Gündem

Nikola Tesla’yı Tüm Zamanların En Büyük Bilim Adamlarından Biri Yapan 10 Buluşu

Tüm zamanların en büyük bilim adamları olarak kabul edilen Nikola Tesla, dünyayı elektrik, ışık, radyo, verici ve hatta röntgen açısından mümkün olan her şekilde hediye etti. 700’den fazla icat yaptı ve yaşamı boyunca 100’den fazla patenti vardı. 700 icatına rağmen, Tesla zengin değildi.

1. Alternatif Akım:

Alternatif akım Tesla tarafından yatırılmadı. Bununla birlikte, kullanımını basitleştirmeye yaptığı olağanüstü katkı, onu her zaman en büyük icatlarından biri yapacaktır. O sırada Edison için çalışan Tesla, Edison’un doğru akım elektrik santrallerinin kusurlarına ve verimsizliğine dikkat çekti.

DC akımı sürekli olarak bir yönde akar, burada alternatif akım saniyede 50-60 kez yön değiştirdiği için çok yüksek voltaj seviyelerine yükseltilir, böylece büyük mesafelerde güç kaybını en aza indirir. AC ve DC savaşı konusunda Edison ve Tesla arasındaki acıdan sonra bile, nihayetinde Nikola Tesla, çok fazlı alternatif jeneratör, motor ve transformatör sistemi geliştirdi ve sistemde 40 temel ABD Patenti aldı. Bu, ülke çapında ve daha sonra dünya çapında elektrik kullanımını işaret eden George Westinghouse tarafından satın alındı.


2. Tesla Türbini:

Öncelikle otomobillerde pistonlu motor dönemi olan 20. yüzyılın başlarında Tesla, kendi motorunu türbin tarzında icat etti; Motorunun yakıt verimliliği% 60’tı (şu an bulunduğumuz yakıt verimliliği seviyesi% 42 olduğu için büyük bir başarı oldu).


3. Tesla Bobini

Tesla Bobini en büyük icatlarından biridir. Çıkışı 120vAC’den birkaç kilovolt transformatöre ve sürücü devresine alan ve son derece yüksek bir voltaja (1.000.000 voltun üzerine) kadar yükselen ve elektrik arkları şeklinde deşarj edilen yüksek frekanslı hava çekirdekli bir transformatördür. Tesla bobinleri, benzersizliklerini tanımlayan son derece güçlü elektrik alanları oluşturur.


4. ve 5. Radyo Ve Uzaktan Kumanda

Tesla, 1898’de Elektrik Sergisinde radyo dalgalarını kontrol etmek için kullanılan bir radyo kontrollü robot teknesini patentledi. Tesla’nın robot teknesi bir antenle inşa edildi, tekrar coherer tarafından alınan radyo dalgalarını iletti.

Bu, radyo dalgalarını teknedeki pervanelerin mekanik hareketlerine aktardı. Böylece, tekne yönleri manuel olarak çalıştırılabilir.


6. Büyütücü Verici

Tesla, Büyüteç Verici adı verilen en büyük ve en güçlü Tesla Bobini’ni inşa etti. Bunun üç bobini vardı ve çapı 52 feet idi. O zaman en büyük yıldırım yapan şey, milyonlarca volt ve atış yıldırım cıvatalarının (yaklaşık 130 feet uzunluğunda) elektrik üretmesi idi.


7. Neon Lambası

Tesla, cam tüpleri alıp ünlü bilim adamlarının isimlerine bükerek, ilk neon tabelalarını yaratarak Dünya Fuarı’ndaki ilk neon tabelalarını yarattı. Ayrıca, siyah ışığı fosforesan bir madde (kendisi tarafından yaratılmış) kullanarak görünür ışığa dönüştürdü.


8. Shadowgraph

Tesla, gölge resim olarak adlandırdığı bir insan vücudunun görüntülerini elde etti. Tesla ayrıca yansıyan röntgenleri denedi ve aktarılan ve yansıtılan ışınların özelliklerini tarif etti.

Ayrıca, x-ışını karakteristiklerindeki ve x-ışını tüplerindeki ve elektrik jeneratörlerindeki değişikliklerden kaynaklanan değişiklikleri açıklayan Tesla, tek kutuplu x-ışını tüpleriyle çalışmanın biyolojik tehlikelerini de fark etti.


9. Adams Enerji Santrali Trafo Merkezi

Nikola Tesla ve George Westinghouse, 1895 Niagara Şelaleleri’nde ilk hidroelektrik santralini inşa ederek dünyanın elektrifikasyonunun başlamasını sağladı.


10. Asenkron Motor

Nikola Tesla, endüksiyon motorunu, makineler için birim tahrikleri mümkün kılan dönen manyetik alanla icat etti. Dahası, AC güç iletimini ekonomik bir zorunluluk haline getirmesidir.

Bir dahi olmasına rağmen, Tesla zengin değildi, icatlarından bazıları asla tanınmadı. Bu konudaki görüşleriniz neler? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu