Kimdir

Ömer Üründül Kimdir, Nerelidir? Ömer Üründül Hayatı ve Biyografisi

Milli Yorumcu olarak da anılan Ömer Üründül Kimdir? Birçok futbol maç da yorumculuk yapan aynı zamanda iş insanı olan Ömer Üründül Serveti de merak edilmekte. Üründük Group yöneyim kurulu başkanı olan aynı zamanda bir çok şirkette ortaklığı bulunan Ömer Üründül Ytong Türkiye şirketinin de hissedarıdır. Gelin birlikte Ömer Üründül Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Ömer Üründül Kimdir?

1950 İstanbul doğumlu olan Ömer Üründül, Özel Saint Benoit Fransız Lisesinden mezun olmasının ardından, İstanbul Üniversitesinde Siyasal Bilimler ve İşletme eğitimi almıştır. Meslek hayatına 1977 yılında Yapı Mal A.Ş. adıyla kurduğu yapı malzemeleri pazarlama şirketi ile başlamıştır. Yapı Mal A.Ş. zamanının büyük şirketlerinden Entegre Kireç Fabrikasının %60’lık Pazar payı, yine döneminin en büyük mermer fabrikası olan Göksan Göynük’ün ve Nuh Çimento’nun ana bayisi olarak Atatürk Barajı’nın yapım aşamasında tüm taahhüt işlerini üstlenmiştir.

Aynı zamanda, 1987 yılında kurduğu Hurdemir Ltd Şti. İle de Atatürk Barajının hurda demirlerinin pazarlamasını yapmıştır. Firma Ereğli Demir Çelik Fabrikasının da bayiliğini yapmıştır. Ömer Üründül bu şirketlerde bilfiil çalışmış ve bu iki şirket 1993 yılında Atatürk Barajı’nın inşaatının bitimiyle kapatılmıştır. Burger King ve Ytong Türkiye şirketlerinin hissedarı ve yönetim kurulu üyesi olan Ömer Üründül, inşaat, gıda, eğlence ve özellikle enerji sektöründe çeşitli faaliyetler gösteren Sedko İnşaat A.Ş. ve Üründül Enerji Yatırımları A.Ş.’nin de kurucu ortaklarındandır ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Hobi olarak yaptığı spor yorumculuğuyla da tanınan Ömer Üründül, evli ve 2’si erkek 1’i kız olmak üzere 3 çocuk babasıdır.

👉 Ömer Gezen Kimdir, Kaç Yaşında? Ömer Gezen Hayatı ve Biyografisi


Ömer Üründül Hayatı ve Biyografisi

1977 senesinde kurduğu Yapı Mal A.Ş. isimli yapı malzemeleri pazarlama şirketiyle iş hayatına adım attı. Aynı zamanda, 1987 senesinde Hurdemir Ltd Şti‘yi kurmuş ve burasıyla Atatürk Barajının hurda demirlerinin pazarlamasını yapmıştır. Firma Ereğli Demir Çelik Fabrikasının bayiliğini de yapmıştır. Ömer Üründül bu şirketlerde bizzat çalışmış ve bu iki şirket 1993 senesinde Atatürk Barajı’nın tamamlanmasıyla kapatılmıştır.

Üründül, futbol yorumculuğuna 1986 senesinde Tercüman Gazetesi ile başladı. Seyirci olarak bulunduğu  Meksika Dünya Kupası’nda, Tercüman Gazetesi’nin spor müdürü Necip Kaplanlı ile tanıştı ve onun tavsiyesiyle ilk futbol yorumlarını bu turnuva sonrasında gerçekleştirdi.

Üründül’ün ilk A Milli maç yorumu ise 1996 senesinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda gerçekleşti. Ömer Üründül şuan Sabah gazetesinde spor yazarlığına devam etmekte ve aynı zamanda ticaretle uğraşmaktadır.

Twitter 👉 Ömer Üründül

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu