Gündem

Özel Hastane Check up Fiyatları 2024 – Tam Kapsamlı Check up Neleri Kapsar?

Özel Hastane Check up Fiyatları 2024 – Tam Kapsamlı Check up Neleri Kapsar? Check up bir kişinin genel sağlık durumunu değerlendirmek için yapılan testlerin tümüdür. Check up sayesinde pek çok hastalığın erken teşhis ve tedavi edilip, kontrol altına alınabilmektedir.

Özel Hastane Check up Fiyatları 2024

Aninden çıkan bir sağlık sorunuyla karşılaşmamak için vatandaşlar yılda 1 kez check up yaptırıyor. Check up sayesinde ortaya çıkabilecek sağlık sorularını önceden önlem alarak ilerlemesine ve kronik hastalıklara dönüşmesi önlenebilmektedir. Bu neden dönem dönem hepimizin sağlık taraması yaptırması önemlidir. Sağlık taraması yani check up kişinin yaş, boy, kilo, cinsiyet ve kişisel sağlık durumu göz önünde bulundurularak gerekli testler yapılarak genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olunur.

Check up yapılmadan önce bireylerin hastalıkları, önceden görmüş olduğu tedaviler ve genel sağlık durumu öğrenilir. Check up randevusuna aç olarak gidilir ve kan, idrar gibi testler yapılır. Ayrıca nabız, solunum ve kan basıncı gibi değerleri ölçülür.

Özel hastanelerde check up fiyatları sağlık kuruluşunda sunulan hizmetin kapsamına, kullanılan teknolojiye, testlerin türüne ve doktorun uzmanlık alanına göre değişmektedir. Ayrıca check up fiyatları 40 yaş altı, 40 yaş üstü kadın, erkek ve çocuk grubuna öre değişiklik göstermektedir.

Ortalama olarak tam kapsamlı bir check up paketi 2.000 TL ile 12.000 TL arasında değişmektedir. Ek testler eklenerek bu fiyatlar değişebilmektedir.

Ayrıca, sigorta kapsamı da fiyatları etkileyebilir. Bazı sağlık sigortaları check-up hizmetlerini kapsayabilir veya indirimli fiyatlar sunabilirken, bazıları bu hizmetleri kapsamayabilir. Dolayısıyla, check-up fiyatları genellikle bu faktörlerin kombinasyonuna bağlı olarak değişebilir.


Tam Kapsamlı Check up Neleri Kapsar?

Tam kapsamlı check-up işlemlerinde kişinin genel sağlık durumunu değerlendirmek için bir dizi test ve muayeneyi içerir. Bu testlerin yanı sıra kişinin genetik yatkınlığı ve diğer çevresel faktörleri de değerlendirilerek gerekli tıbbi branşlarda muayenesi yapılır

Tam Kapsamlı Check up işlemleri genellikle şunları içerir:

Fiziksel muayene: Doktorunuzun sizi muayene etmesi, kan basıncı ölçümü, vücut kitle indeksi (VKİ) ölçümü, kalp ve akciğerlerin dinlenmesi gibi adımları içerir.

Kan testleri: Kan sayımı, kan şekeri düzeyleri, karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri, lipid profili (kolesterol düzeyleri), tiroid fonksiyon testleri gibi çeşitli kan testleri yapılabilir.

İdrar testi: İdrar analizi, böbrek fonksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi durumları değerlendirmek için yapılır.

Görüntüleme testleri: X-ışınları, ultrason, EKG (elektrokardiyografi), EKO (ekokardiyografi) gibi testlerle kalp, akciğerler, karaciğer, böbrekler ve diğer iç organlar incelenebilir.

Kanser taramaları: Meme kanseri taraması (meme ultrasonu veya mamografi), rahim ağzı kanseri taraması (Pap smear testi), kolon kanseri taraması (kolonoskopi) gibi kanser tarama testleri de tam kapsamlı bir check-up içinde yer alabilir.

Bu, genel olarak tam kapsamlı bir check-up sırasında yapılabilen testlerin ve muayenelerin bir özeti olup, doktorunuzun ihtiyaçlarına ve sağlık durumunuza göre bu liste değişebilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler Listesi 

👉 İzmir’deki Özel Hastaneler Listesi

👉 Diş Teli Takan Devlet Hastaneleri Fiyatları 2024

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu