Bilgi Arşivi

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? Öğrenci Pasaport Ücreti 2024 Ne Kadar?

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? Öğrenci Pasaport Ücreti 2024 Ne Kadar?. Ülke şartlarından sonra yurt dışına çıkmak isteyen öğrenciler İçin Pasaport Nasıl Çıkarılır? araştırıyor. İster yurt dışı gezisi, ister yurt dışı eğitim yada dil öğrenme sebebiyle olsun seyahat etmek isteyen Öğrenciler Harçsız Öğrenci Pasaportu Geçerlilik Süresi ve Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli belgeleri merak etmekte. 25 Yaş Üstü için öğrenci pasaportu çıkarılır mı? sorusu da ayrıca merak edilmekte. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Seyahat ya da eğitim amacıyla yurt dışına çıkmayı planlayan öğrencilere verilen seyahat belgesidir. Öğrenci pasaportu, belirlenmiş şartları karşılayan her öğrenciye verilir. Temele bordo pasaporttur ama öğrencilere göre özel olarak düzenlenmiştir. umumi pasaport olarak da adlandırılan bordo pasaport ile aynı haklara sahip olan, 25 yaşını geçmemiş ve yurt dışına çıkmak isteyen öğrencilerin alabildiği bir pasaport türüdür.

2016 yılında düzenlenmiş olan 6663 sayılı kanunun 4. maddesinde, yurt dışına ne amaçla çıkıyor olursa olsun 25 yaşını doldurmamış olan her öğrencinin öğrenci pasaportu alabileceği belirtilmiştir. Milli eğitim kurumlarına bağlı olduğu sürece kreşe giden öğrenciler, ilkokul öğrencileri, lise öğrencileri ve üniversite öğrencileri öğrenci pasaportu için başvurabilir. Eğer bir öğrenci 18 yaşını doldurmamış ise, ebeveynleri ile birlikte başvurmak zorundadır.

👉 Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır? Alman Vatandaşlığı Kazanma Yolları

Öğrenci pasaportu almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de okuması gibi bir zorunluluk bulunmaz. Yurt dışında öğrenci değişim programları ile eğitim alan, yüksek lisans programlarında olan ya da dil kursu alacak olan öğrenciler de, öğrenci pasaportu için başvuru yapabilir. Öğrenci pasaportu ile 2022 yılı itibariyle başta Japonya, Sırbistan, Güney Kore, Fas, Güney Afrika, Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Meksika ve Peru olmak üzere 77 ülkeye vizesiz olarak gidilebilir. Bu ülkelerde vizesiz olarak konaklayabileceğiniz süreler farklılık göstermektedir.

Öğrenci pasaportu günümüzde nüfus müdürlüklerinden randevu sistemi ile alınmaktadır. Öğrenci pasaportu bir bordo pasaport türü olduğundan, randevu alırken bordo pasaport seçeneğinin işaretlenmesi gerekir. Yani sistem üzerinde randevu alırken öğrenci pasaportu olarak ayrı bir seçenek yok. Randevunuzun geldiği gün nüfus müdürlüğünde görevli olan memura öğrenci belgenizi göstermeniz, öğrenci pasaportu almanız için yeterli olacaktır.

👉 Yeşil Pasaport Kimlere Verilir? Yeşil Pasaport Şartları Nelerdir?

18 yaşın altında olan öğrencilerin alabileceği öğrenci pasaportu 5 yıllıktır. 18 yaşını geçmiş olan öğrenciler için bu süre eğitim hayatlarının devam ettiği süre kadardır. Yani bir öğrenci eğitim hayatının 6 yıl boyunca devam edeceğiniz kanıtlarsa, bu durumda 6 yıllık pasaport alabilir. Fakat eğitim süresi 1 yıl ise, o zaman 1 yıllık pasaport alabilecektir.


Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

Başvuru yaptıktan sonra randevu anında aşağıdaki belgelerin tamamlanmış olmasına özen gösterin. Bu pasaportu çıkarmak için bordo pasaport alırken istenen belgelerin yanına öğrenci belgenizi eklemeniz yeterlidir:

  • Nüfus cüzdanının aslı
  • Biyometrik fotoğraf (2 tane)
  • Eski pasaport (varsa)
  • Defter ücreti
  • Öğrenci belgesi
  • Harçsız pasaport talep yazısı

2024 Öğrenci Pasaportu Ücreti Ne Kadar?

2024 yılında öğrenci pasaport defter ücreti gibi giderler 790 TL olarak belirlendi. Öğrenciler harçsız pasaport alabildiği için 25 yaşından küçük öğrenciler pasaport harcından muaftır.  25 yaşından büyük öğrenciler pasaport almak istiyorlarsa standart prosedüre tabi tutulurlar.

👉 Work and Travel Şartları Nelerdir? 


Öğrenci Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Tüm pasaportlar için yurt içinde öngörülen çıkış süresi 5 – 7 gün arasındadır. Yurt dışı başvuruları ise 7 – 10 gün arasında tamamlanır. Pasaportlar, bu sürelerin ardından PTT aracılığı ile sahiplerine ulaştırılır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu