Gündem

Otobüs Bileti Fiyatları Yüzde 150 Arttı! Bilet Satışları Artık Taksitle Yapılıyor

Son günlerde benzin ve motorin fiyatlarına gelen zamlardan sonra otobüs firmaları da zam yapmadan duramadı. Motorin fiyatı 30 lirayı geçmesinden sonra kayıtsız kalamayan otobüs firmaları Kurban Bayramı öncesi otobüs biletlerine tekrar zam yaptı. Son zamlar sonrası otobüs biletlerine yüzde 150 zam gelmiş oldu. İşte tüm merak edilenler…

Otobüs Bileti Fiyatları Yüzde 150 Arttı!

Artan benzin ve motorin fiyatları sonrası tüm ulaşım firmaları da otobüs biletlerine zam yapmaya başladı. Uzun yol otobüslerinin gidiş-geliş akaryakıt masrafı 20 bin liraya ulaşmasından sonra, bilet fiyatları da zamlanırken, artık eş dost, aile ziyaretleri için bilet fiyatı ile neredeyse ‘lüks’ hale geldi. Hal böyle olunca bankalarla anlaşacak olan firmalar artık biletlerin taksitle satılacağını duyurdu.

Tüm Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, pandemi öncesi otogardan günde 2 bin 500 otobüs çıkarken bu yıl bu sayının bin 400’e kadar düştüğünü söyledi. Akaryakıt fiyatının dörde, bilet fiyatının ise ikiye katlandığını belirten Polat “Akaryakıtın haricinde otoyol, personel, kira, araç bakımı gibi bütün kalemlerimizde ortalama yüzde 100 artışlar oldu. Bilet fiyatları vatandaşın alım gücünü aşınca firmalarımız bankalarla anlaşıp taksitle bilet satmaya başladı. Bu uygulama yoğun talep görüyor” dedi.

👉 Motorine 1 Günde İkinci Zam: Litresi 30 Liraya Dayandı!


Bilet Satışları Artık Taksitle Yapılıyor

İstanbul Ankara arası seyahat otobüsle 380, uçakla 750, özel araçla 2 bin TL’ye mal oluyor. En düşük fiyatlı otobüs seyahatine bile talep düştü. Seyahat şirketleri bankalarla anlaşarak taksite başladı.

Geçen haftalarda Pamukkale Seyahat’in Ziraat Bankası ile anlaşarak başlattığı taksitli bilet satışlarının ise tüketiciden yoğun ilgi gördüğünü anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

“Yolcunun alım gücü çok düştü. Bizim de maalesef fiyatlarımız ikiye katlandı. Çünkü akaryakıt dörde katlandı. Bunun yanı sıra, otoyol, personel, kira, araç bakımı gibi bütün kalemlerimizde ortalama yüzde 100 artışlar oldu. Bilet fiyatları vatandaşın alım gücünü aşınca firmalarımız bankalarla anlaşıp taksitle bilet satmaya başladı. Bu uygulama yoğun talep görüyor.”

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu