Kimdir

Nurettin Canikli Kimdir, Kaç Yaşında? Nurettin Canikli Hayatı ve Biyografisi

Nurettin Canikli Kimdir, Kaç Yaşında?. Uzun bir süre Milletvekili olan Nurettin Canikli merak konusu oldu. AK Parti MKYK listesinde yer alan Nurettin Canikli Kaç Yaşında? Bir çok görevde bulunan Nurettin Canikli önceki görevleri de merak edilmekte. Gelin birlikte Nurettin Canikli Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Nurettin Canikli Kimdir?

15 Mayıs 1960’ta Giresun Alucra’da doğan Nurettin Canikli, baba adı Şevket, anne adı Aişe’dir. Yeminli Mali Müşavir; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünü bitirdikten sonra, Yüksek lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesinde “Para-Banka-Finansman” alanlarında tamamladı. Maliye Bakanlığında Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı ve İstanbul Defterdar Vekili görevlerini yürüttü.

Ekonomi ve finans konularında köşe yazarlığı yaptı. Kurucu üyesi olduğu Ak Parti’de Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi .22, 23 ve 24. Dönemde Giresun Milletvekilli seçildi. 22. Dönemde TBMM KİT Komisyonu Başkanı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi oldu. 23 ve 24. Dönemde Ak Parti Grup Başkanvekilliği görevlerini yürüttü. 62. Hükümette Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yaptı. Ak Parti Grup Başkanvekili olarak görev yaptı.

Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’ n de Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. İngilizce bilen Canikli, evli ve 4 çocuk babasıdır.

👉 Onur Erim Kimdir, Kaç Yaşında? 


Nurettin Canikli Hayatı ve Biyografisi

1978 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde lisans eğitimine başlayan Nurettin Canikli, Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Ardından İngiltere’de bulunan Sheffield Üniversitesi’nde Para-Banka-Finansman alanında yüksek lisansını tamamladı.

Eğitiminin ardından 1993 yılında Maliye Başmüfettişliğine atanan Nurettin Canikli, aynı yıl Gelirler Daire Başkanlığı ve 1996 yılında Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlendi. 1997 yılında ise İstanbul Defterdarlığına atandı. 54. Hükümetin düşmesinin ardından Temmuz 1997’de görevinden alınan Nurettin Canikli, bunun üzerine memuriyetten istifa etti. Yeminli mali müşavirlik şirketinin ortağı olarak faaliyette bulunan Nurettin Canikli, 5 yıl boyunca Yeni Şafak gazetesinde ekonomi ve finans konularında köşe yazarlığı yaptı.

2001 yılında kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) kurucu üyeleri arasında yer alan Nurettin Canikli, 2002 Türkiye Genel Seçimlerinde AK Parti Giresun Milletvekili olarak TBMM’ye girdi ve bu süreçte TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu Başkanı ve Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi Üyesi görevlerini sürdürdü. 2007 ve 2011 Türkiye genel seçimleri’ n de tekrar Giresun milletvekili olarak meclise girdi.

2014 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. Türkiye Hükümeti’nde Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak yer alan Nurettin Canikli, Haziran 2015 genel seçimlerinde ise aday gösterilmedi. Kasım 2015’te ise bir kez daha AK Parti’den milletvekili olarak meclise girdi. Davutoğlu’nun Başbakanlık görevinden istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’ n de Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. 19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine revizyonu değişikliği sonrasında Milli Savunma Bakanlığı’na atandı.


Twitter 👉 Nurettin Canikli

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu