Gündem

Ölmesi Gereken Depresyon Hakkında 11 Efsane!

Depresyon zaman zaman hepimizin uğraştığı bir şey, ancak bazılarımız için acı tutarlıdır ve kendini kötü hissetme kapsamının ötesindedir. Kişisel yaşamlarımıza zarar verebilir, potansiyelimizi gerçekleştirmekten alıkoyabilir ve sonunda fiziksel sağlığımızı da etkileyebilir.

Hepimiz bu sorunla karşılaşmış olsak da, ister kendimizde ister aile üyelerimizde, çoğumuz onu çevreleyen tipik mitleri gerçek olarak kabul ediyoruz. Bu nedenle, çoğumuzun karanlıkta kalmasıyla depresyonu çevreleyen büyük bir damgalanma var. Çoğu zaman, depresyonu olan insanlara bakarız ve onların hastalıkları üzerinde kontrol sahibi olduklarını varsayarız. Ve size bunun gerçeklerden daha uzak olamayacağını söylemek için buradayım.

Bununla birlikte, bunun da dahil olduğu birkaç efsane var ve hepsini burada ve şu anda dinlenmeye kabul edersek isterim.

1. Depresyon sadece yaşamımızdaki koşullardan veya olaylardan kaynaklanır

Depresyon neredeyse her zaman travmatik bir olayı veya zor bir olayı takip edecek olsa da, depresyondaki insanların her zaman belirli bir nedeni veya tetikleyicisi yoktur. Depresyon tipik olarak bizi hiç bir yere vuramayan bir şeydir, bu da zor koşulların üstesinden gelmeyi zorlaştırır.


2. Depresyon tamamen başımızda

Sık sık depresyondaki insanlara bakarız ve sadece akıllarında yatan düşüncelerle veya sorunlarla uğraştıklarını varsayarız. Bununla birlikte, depresyon vücudumuzdaki diğer tıbbi sorunlara benzer şekilde ele alınması gereken bir durumdur.


3. Sadece ilaçla tedavi edilebilir

Birçok insan ilaca cevap verirken , tüm insanlar cevap vermez. Birçoğu tedavi, diyet değişiklikleri, artan aktivite ve akran desteği yoluyla yardım bulur.


4. Genetik nedeniyle depresyona girmeye mahkumuz

Toplum genellikle depresyonda olan aile üyelerimiz olduğunda da depresyonda olacağımızı varsayar. Ancak, diğer birçok faktör ve genetik dahil edilebilirken, büyük bir bağlantı her zaman depresyon için kesin bir tetikleyici değildir.


5. Kadınlar sadece depresyondan muzdariptir

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü, kadınların depresyonu erkeklerin iki katı oranında yaşadığını bildirmektedir . Bunun nedeni hormonlar, sosyal stresler ve aile sorumluluğu olabilir. Erkekler de depresyonla uğraşırlar, ancak birçok durumda bununla farklı şekilde ilgilenirler.


6. Depresyona zayıf bir zihin neden olur

Zayıflık ve depresyon sanki el ele gidiyormuş gibi sürekli konuşulur. Bununla birlikte, en güçlü insanların bazıları depresyonla uğraşır ve acı çeken birçok insan sessizlik çeker. Abraham Lincoln ve Winston Churchill de dahil olmak üzere büyük liderler depresyonla başa çıktılar ve her ikisinin de zayıf fikirli olduğundan şüpheliyim.


7. Depresyon üzgün olmakla aynıdır

Üzüntü depresyonun bir belirtisi olsa da , depresyon sadece üzülmenin ötesine geçer. Depresyondan muzdarip biri olarak, zaman zaman zevk deneyimlememekten vücudumuzdaki ağrıya kadar sayısız semptomun teşhisi ile geldiğini biliyorum.


8. Depresyon diğer akıl hastalıkları kadar büyük bir anlaşma değildir

İki farklı akıl hastalığı olan iki kişiden bahsediyorsak ve bunlardan biri depresyon olsaydı, depresyon muhtemelen daha az hastalık olarak önemsenmeyecektir. Ancak, bu gerçeklerden daha uzak olamazdı. Depresyon ölümcül bir hastalıktır ve birçok yaşam intihar etti. Depresyondan bahsederken ciddiye almalıyız.


9. Hayatınızın geri kalanı boyunca ilaç gerekir

Bazıları hayatlarının geri kalanı için buna ihtiyaç duyabilirken, diğerleri terapi ile birlikte kaba bir yamadan geçmek için kullandıklarında rahatlama yaşarlar. Bazıları diğer tedaviler mevcut olana kadar ilacı kullanır veya onlar için düzgün çalışmaya başlar. Her insanın benzersiz bir tedavi yolu vardır ve bazı seçenekler bazıları için diğerlerinden daha iyi çalışır.


10. Bir geçit törenidir

Depresyon normal değildir ve herkesin klinik düzeyde uğraşması gereken bir şey değildir. Hepimiz depresyon duyguları yaşayabiliriz, ancak düzenli olarak deneyimlemek çok farklıdır.


11. Depresyon tüm tanıya uyan tek bir boyuttur

Erişim ve ağrıdan motivasyon ve zevk kaybına kadar birçok depresyon belirtisi vardır. Ağrı ve ağrıları ve normal aktivitelere katılmak için iştah veya istek eksikliği yaşayabilirken, diğerleri yorgun ve utanabilir. Hepimiz aynı değiliz.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu