun dozlarda iyi tolere edilebilir. Çünkü fazla miktarlarda alındığında idrarla dışarı atılabilir. Tolere edilebilir üst vitamin B3 sınırı günde 35 mg’dır.

Ancak bu durum Niasinamide’nin değil, Nikotinik asidin yan etkileri ortaya çıkabilir. Ciltte kızarıklık, kaşıntı ve karıncalanmaya neden olma olasılığı en çok görülen belirtilerdir. Mide rahatsızlığı, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi Nikotinamid ile ilişkili diğer yan etkiler de oluşabilir.

Bununla birlikte bireysel riskinizi değerlendirmek için Niacinamide veya bu konuyla ilgili herhangi bir ek takviye almadan önce sağlık uzmanınıza danışmanın çok önemli olduğunu unutmamalısınız.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir 👇

👉Arbutin Ne İşe Yarar?

👉Cilt İçin Pirinç Suyu Nasıl Hazırlanır? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu