Kimdir

Nuray Yılmaz Kimdir? Nuray Yılmaz Hayatı ve Biyografisi

Nuray Yılmaz Kimdir? Nuray Yılmaz Hayatı ve Biyografisi. ODTÜ İşletme mezunu olan Nuray Yılmaz 32 yıl Gezelim Görelim Programının yapımcılığını ve sunuculuğu yapmıştır. Eşi Kadir Yılmaz da aynı programda yönetmendir. Çekim için gittiği yerlerde hemen her kesimden insanın sevdiği ve saydığı insandır.

Nuray Yılmaz Hayatı ve Biyografisi

ODTÜ İşletme bölümünü bitirdikten sonra TRT‘de görevli komşusuna özenen Nuray Yılmaz, çalışmak için TRT’ye başvurmuş. 1976 yılında Türkiye’nin tek televizyonunda asistanlık yapmaya başlayan Yılmaz’ın ‘Pazar 10’ magazin programında canlı yayın sunmasını istemişler.

Ancak, Yılmaz’ın hiperaktif yapısına uygun olmayan program bir süre sonra canını sıkmaya başlamış. “Canlı yayında televizyonda kim görünmek istemez? Ama ben sıkılıyordum. Kamera karşında herhangi bir ruh yok” diyerek köy-kasabada program çekme fikrini ortaya atmış. Erkeklerle mücadele etmek için de bu işe soyunduğunu saklamıyor; “O zamanlar prodüktörlük, erkek mesleği olarak görülüyordu. Kadınlar stüdyoda oturur düşüncesi hakimdi. Bunu kırmak istedim” diyen Yılmaz, ilk programını yapmak için Doğu’nun yolunu tutmuş. ‘Erkek Fatma’ lakabını kendisine yakıştıran Yılmaz, yönetmen eşi Kadir Yılmaz ile çalışmıştır.

Programa ilk başladığı yıllarda herkesin dikkatini çeken Yılmaz’a hep, kadın olmanın sıkıntıları sorulmuş. Yılmaz’a göre kadın olmak daha avantajlı; “Köylü beni tanıyor. Tanımasa bile tipime bakıyor. Pantolonla gelmiş, kısa saçlı bir kadın. Genelde onların bacısı oluyorum.

Ama bazen ağız alışkanlığı ‘Nuray abi’ diyenler de çıkıyor.” Köyden kente göçün izlerini her gittiği yerde gördüğünü söyleyen ve bu nedenle yaşlıların kaldığı köylerde kızları okutmanın daha zor olduğunu ifade eden Yılmaz, köylüyü ikna etmenin zor olduğunu şöyle anlatıyor: “Adam kızını okula göndermiyor. Nedenini soruyorum. ‘Okula giderse kötü yola düşer’ diyor. Benim de okula gittiğim hatırlatılınca, ‘Sen farklısın’ diyor. Yani o kısa zaman diliminde köylüyü töreden koparmak zor oluyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu