Kimdir

Özdemir Bayraktar Kimdir, Nerelidir? Özdemir Bayraktar Hayatı ve Biyografisi

Özdemir Bayraktar Kimdir, Nerelidir?. Teknofest ve Baykar’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Özdemir Bayraktar merak edilmekte. Özellikle de SİHA fikir babası olarak da anılan Özdemir Bayraktar Neler Yaptı? araştırılmakta. Oğlu Selçuk Bayraktar‘ın devam ettirdiği bir çok proje devam etmektedir. Gelin birlikte Özdemir Bayraktar Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Özdemir Bayraktar Kimdir?

Ülkemiz için faydalı bir çok proje mimarı olan ve yine birbirinden değerli bir çok projede yer alan Özdemir Bayraktar, son günlerde en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. Geçtiğimiz yıllarda 72 yaşındayken hayatını kaybeden Özdemir Erdoğan aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Dünürüdür. 1949 yılında Sarıyer’in Garipçe köyünde doğmuştur. Lise eğitimini Kabataş Erkek Lisesinde tamamladıktan sonra, 1967’de İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği bölümüne giren Özdemir Bayraktar, 1972 yılında bölümü bitirdi.

Mezuniyetinin ardından 2 yıl boyunca İTÜ Motorlar Kürsüsü Profesörü İsmail Hakkı Öz’ün araştırma asistanlığı görevini yürüterek içten yanmalı motorlar konusunda yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalıştı.


Özdemir Bayraktar Hayatı ve Biyografisi

Türkiye’nin sanayi sektöründe öncü rol üstlenen birçok fabrikanın (Burdur Traktör, İstanbul Segman, Uzel vb.) kuruluş ve yeni yatırımlar aşamasında teknik yönetici görevlerinde çalıştı. 1984 yılında Baykar Makina’nın kuruluşunda yer aldı. Baykar’ın milli ve özgün İnsansız Hava Aracı teknolojisi geliştirmesi atılımında öncü rol üstlenen Özdemir Bayraktar, bu projelerin hayata geçirilmesinde tasarım aşamasından prototip aşamasına, imalat aşamasından yatırım planlamasına kadar her aşamada aktif olarak yer aldı.

Baykar tarafından TSK için geliştirilen ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı 2005-2009 yılları arasında Güneydoğu Anadolu bölgesinde askerler ile birlikte gerçekleştirilen çalışmalara liderlik yaptı. Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen tüm ürünlerin tasarımlarını çizen Özdemir Bayraktar, Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI TİHA’ya karakterini veren özgün tasarımların da sahibidir.

Özdemir Bayraktar, Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ların Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına sunduğu katkı nedeniyle 2021’de Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Karabağ Nişanı’na layık görüldü. Özdemir Bayraktar’ın oğlu Selçuk Bayraktar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile evlidir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Saffet Emre Tonguç Kimdir, Nerelidir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu