Yaşam

Oksizinc Krem Ne İşe Yarar? Oksizinc Kremin Cilde Faydaları Nelerdir?

Oksizinc Krem Ne İşe Yarar? Oksizinc Kremin Cilde Faydaları Nelerdir? Bu dönemlerin en iyi cilt bakım kremleri listesinde ilk sıralarda yer alan Oksizinc krem; ciltteki ton dengesizliklerini gidermekle kalmıyor cildin daha canlı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor. İçeriğinde hiçbir şekilde paraben içermeyen Oksizinc Krem Ne İçin Kullanılır, Oksizinc Krem Nasıl Kullanılır sorularını gündeme getiriyor. İşte o sorulan soruların cevapları..

Oksizinc Krem Ne İşe Yarar?

Tıbbi tedavi amacı ile üretilen Oksizinc krem, çinko ve asit içermektedir. İçerisinde %40 oranda çinko oksit bulunan Oksizinc krem, bu nedenle kurutucu bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda bu özelliği onun sürüldüğü bölgede kalkan görevi görmesini ve bölgeyi korumasını sağlar.

Etken maddesi çinko olmasına rağmen içeriğinde cildi besleyen ve nemlendiren çok sayıda bileşen bulunmaktadır. Paraben içermeyen krem cilt için kullanıma uygundur. Özellikle korunmasız şekilde yaz aylarında güneşe maruz kalınması sonucu oluşan güneş yanıklarında oldukça etkilidir.


Oksizinc Krem Nasıl Kullanılır?

Cildinizdeki problemli bölgeyi iyice temizleyip kuruladıktan sonra kremi ince bir tabaka halinde uygulayabilirsiniz. Doktor tavsiyesine ya da biz probleminizin derecesine göre kremi günde bir ya da iki defa uygulamanızda bir sakınca yoktur. Kremi bölgeye uygulama sırasında dairesel hareketlerle masaj yaparak iyice yedirmeniz gerekir. Harici kullanım için uygun olan bu kremin ağız ve göz ile teması kesinlikle uygun değildir. Kremin göz ile temas etmesi halinde bol su ile yıkanması gerekir.

Beklenmeyen bir yan etki görülmesi durumunda kremin kullanılması hemen durdurulmalı ve doktora başvurulmalıdır. Aynı zamanda krem açık yaraların üzerine uygulanmamalıdır. Bebeklerde ve çocuklarda suçiçeği döneminde kullanılabilen kremin, mutlaka doktor önerisi ile kullanılması gerekir.


Oksizinc Kremin Cilde Faydaları Nelerdir?

Bu kremin kullanımı bir çok şeye faydalıdır. İşte yararlı olduğu yerler;

 • Bebeklerde isilik ve pişik tedavisi amacıyla da kullanılan ürün; içeriğindeki balık yağı sayesinde bebek bezi bölgesini nemlendirip, besliyor. Pişik sorununa oldukça iyi geliyor.
 • Cilt çatlaklarının üzerine uygulandığında çatlakların görünümünü iyileştiriyor. Cildinizin toparlanmasını ve sıkılaşmasını sağlıyor.
 • Ciltte yeni leke, güneş yanığı, sivilce, isilik oluşumuna engel oluyor.
 • Cilt lekeleri ile mücadele edip, lekelerin renginin açılmasını sağlıyor. Cilt rengini eşitliyor.
 • Güneş yanıklarını iyileştirip, cildinizi güzelleştiriyor.
 • Kurutucu etkisi sayesinde akne ve sivilce tedavisinde kullanıldığında iltihabı kurutuyor.
 • Kaşıntı giderici etkisi sayesinde uygulandığı bölgede kaşıntıyı gideriyor.

UYARI: Genital bölge kaşıntıları genelde mantar, siğil gibi başka sorunlara işaret ettiğinden bu kremi vajinal kaşıntı tedavisi amacıyla kullanmamalı, teşhis ve tedavi için doktora görünmelisiniz!


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Oksizinc Krem İçeriğinde Neler Vardır?

Bu kremin içeriğinde yer alan bazı maddeler vardır ve bu maddelerin şu işe yaramaktadır;

 • Çinko oksit: Tahriş olan cildi yatıştıran, cilt yaralarının iyileşmesine olanak tanıyan çinko oksit; ciltteki hafif ve orta şiddetli yanık, güneş yanığı, sivilce tedavisinde üstün bir başarı gösteriyor. Cildin tahriş olmasını önleyen, cilt sağlığı noktasında son derece önemli olan çinko oksit; cildin ihtiyaç duyduğu en temel mineraller arasında bulunuyor. Özellikle akne tedavisi amacıyla formüle edilen kremlerde sıklıkla kullanılan çinko oksit; egzamanın neden olduğu kaşıntıyı kesiyor. Cilt lekeleri için de birebir olan bu mineral, cilt rengini açıyor. Ciltteki koyu kahve lekelerin görünümünü iyileştiriyor.
 • Vazelin: Yoğun bir nemlendirici etkisi bulunan vazelin, cilt kuruluğunu gideriyor. Çatlakları tedavi etmenin yanı sıra cildi besleyip, nemlendiriyor. Yaraların iyileşme süresini kısaltıp, güneş yanıklarını iyileştiriyor. Özellikle kuru cilt tipine sahip kişilere önerilen vazelin, topuk çatlakları tedavisinde harika performans sergiliyor.
 • Balık Yağı: Genel sağlığımızın yanı sıra cilt sağlığımız için de harika bir besin kaynağı olan balık yağı, cildi nemlendiriyor, yaşlanma belirtileri ile savaşıyor, cildinizin genç, bakımlı ve sağlıklı görünmesini sağlıyor. Hücre yenilenmesini teşvik ederek, doğal bir peeling etkisi gösteriyor. Yani cildinizi ölü hücrelerden arındırıp, yeni hücre oluşumuna öncülük ediyor. Cilt gözeneklerini açıp, siyah nokta, sivilce ve akne oluşumunu azaltıyor. Cildiniz için adeta güzellik iksiri niteliğinde olan balık yağı, cildinizi yumuşatıyor.
 • Lanonin: Az bir miktar da olsa anti-septik bir özellik sergileyen lanonin, koyun yünlerinde bulunan bir yağdan elde ediliyor. Ciltte nem kaybını önleyip, cildi nemlendiriyor. Aynı zamanda çatlakları tedavi ediyor.

Oksizinc Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Bu kremin kullanımı, bazı kişilerde birtakım yan etkilere neden olabiliyor. Nadir görülen bu yan etkiler, daha çok doz aşımına kaçan ya da kremin bileşenlerindeki maddelere karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerde görülüyor.

 • Bu yan etkiler şe şekildedir;
 • Ciltte kızarıklık
 • Ciltte tahriş
 • Ciltte yanma
 • Ciltte batma

Bu kremin olası yan etkileri arasında bulunuyor. Bu yan etkilerle karşılaşmanız durumunda krem kullanım sıklığını azaltmalı, yan etkilerin devamı durumunda krem kullanımını kesip, doktorunuza ya da eczacınıza danışmalısınız.

 • Yüz, dil, boğaz ve dudakların nefes almayı zorlaştıracak kadar şişmesi
 • Kaşıntı
 • Kurdeşen, gibi yan etkileri ise ciddi yan etkiler arasına girmektedir.

UYARI: Yüz, dil, boğaz ve dudakların nefes almayı zorlaştıracak kadar şişmesi; bu kreme karşı alerjiniz olduğu anlamına geldiğinden ve ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden acilen size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz!


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Feramat Ne İşe Yarar? 

👉 Cabral Ne İşe Yarar? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu