Yaşam

Öfke Yönetimi için En İyi 10 Yol

Öfke Yönetimi için En İyi 10 Yol. Öfke ile başa çıkmanın yolları var. Bunun için önce sizi neyin sinirlendirdiğini fark etmelisiniz. Ağırlaştırıcı durumun farkına vardıktan sonra, öfkenizi basit adımlarla kontrol edebilirsiniz. Tüm yaşamınız boyunca öfke yönetimi için bu adımları ve en iyi 10 yolu takip edebilirsiniz.

Öfke Yönetimi için En İyi 10 Yol

Bazı bilim adamlarına göre, öfke ve geleneksel olmayan öfkenin çeşitli hastalıklara neden olduğu belirlenmiştir. Kurum için bu hastalıklar şöyledir; Kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, zihinsel bozukluklar, depresyon ve baş ağrısı. Bu bağlamda, öfkenizi kontrol etmek için size çeşitli yollar sunacağız. İşte öfkeyi kontrol etmenin yolları;

Çocuklarınız dinlemediğinde kanınız beyninize sıçrar mı? Trafikte kolayca tahriş oluyor ve öfke patlıyor musunuz? Dahası, öfke oldukça doğal ve sağlıklı bir ruh halidir, ancak kontrol edilemez yıkıcı olabilir. Öfke patlamaları kronikleştiğinde, vücudumuzu, psikolojimizi ve sevdiklerinizi olumsuz etkiler. Ama umutsuz olma! Doğru yöntemlerle öfkenin kontrolünü sağlamak oldukça kolaydır.

Sonunda, öfkenizi kontrol edemeyeceğinizi düşündüğünüzde kullanabileceğiniz 10 tekniğe bir göz atalım:

1. Kendinizi kızgın hissettiğinizde nefes almak için zaman tanıyın

Ani bir öfke yaşıyorsanız ve kan beyninize sıçradıysa, kendinize bir dakika ayırın ve diyaframınızdan derin bir nefes alın. Örneğin, kendi “rahatla”, “bu kadar çabuk sinirlenmeyin”, “sakin olun” gibi bazı rahatlatıcı önerilerde bulunun. Öfkenizin azaldığını hissedene kadar nefes almaya ve kendini şımartmaya devam et.


2. Öfkenizi doğru ifade edin

Öfkeyi ifade etmek, atmaktan daha sağlıklı olmasına rağmen, doğru bir şekilde yapılması önemlidir. Öfke patlamanızın ilk etkileri geçtikten ve sakinleştikten sonra, kendinizi mümkün olduğunca sakin ve açık bir şekilde ifade etmeye çalışın. Bununla birlikte, önünüzdeki kişiyi incitmeden endişelerinizi ve ihtiyaçlarınızı soğukkanlı bir şekilde ifade etmeye özen gösterin.


3. Spor yaparak öfkenizi ifade edin!

Spor ve yürüyüş gibi fiziksel aktiviteler serotonin hormonu salgılanmasını artırmaya yardımcı olur, bu da bizi daha mutlu ve daha rahat hissetmemizi sağlar. Ayrıca öfkemize neden olan stres ve gerginliği azaltmaya yardımcı olur. Öfkenizin yükselmeye başladığını hissettiğinizde, açık havada kısa bir yürüyüşe çıkacak ya da en sevdiğiniz fiziksel aktiviteyle ilgilenecektir.


4. Stres seviyenizin yükseldiğini hissettiğinizde kısa molalar verin

Stres seviyenizin yükselmesine ve öfkesine neden olan bazı olaylar varsa, bu günlerde kendinize kısa bir mola verin. Birkaç dakikalık sessizlik, kendi düşüncelerinizi daha iyi anlamanıza ve sinirlenmenize neden olan olaylardan geçmenize yardımcı olur. Öte yandan, bu tür anlarda kullanabileceğiniz farklı teknikler için 6 bilimsel önerimizi de inceleyebilirsiniz.


5. Öfkeye yol açan nedenlere değil çözümlere odaklanın!

Sinirlerinizi kıran şeylere odaklanmak yerine, bu durumla nasıl başa çıkacağınıza odaklanmaya çalışın. Sizce çocuklarınızın odaları sürekli dağılmış mı? Odaların kapılarını kapatın. Eşiniz her zaman akşam yemeğine ve sinirlerinizi rahatsız etmek için geç mi kalır? Örneğin, yemeğinizi biraz daha geriye götürün veya eşinizle konuşun ve bazı akşamlarda ayrı ayrı yiyebileceğinizi söyleyin. Duygularınıza farklı bir açıdan bakmayı öğrenmek, kontrolünüzde olmayan durumlarla başa çıkmayı kolaylaştırır.


6. Öfkeye neden olan durumlarda “Senin yerine” Ben’i kullan

Sinir katsayınızı artırdığınızda önünüzdeki kişiyi eleştirmek ve suçlamak sadece gerginlikte daha fazla artışa neden olur. Bu gibi durumlarda, “Ben” yerine suçlayıcı ile başlayan cümleler yerine duygularınızı ifade etmenizi sağlayacak “siz” diliyle başlayan cümleler kurmaya çalışın. Örneğin, “yemeklerde bana yardım etmiyorsun, duygularını“ Bana yardım etmeyi teklif etmezsen gerçekten üzgünüm.


7. Öfkenin sizi kindar hale getirmesine izin vermeyin!

Affetmeyi öğrenmek sahip olabileceğimiz en güçlü erdemlerden biridir. Öfkenin sizi yönetmesine izin verirseniz, bir süre sonra kendinize hapishanenizde olumsuz duygular esiri bulabilirsiniz. Bu arada, hem mevcut durumunuzdaki affetme anlarındaki anlarınızdaki öfke, soğuk kan ilişkilerinde değerlendirilebilir ve ilişkinizi güçlendirebilir.


8. Gergin anlarınızda mizahın gücünden yararlanın!

Kızgın hissettiğinizde, biraz gülmek tüm gerginliğinizi alır. Öfkelenmenize neden olan olayların komik yönlerini görmeye çalışın. Dahası, kendinize gülmeyi öğrenmek, ilk başta sinirlenmenize neden olan olayların etkisini azaltarak var olmayan beklentilerinizi gerçekleştirmenizi kolaylaştırır.


9. Öfkenizle başa çıkamıyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin!

Öfke kontrolünü öğrenmek sorun yaşayan herkes için bir sorundur. Çabalarınıza rağmen, öfkeniz daha sonra pişman olmanıza neden olacaksa veya çevrenizdeki insanların parçalanmasına yol açan davranışlara neden olursa, uzman bir psikologla konuşmanın zamanı gelmiştir.


10. Öfke yerine iletişim becerilerinizi geliştirmeye çalışın!

Karşılaştığımız insanlarla doğru iletişim kurduğumuzda, hem öfke şansımızı azaltır, hem de güvene dayalı ilişkiler kurma şansımızı artırırız. Ek olarak, bu güven duygusu, sonraki iletişimlerimiz için olumlu bir başlangıç ​​yapmamızı sağlar. Karşılıklı konuşmalarda kullanılabilecek en iyi iletişim alıştırmalarından biri, “Sizi doğru anladığımdan emin olmak istiyorum” diyerek, kelimelerinizi anladığınız gibi kendi cümlelerinizle tekrarlamaktır. Son olarak, gereksiz öfke nöbetleri başlamadan ve çıkarmadan önce olası anlaşmazlıkları sona erdirebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Endişeli Zihninizi Sakinleştirmenin 11 Yolu

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu