Blog

Özgeçmişinize Koymamanız Gereken 12 Şey

Özgeçmişinize Koymamanız Gereken 12 Şey. Hepimiz ortalamanın üstünde işler, ortalamanın üstünde yaşam ortakları ve ortalamanın üstünde bir yaşam tarzı istiyoruz. Ancak, azımız bu tür bir yaşam tarzı geliştirmeyi başarır. Dış koşullar (örneğin, yaşam maliyeti, ev sahibi olmak, araba sahibi olmak ve beslenmek) nedeniyle ilk gerçek ihtiyacımız biraz para kazanmak. İyi bir yaşam için gerekli fonları almak için zamanımızı, enerjimizi ve dikkatimizi topluyoruz ve bunu görüp görmememiz için tutarlı bir temelde yapıyoruz.

Özgeçmişinize Koymamanız Gereken 12 Şey

Mesleğinizde ne kadar başarılı olursanız ve işiniz ne kadar iyi olursa, o kadar çok para ve özgürlüğe sahip olursunuz. Asıl soru, ortalamanın üstünde bir iş bulmayı nasıl başarıyorsunuz?

Şimdi, yeni bir işe başvurduğunuzda özgeçmişinize kesinlikle koymamanız gereken 12 şeye bir göz atalım:

1. Profesyonel olmayan bir e-posta adresi

[email protected] veya başka, çocukça e-posta adresi gibi hala bir e-posta adresi kullanıyorsanız, hemen değiştirmelisiniz. Nedeni açık: Son derece profesyonelce geliyor. Adınızı içeren yeni bir e-posta adresi oluşturun.


2. Okunması kolay font

Seçtiğiniz font, özgeçmişinizin kalitesini büyük ölçüde etkileyebilir. Arial, Helvetica gibi bazı yazı tipleri Times New Roman’ın okunması kolaydır, Comic Sans, Jokerman ve Toontime gibi diğerlerinin okuması oldukça zordur. Basit bir şeye sadık kal.


3. Profesyonel bir resim

Fotoğrafınız özgeçmişinizin bir parçası olmayabilir, ancak genellikle LinkedIn sayfanıza dahil olabilir ve bazen işverenler bir iş başvurusunda bulunurken fotoğraf gönderilmesini isteyebilir. Bir işveren isminizi okuduğunda sadece harfleri okuyabilir, ama resminize baktığında kişiliğinizi görebilir. Başvurunuza eklemeyi veya LinkedIn’inizle göstermeyi seçtiğiniz resim profesyonel ve uygun olmalıdır. Esasen ilk izleniminiz ve hepimiz ilk izlenimlerin kalıcı olduğunu biliyoruz. Mayolar, komik suratlar ve kostümler tamamen uygunsuz.


4. Hobileriniz

Birçok çalışan, hobilerini profesyonel özgeçmişlerine ekler ve bu eylemin bir şekilde bir işveren için “gizli” özelliklerini vurgulamalarına yardımcı olabileceğine inanır. Hobilerinizi özgeçmişinizde listelemek korkunç bir hatadır. Boş zamanlarında yaptığınız şeyler yerine özgeçmişinize eklenebilecek çok fazla şey (yetenekler, ödüller, deneyimler) vardır ve bunları dahil etmeyi seçmeniz profesyonel başarılarınızın çok az olduğu anlamına gelir.


5. Dilbilgisi ve imla hataları

Özgeçmişiniz dilbilgisi veya imla hataları içeriyorsa, güvenilirliğini tamamen kaybedebilir. Ne zaman bir izleyici için bir şeyler yazsanız – özellikle özgeçmişiniz – en küçük hatalar bile ününüze zarar verebilir. Kendi yeteneklerinize güven duymuyorsanız,  bu problemi çözmek için her zaman  profesyonel bir editör  veya  prova okuma servisi kullanabilirsiniz. Ancak, çok dikkat ederseniz, iyi olmalısınız!


6. Alakasız referanslar

Komşularınız ve arkadaşlarınız sizin iyi bir insan olduğunuzu söylese hiç kimse umursamıyor. İşverenler, başvurduğunuz pozisyonla ilgili sizinle ilgili bir şeyi paylaşmadıkları sürece referansları önemsemezler. Örneğin, bilgisayarınızın programlama yeteneklerini bilen eski bir patron, bir kodlama pozisyonu için başvuruyorsanız yararlı bir referans olacaktır. Ancak, tüm işverenlerin referans istemeyeceğini unutmayın. Eğer talep edilmezse, uygulama materyallerinizle birlikte onları boşa harcamamalısınız.


7. Uzun bir açıklama

Özgeçmişin rolü, iş geçmişiniz ve yetenekleriniz hakkında bir işveren bilgisi sunmaktır. Bununla birlikte, birçok çalışan özgeçmişlerinin “ellerinden gelenin en iyisini gösterme” için tek şansları olduğuna inanmaktadır ve bu nedenle işle ilgili olmayan bilgiler içermektedir. Unutmayın, kişiliğinizi ve gizli yeteneklerinizi sergilemek için daha iyi fırsatlar sunan bir kapak mektubu ve röportaj var. Özgeçmişinizin uzunluğunu kesinlikle gerekenin ötesine geçmeyin!


8. İlgisiz geçmiş deneyimler

Geçmiş iş deneyimleriniz önemlidir, çünkü sorumluluklarınızı yansıtırlar, ancak geçmişe çok fazla (10 yıldan daha fazla) geçmek, artık alakalı olmayan iş geçmişini getirir. Yazılım mühendisi olarak bir iş başvurusunda bulunuyorsanız, “Kamp Danışmanı” gibi geçmiş bir deneyimin dahil edilmesi fazla bir şey yapmaz. Bir çok  işverenin  iş unvanları yerine kullanılan becerileri kullandığını ve performans hedeflerini yerine getirdiğini unutmayın, bu nedenle özgeçmişinizi hazırlarken aklınızda bulundurun ve görevlerinizin bir çamaşırhane listesi yerine başarılarınızın dinamik bir listesini oluşturun.


9. Fazla miktarda buzzwords kullanımı 

Özgeçmişinizde bir veya iki buzzwords kullanmak iyidir, ancak onlarca, hatta bir avuç kullandığınızda, rahatsız edici bir aday olursunuz ve hatta bir röportaj için çağrılma şansınızı azaltabilirsiniz. “Hareket odaklı”, “detay odaklı” ve “kritik görev” gibi kelimeler anlamsız hale geldikleri zaman kullanılamaz. Sürücünüz ve sorumluluklarınız konusunda dürüst olun ve bunları açıklamak için çeşitli tanımlayıcılar kullanın.


10. Dini veya siyasi üyeliğiniz

Dini ya da politik üyeliğinizden bahsetmemelisiniz, çünkü çalışan olarak yeteneklerinizle bir ilgisi yoktur (örneğin bir kilisede ya da siyasi bir aday için çalışmadıysanız). Potansiyel işvereninizle aynı görüşlere sahipseniz, ortak bir şeyiniz olabilir, ancak özgeçmişinizin yapabilecekleriniz veya yapamadıklarınız hakkında söylediklerini değiştirmez. Potansiyel işvereninizden farklı görüşleriniz varsa, dini veya siyasi bağlılığınızı listelemek geri tepebilir – çalışanlara din temelinde ayrımcılık yapmak federal aleyhtedir, ancak siyasi inanç temelinde ayrımcılık yapmamak ve işveren almayı da durduramamak karşıt inançların şahsen.


11. Şu anda bir işsiz olmanızın nedeni

Önceki işinizden neden ayrıldığınızı ya da neden kovulduğunuzu (eğer öyleyse) açıklamamalısınız. Bunun gibi açıklamaların özgeçmiş veya yazı mektubu üzerinde yeri yoktur. Potansiyel işvereniniz bir röportajda sorarsa, bundan bahsetmeyin.


12. Abartılar

Yalan söyleme veya abartma! Yalan söylediğin ve yakalandığın an, profesyonel itibarının imha edileceği an. Özgeçmişinize yalan söylemek, sadece şöyle ifade eder: “Hile yapmadan iyi bir işe giremem, bu yüzden hile yapıp hile yapacağım ve istediğimi elde edip etmediğimi görmek için şansımı deneyeceğim.” Bu çalışan olma, çünkü bana güven, uzun süre olmayacaksın!


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu