Blog

Özgeçmiş Ve CV Arasındaki Fark Nedir?

Özgeçmiş Ve CV Arasındaki Fark Nedir? “Özgeçmiş” ve “CV” (Curriculum Vitae) terimleri genellikle eşanlamlı olarak kullanılsa da, bazı kültürlere ve ülkelere göre farklı anlamlara gelebilirler. Genellikle, “özgeçmiş” daha kısa ve özlü bir biyografiyi ifade ederken, “CV” daha detaylı ve geniş kapsamlı bir özgeçmişi ifade eder.

Özgeçmiş Nedir?

Özgeçmiş, belirli bir iş için niteliklerinizi vurgulayan kısa (bir veya iki sayfa) bir belgedir. Genellikle iletişim bilgilerinizi, eğitim geçmişinizi ve son ve / veya ilgili iş geçmişinizi içerir. Verdiğiniz sunumlar, yayınladığınız makaleler veya kitaplar, edindiğiniz beceriler veya kazandığınız ödüller hakkında bölümler eklemeyi seçebilirsiniz. Özgeçmişler genel olarak cimridir, genellikle işe alım yöneticisinin görmesini istediğinizi göstermek için mermi noktaları ve koyu metinler kullanır.

Özgeçmişiniz, yaşınıza ve başvurduğunuz işe bağlı olarak değişecektir. Örneğin, bir üniversite öğrencisiyseniz, lise ve genel not ortalamanızı mezuniyet tarihine mezun etmek mükemmel bir şekilde kabul edilebilir. Ancak kolejden mezun olduysanız, lise bilgileri genel olarak bırakılmalıdır. Aynı şekilde, bir STEM alanındaki bir işe başvuruyorsanız, yaz konserinizi McDonald’s’a dahil etmeniz gerekmeyebilir. Özgeçmişler belirli bir işe göre düzenlenmiştir ve daima değişmektedir.

Özgeçmişiniz bir veya iki sayfadan daha uzunsa, silme anahtarınızı tanımaya başlamanız gerekir. İlk önce, başvurduğunuz işle ilgili olmayan herhangi bir iş deneyimini silin. Bunun istisnası, önemli bir süre başka bir şirkette çalışmış olmanızdır. Özgeçmişinizde neden boş yıllar geçirdiğinizi açıklamak istemezsiniz. Modası geçmiş bir şey ekleyip eklemediğinizi görmek için beceriler bölümünüzü gözden geçirin. Örneğin Microsoft Word bilginiz büyük olasılıkla kabul edilmiştir. Aynı şekilde, birden fazla dil konuşamıyorsanız, bir dil bölümü eklemek gereksizdir. Eğitiminizi, iş tarihinizi, becerilerinizi vb. Esaslara göre ayrıştırdığınızda, zaman kaybetmeden sayfa sınırının altında olacaksınız.


CV Nedir?

CV , “yaşamın seyri” anlamına gelen Latince bir ifade olan Curriculum Vitae’nin kısaltmasıdır. Eğitim geçmişinizi, geçmiş işleri, başarılarınızı, yayınlarınızı, ödüllerinizi, sunumlarınızı vb. Ayrıntılandıran ayrıntılı, kronolojik bir belgedir. Özgeçmişin (elbette, lisede veya kolejde tuttuğunuz işlerle ilgili alakasız ayrıntıları engelleyen), bu nedenle özgeçmişler oldukça uzun olabilir. Genellikle, siz yaşlandıkça ve ne kadar başarılı olursa, CV’niz o kadar uzun olacaktır. Özgeçmiş hiçbir zaman küçülmez, ancak yalnızca eğitim, yayınlar, ödüller ve meslekler açısından daha fazlasını başardığınızda genişler.

Özgeçmişler dünya çapında kullanılmaktadır, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde öncelikle akademik, bilimsel veya araştırma pozisyonları için başvururken kullanılırlar. Bu tür kurumlardaki işe alım yöneticileri, bir kişinin doğru işe alım kararını vermek için tüm  akademik ve mesleki geçmişini bilmek istediğinden  , özgeçmişlerin değişmesi muhtemel değildir ve belirli bir işe uyarlanmaları gerekmez. Bir özgeçmişe dahil edilebileceği test puanları ve not ortalaması, bir hikayeyi anlatır, ancak bir kişinin makalelerini yayınlamayı başardığı ve kitap yayınladıklarında, tamamen farklı bir yazıyı anlatıp anlatmadığı ve yayınlandıktan sonra bu yayınlar, değişmeyecek. Dolayısıyla bir CV’nin statik niteliği.


CV Ne İşe Yarar?

Avrupa’da veya dünyanın başka bir yerinde bir iş başvurusunda bulunuyorsanız, bir iş açılışına cevap olarak genel olarak bir CV göndermeniz gerekecektir (işe alım müdürünü doğrudan kontrol etmeniz gerekir; ancak bazı ülkeler birbirlerinin yerine “CV” ve “özgeçmiş” kullanır. ). Özgeçmişler, ABD ve Kanada’da söz konusu olan iş akademik, bilimsel veya araştırma pozisyonundayken, örneğin bir üniversitede profesör veya ulusal bir laboratuvarda araştırma bilimcisi olarak başvuruyorsanız kullanılır.

Amerikalı veya Kanadalıysanız ve Kuzey Amerika’da bir iş başvurusunda bulunuyorsanız, genellikle bir özgeçmiş sunmanız istenecektir. Bununla birlikte, Kuzey Amerika dışında bir iş başvurusunda bulunuyorsanız, muhtemelen CV’niz istenecektir. Aynı Kuzey Amerika içindeki akademik veya bilimsel pozisyonlar için de geçerli. Bir üniversite yeni bir profesör işe almak istediğinde, bireyin tezini, araştırmasını, yayınlarını, akademik tarihini ve önceki işlerini detaylı bir şekilde okumak ister; özgeçmiş yerine özgeçmişe ihtiyaç duyulur. Neredeyse tüm diğer işler, bir özgeçmiş ve bir kapak mektubu ister.


CV ile Özgeçmiş Arasındaki Temel Fark

Özgeçmişler her zaman CV’lerden  daha kısadır. Genel olarak bir özgeçmiş bir sayfaya (ya da bastırıyorsanız iki sayfaya) uyar, bir CV ise eğitiminizi, başarılarınızı, yayınlarınızı, ödüllerinizi, vb. Tam olarak tanımlamanız için gerekli olduğu sürece gereklidir.

Özgeçmiş sizi diğer başvuru sahiplerinden farklı kılmak içindir. Bir işe alma yöneticisi bireysel bir özgeçmişi okumak için fazla zaman harcamamaktadır, bu nedenle işinizin ve eğitim tarihinizin en iyi ve en alakalı kısımlarını kendi kendine reklam verme biçimi olarak vurgulamanız gerekir. Özgeçmişler tüm geçmişinizi gösterir, bu nedenle pozisyon için sizi ciddi olarak düşünüyorlarsa, işe alma yöneticisi tüm bunları okuyacaktır. Özgeçmişlere genellikle, materyali bir sayfaya doğru sıkıştıran ve özgeçmişinize prequel olarak davranan bir özet eşlik eder. İşe alım yöneticisinin dikkatini çekmesi gereken şey budur.

Son olarak, özgeçmişinizi başvurduğunuz pozisyona uyacak şekilde değiştirebilir veya uyarlayabilirsiniz, ancak bir CV çok fazla değişmez; Sadece büyür. Daha önce de belirtildiği gibi, bir CV iş geçmişinizin tam bir kaydıdır, özgeçmiş ise önceki işlerinizin ve başarılarınızın sadece kısa bir listesidir. Öyle ki bir CV, çimler biçmek için harcadığınız parayı cep harçlığı veya yerel sinemada çalışmak için harcadığınız zamanı içermez. Tarihinizin tamamlanması gerekiyor, ancak lise işlerini dahil etmek için o kadar da eksiksiz olmak zorunda değil. Bu da özgeçmiş için geçerli. Hayatınızın belirli bir noktasında, kolejden önce çalıştığınız işleri dahil etmeniz gereksizdir.


Benzerlikler Neler?

 

İşe başvururken hem özgeçmişler hem de özgeçmişler kullanılır ve her ikisi de kronolojik olarak düzenlenme eğilimindedir. Ancak kronolojik düzen özgeçmiş için bir gereklilik değildir. Özgeçmişinizde ilgili işleri göstermek isterseniz, önce birkaçını atlayabilir ya da en uzun vadeli işi vurgulayabilirsiniz; zaman her zaman doğrusal olmak zorunda değildir.

Benzer şekilde, özgeçmişinize genel olarak dahil edeceğiniz bir özgeçmiş üzerinde belirli pozisyonlar listelememeyi de seçebilirsiniz. Örneğin, bir akademik konferansta bilimsel bir bildiri sunmuş olmanız, bir restoran yöneticisi olarak bir işe başvururken geçerli olmayabilir, bu nedenle özgeçmişinizde bırakarak yer kazanabilirsiniz. Bir üniversitede akademik pozisyon için başvuruyorsanız, CV’nizin bir parçası olarak bırakmanız önemlidir.

Her iki belgede de yer alan bilgiler de benzerdir. Adınızı, iletişim bilgilerinizi, eğitim geçmişinizi, iş geçmişinizi, becerilerinizi, başarılarınızı vb. Dahil etmek istersiniz. Bir özgeçmiş, bunu CV’den çok daha kısa bir biçimde yapar. Bilgi dahil etmemeniz  gereken benzerlikler de var  : bir fotoğraf, maaş geçmişiniz, önceki işlerden ayrılma nedeniniz ve referanslar.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu