Yaşam

Ocean Krom Pikolinat Ne İşe Yarar? Ocean Krom Pikolinat Kullanıcı Yorumları

Ocean Krom Pikolinat Ne İşe Yarar? Ocean Krom Pikolinat Kullanıcı Yorumları. Son zamanlarda özellikle de zayıflama için kullanılan Krom Pikolinat, besin metabolizmasını iyileştirdiği ve zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmekte. Birçok kişi  bu ürünün güvenilirliği ve etkilerini merak etmekte. Bununla birlikte en çok araştırılanlardan biri de Ocean Krom Pikolinat Kullanıcı Yorumlarıdır. Özellikle de Ocean Krom Pikolinatın aç mı tok mu alınması gerektiği de merak edilen konular arasındadır. Krom Pikolinat ile zayıflayanların yorumlarını da bulabileceğiniz makalemize aynı zamanda Ocean Krom Pikolinatın tüm yan etkilerine de yer verdik.

Ocean Krom Pikolinat Nedir?

Krom, bir yandan endüstriyel kirliliğe neden olurken bir yandan da birçok gıdada doğal olarak güvenli formlarda mevcuttur. Aslında  Krom, farklı formlarda bulunan bir mineral olarak bilinmekte. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda bu mineralin gerçekten gerekli olup olmadığını sorgulasa da, vücutta birkaç önemli işleve hizmet eder.

Örneğin, insülin hormonunun vücuttaki eylemlerini gerçekleştirmesine yardımcı olan chromodulin adlı bir molekülün parçasıdır ve İnsülin, pankreas tarafından salınan bir moleküldür, (karbonhidrat, yağ ve protein vücudun işlenmesinde önemli). Hal böyle olunca bağırsaklarda kromun emilimi çok düşüktür, sindirilen kromun %2,5’inden daha azı emilir.

Krom pikolinat, daha iyi emilen alternatif bir krom şeklidir. Bu nedenle, bu tip genellikle besin takviyelerinde bulunur. Krom pikolinat, üç pikolinik asit molekülüne bağlı olan krom mineralidir. Özetleyecek olursak Krom, birçok gıdada düşük dozlarda bulunan bir mineraldir. İnsülin hormonu üzerindeki etkisi ile besinlerin metabolizmasında rol oynar. Krom pikolinat, diyet takviyelerinde sıklıkla bulunan formdur.


Ocean Krom Pikolinat Ne İşe Yarar?

Ocean Krom Pikolinat, iştah kesici bir mucize mi yoksa sadece şişirilmiş bir balon mu? Sizler için yazımızda buna yer verdik.  Krom pikolinat,  takviyelerde bulunan krom mineralinin bir şeklidir diyebiliriz. Bu ürünlerin pek çoğunun metabolizmayı iyileştirdiği bilinmektedir ve zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.  Krom pikolinat,  değişik şekillerde bulabileceğiniz bir mineral türüdür. Birçok gıdada da güvenli bir form şeklinde bulunmaktadır. Birkaç araştırmacı, bu mineralin gerçekten gerekli olup olmadığını sorgulamıştır ve bu mineralin vücutta birkaç önemli fonksiyona sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Bağırsaklardaki krom eğilimi oldukça düşüktür ve vücudumuza giren kromun %2,7 sinden daha azı emilmektedir. Bununla beraber krom pikolinat,  güzel emilen alternatif bir krom formudur.  Ocean krom pikolinat, her bitkisel kapsülünde 200 mg krom bulunan bir gıda takviyesidir. Vegan ve vejetaryen kullanımına da uygundur. Ocean krom pikolinatın içinde bulunan krom normal makro besin öğeleri metabolizmasında katkıda bulunur. Zararlı olduğu bilinen herhangi bir diyet krom alımı seviyesi yoktur. Krom pikolinat, diyet takviyelerinde yaygın olarak kullanılır. Vücudun insüline olan tepkisini iyileştirmede kullanılır. Diyabetli hastalarında ise kan şekerini düşürmede etkilidir. Bunun dışında açlığı ve aşırı derece de yemeyi engellemede yardımcı olur.

Ocean krom pikolinat,  sağlıklı kilo vermeye yardımcı değildir. Genel olarak krom pikolinat, çoğu insan için kullanmaya değmeyebilir. Eğer almak istiyorsanız deneyimli bir uzmandan destek alarak kullanmanızda fayda olacaktır. Faydalarından bahsedecek olursak kan şekerini iyileştirme de yardımcı olur. Sağlıklı bir insanda insülin hormonu vücudun kan hücrelerine kan şekerini getirmesi için sinyal vermede önemli bir rol oynamaktadır.

Birçok araştırmalarda da krom takviyelerinin alınmasının diyabet hastaları için kan şekerini iyileştirebileceğini göstermiştir. Diğer bir araştırmalar ise daha yüksek kan şekeri veya düşük insülin duyarlılığı olan kişilerin de krom takviyelerine daha iyi bir cevap verebildiğini göstermiştir. Bunu yanında açlığı ve iştahı azaltabilmektedir. Kilo vermeye ve kilosunu korumaya çalışan birçok insan açlık duygusu ve güçlü iştah ile mücadele etmektedir. Bundan dolayı bu dürtülerle mücadele edebilecek gıdalar ve takviyelere yönelmektedir.


Krom Pikolinat Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı insanlarda, insülin hormonu, vücudun kan hücrelerine kan şekerini getirmesi için sinyal vermede önemli bir rol oynar. Diyabetli kişilerde, vücudun insüline normal cevabı ile ilgili sorunlar vardır. Çeşitli çalışmalar, krom takviyelerinin alınmasının, diyabetliler için kan şekerini iyileştirebileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, 16 hafta boyunca günde 200 μg krom alınmasının, kan şekerini ve insülini düşürdüğü, bu arada vücudun insüline verdiği yanıtı iyileştirdiği bulunmuştur. Diğer araştırmalar, daha yüksek kan şekeri ve daha düşük insülin duyarlılığı olanların krom takviyelerine daha iyi yanıt verebildiğini göstermiştir.

Ek olarak, 62.000’den fazla erişkin üzerinde yapılan büyük bir çalışmada, krom içeren diyet takviyeleri alanlarda diyabet olma olasılığı % 27 daha düşüktü. Bununla birlikte, üç ya da daha fazla ay boyunca alınan krom takviyesi ile ilgili yapılan diğer çalışmalarda, tip 2 diyabeti olan erişkinlerde kan şekerinin artmadığı gösterilmiştir. Dahası, diyabet olmayan obez yetişkinlerde yapılan araştırmalar, 1000 μg / gün krom pikolinatın vücudun insüline verdiği yanıtı iyileştirmediğini bulmuştur. 425 sağlıklı kişi ile yapılan büyük bir inceleme çalışmasında krom takviyelerinin şeker veya insülin düzeylerini değiştirmediği bulunmuştur. Genel olarak, bu takviyeleri almanın bazı yararları diyabetli olanlarda görülmüştür fakat her durumda etkili olduğu söylenemez.

Açlığı ve iştahı azaltabilir

Kilo vermeye ve korumaya çalışan çoğu insan, açlık duygusu ve güçlü iştah ile mücadele eder. Bundan dolayı birçok kişi bu dürtülerle mücadele edebilecek gıdalar, takviyeler veya ilaçlara yönelmektedir. Bazı çalışmalar, bu durumlarda krom pikolinatın yararlı olup olmadığını incelemiştir. 8 haftalık bir çalışmada, 1000 μg / gün krom (krom pikolinat formunda) sağlıklı kilolu kadınlarda gıda alımını, açlığı ve iştahı azaltmıştır. Araştırmacılar, kromun beyin üzerindeki etkilerinin, açlık ve iştahı bastırma etkisini ortaya çıkarmış olabileceğini belirtmektedir. Diğer araştırmalar, tıkınırcasına yeme bozukluğu veya depresyonu olan kişileri incelediler, çünkü bunlar açlık ve iştah değişimlerinden en fazla etkilenen gruplardır.

Araştırmacılar, plaseboya kıyasla, açlığın ve iştahın krom pikolinat takviyesi ile azaldığını bulmuşlardır. Ek olarak, küçük bir çalışma, tıkınırcasına yeme bozukluğu olan kişilerde olası faydaları gözlemlemiştir. Spesifik olarak, 600 ila 1000 μg / gün dozları, tıkınırcasına yeme nöbetlerinin sıklığında ve depresyon belirtilerinde azalmaya neden olduğu belirlendi.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Krom Pikolinat Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Kromun besin metabolizmasındaki rolü ve yeme davranışı üzerindeki olası etkileri nedeniyle, birkaç çalışma etkili bir kilo kaybı takviyesi olup olmadığını incelemiştir. Büyük bir analiz, bu mineralin kilo kaybı için yararlı olup olmadığının tam bir resmini elde etmek için 622 aşırı kilolu veya obez insanı içeren 9 farklı araştırmaya baktı. Bu çalışmalarda 1,000 μg / gün krom pikolinat dozları kullanıldı. Genel olarak, bu araştırma, kilolu veya obez yetişkinlerde 12 ila 16 hafta sonra krom pikolinatın çok az miktarda kilo kaybı (1,1 kg) ürettiğini bulmuştur. Ancak, araştırmacılar bu kilo kaybının etkisinin sorgulanabilir olduğunu ve takviyenin etkililiğinin hala belirsiz olduğu sonucuna varmışlardır.

Krom ve kilo kaybı ile ilgili mevcut araştırmanın bir başka derinlemesine analizi de benzer bir sonuca varmıştır. Araştırmacılar, 11 farklı çalışmayı analiz ettikten sonra, 8 ila 26 haftalık krom takviyesiyle sadece 0,5 kg kilo kaybı olduğunu buldular.  Sağlıklı yetişkinlerde yapılan diğer birçok çalışma, egzersizle kombine edildiğinde bile bu bileşimin vücut kompozisyonu (vücut yağ ve yağsız kitle) üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir.


Krom Pikolinat Hangi Gıdalarda Var?

Her ne kadar krom pikolinat çoğunlukla besin takviyelerinde bulunsa da, birçok gıda, krom mineralini içerir. Ancak, tarım ve üretim süreçlerinin gıdalardaki krom miktarını etkilediğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, belirli bir yiyeceğin gerçek krom içeriği değişebilir ve gıdaların krom içeriğinin güvenilir bir veri tabanı yoktur. Ayrıca, birçok farklı gıda bu minerali içerdiği halde, çoğu çok küçük miktarlarda içerir (porsiyon başına 1-2 μg). Krom minerali için önerilen besin referansı alımı (DRI) yetişkin erkekler için 35 μg / gün ve yetişkin kadınlar için 25 μg / gün’dür.  50 yaşından sonra, önerilen alım miktarı erkekler için 30 μg / gün ve kadınlar için 20 μg / gün, gibi hafif olarak daha az miktardır. Ancak, bu tavsiyelerin belirli popülasyonlardaki ortalama alımların tahminleri kullanılarak geliştirildiğini belirtmek gerekir.

Bundan dolayı, oldukça kararsızlık bulunur. Çoğu gıdaların gerçek krom içeriğinin belirsizliğine ve geçici alım önerilerine rağmen, krom eksikliği çok nadir görülür. Genel olarak, et, tam tahıllı ürünler ve bazı meyve ve sebzeler iyi bir krom kaynağıdır. Bazı araştırmalar brokolinin krom bakımından zengin olduğunu, 1/2 fincan başına yaklaşık 11 μg içerdiğini, portakal ve elmanın ise porsiyon başına yaklaşık 6 μg içerdiğini bildirmiştir. Genel olarak, çeşitli işlenmiş yiyecekleri içeren dengeli bir beslenme izlemek, krom gereksinimlerini karşılamaya yardımcı olacaktır.


👉 Prosid Nedir, Ne İçin Kullanılır? 


Krom Takviyesi Almak Gerekir Mi?

Vücuttaki kromun önemli rolleri nedeniyle, bir çok kişi, besin takviyesi olarak ek krom tüketip tüketmemek gerektiğini merak etmektedir. Krom için belirli bir üst limit yoktur. Birçok çalışma, kromun kan şekeri kontrolü ve kilo kaybı üzerindeki etkilerini incelemiştir. Bununla birlikte, belirli bir besinin potansiyel faydalarını incelemenin yanı sıra, çok fazla tüketmek için herhangi bir tehlike olup olmadığını da dikkate almak gerekir. Ulusal Tıp Akademisi genellikle belirli besinler için tolere edilebilir bir üst alım seviyesi (UL) belirler. Bu seviyenin aşılması toksisiteye veya diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Bununla birlikte, sınırlı bilgi nedeniyle, krom için hiçbir değer ayarlanmamıştır.


Krom Pikolinatın Zararı Var mı?

Resmi bir değer bulunmamasına rağmen, bazı araştırmacılar, takviyelerde bulunan mineral formunun yani krom pikolinatın gerçekten güvenli olup olmadığını sorgulamıştır. Bu krom formunun vücutta nasıl işlendiğine dayanarak hidroksil radikalleri adı verilen zararlı moleküller üretilebilir. Bu moleküller, genetik materyale (DNA) zarar verebilir ve başka sorunlara neden olabilir. İlginç bir şekilde, pikolinat, krom takviyesinin çok popüler bir şekli olmasına rağmen, vücuttaki bu olumsuz etkiler ancak bu form yutulduğunda ortaya çıkabilir. Bu endişelere ek olarak, bir vaka çalışması kilo kaybı amacıyla 1,200 ila 2,400 μg / gün krom pikolinat alan bir kadında ciddi böbrek problemleri bildirmiştir.

Olası güvenlik endişelerine ek olarak, krom takviyeleri beta-blokerleri ve non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAIDS) da dahil olmak üzere bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bununla birlikte, aşırı krom ile açıkça ilişkilendirilebilecek olumsuz etkiler nadirdir. Bu, kısmen, krom takviyeleri ile ilgili birçok çalışmanın, herhangi bir istenmeyen olayın meydana gelip gelmediğini rapor etmemesinden kaynaklanabilir. Genel olarak, şüpheli faydalar ve olası sağlık sorunları nedeniyle, krom pikolinatın bir besin takviyesi olarak alınması önerilmemektedir. Bu besin takviyesini kullanmak istiyorsanız, istenmeyen etki veya ilaç etkileşimleri nedeniyle sağlık uzmanına danışmak en iyisidir.

Sonuç olarak;

Krom pikolinat, besin takviyelerinde yaygın olarak bulunan krom formudur.  Diyabeti olanlarda vücudun insüline verdiği yanıtı iyileştirmek veya kan şekerini düşürmek için etkili olabilir. Dahası, açlığı, iştahı ve aşırı yemek yemeyi azaltmaya yardımcı olabilir.


Ocean Krom Pikolinat Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumu: Tavsıye uzerıne aldım düzenli kullanımda etkili.


Kullanıcı Yorumu: uyku Arası kaçamaklarını engelliyor


Kullanıcı Yorumu: Tatlı isteğimi azaltması için diyetime destek olsun diye almıştım. Azaltman değil bitirdi resmen… Benim gibi çikolatadan vazgeçmeyen biri 10 gündür ağzına tatlı sürmedi ve canım hiç istemedi. Resmen bu sayede diyetle beraber 4 kilo verdim. Günde 3 kez kullanıyorum yemeklerden önce çok etkili tavsiye ederim…


Kullanıcı Yorumu: 1 aydır kullanıyorum bende ise yaramadı galiba


Kullanıcı Yorumu: Kesnlikle işe yaradığını düşünüyorum yanlız bol su tüketmel önemli.


Kullanıcı Yorumu: İşe yarıyor ekmek isteğini kontrol edebiliyorum


Kullanıcı Yorumu: Bende hiçbir işe yaramadı 🙂 hatta hiç olmadığı kadar canım tatlı istiyor .. belki de markadan kaynaklıdır bilemiyorum


Kullanıcı Yorumu: 4 gündür kullanıyorum inanılmaz ama tatlı krizim bitti. Sürekli yemeğe dadanmam durdu. 4 günde 400 gr verdim ilk sefer için iyi. 2 adet aç karna içiyorum sabah ve akşam olarak. Yan etki olarak sadece baş dönmesi hafif yapıyor. Haricinde bir sıkıntı yaşamadım.


Kullanıcı Yorumu: Kandaki kromu dengelediğinden dolayı açlık krizlerini ve yeme isteğini azalttığını duymuştum yaptığım bir diyette de sadece krom versiyonunu spor hocamın Tavsiyesi ile kullanmıştım 2 aydır saat 6 yada 7 civarı kullanıyorum yeme isteğim açlık krizim olmuyor tabi sadece durumu bu ürüne de bağlamak istemem ama kullanmak isteyen herkese kesinlikle tavsiye ediyorum


Kullanıcı Yorumu: Diyetisyen tavsiyesi ile aldım, insülin direnci için daha iyi hissediyorum


Kullanıcı Yorumu: İnsülin direnci için süper şeker krizlerim bitti


Kullanıcı Yorumu: 4. Günümdeyim aksam yemeğinden önce 1 tane alıyorum bir etkisini gördüm diyemeyeceğim biraz daha uzun soluklu kullanmak gerekecek.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu