Öldükten Sonra Bedenlerimiz Gübre Olarak Kullanılacak

Dünyanın ilk İnsan Gübreleme Merkezi Recompose ABD’de hizmet vermeye başlıyor. Bu uygulamanın amacı cansız bedenleri uygulanan işlemler sonucunda toprağa dönüştürerek daha sağlıklı, sürdürülebilir ve doğal bir ayrıştırma gerçekleştirmek. Bu sistem nsan ölümü ritüellerini doğa ile yeniden bağlamak ve geleneksel mezar seçeneklerine daha sürdürülebilir bir alternatif sunmak üzere tasarlandı. Daha doğa dostu olduğu söylenen bu yöntem ile insan kalıntıları, yaklaşık 30 gün içinde toprağa dönüştürecek ve bedenler, ölümden sonra yeni yaşamı beslemeye yardımcı olacak. Böylece bir tür “doğal organik azaltma” hizmeti sunulacak.

Süreç Nasıl Olacak?

Vefat eden kişinin yakınları gübreleme işlemi istedikleri taktirde ölen kişinin bedeni içi bitki ve odunlarla kaplı çelik bir tabut benzeri yapıya yerleştiriliyor. Bu kısım, termofilik bakteriler için uygun bir ortam oluşturmak üzere havalandırılıyor ve 30 gün bekleniyor. Sonucunda  beden, doğal yollarla çözünerek gübreye dönüşüyor. İşlem sonucu elde edilen toprak vefat edenin yakınlarına veriliyor ve bu toprakta bitki yetiştirilebiliyor. İnsan bedeninin yeniden kullanım amacıyla gübrelenmesi, gömme ya da yakma işlemlerine göre daha doğal, güvenli ve sürdürülebilir bir seçenek sunuyor. İşlemin ayrıca karbon emisyonu ve arazi kullanımından da büyük tasarruf sağladığı belirtiliyor.

 

İnsan Gübrelemenin Faydaları Neler?

Rocempose yaptığı açıklamada mezarla kıyaslandığında kontrollü tesiste gerçekleştirilen bu uygulamanın faydalarını şöyle açıklıyor;“İnsan kalıntılarını toprağa dönüştürerek atıkları minimize ediyoruz ve yeraltı suyunu mumyalama sıvısı ile kirletmekten kaçınıyoruz. Yakma, tabut üretimi, mezar taşı ve kefen üretiminden kaynaklanan CO2 emisyonlarını önlüyoruz.”

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

KYK Burs ve Kredi Ödemeleri Başlıyor

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478