Blog

Özgüven Nasıl Kazanılır? Özgüven Kazanma Yolları Nelerdir?

Özgüven Nasıl Kazanılır? Özgüven Kazanma Yolları Nelerdir?. Hepimizin kendine güven duymadığımız ve kendimizi iyi hissetmediğimiz zamanlar olur. Ancak özgüvenin uzun vadeli bir sorun haline geldiğinde, zihinsel sağlığımız ve günlük yaşamlarımız üzerinde zararlı bir etkisi olabilir. Özgüvenimiz düşük olduğunda, kendimizi ve yaşamımızı daha olumsuz görebiliriz. Peki Kaybedilen Özgüven Nasıl Kazanılır? Özgüven Kazanma Yolları Neler? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim…

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven kaybı genellikle çocuk yaşlarda başlar. Öğretmenlerimiz, arkadaşlarımız, kardeşlerimiz, ebeveynlerimiz ve hatta sosyal medya bile özgüven kaybına neden olabilir. Ailenizin sizden beklentileri, cilt hastalıkları, ekonomik sorunlar ve stres özgüveninizi kaybetmenize neden olabilir. Bu etkenler sizi sosyal ortamlardan uzaklaştırabilir, yeni şeyler yapmayı bırakabilir ve zorlayıcı bulduğunuz şeylerden kaçabilirsiniz. Ayrıca özgüven eksikliği ruh sağlığınıza zarar verebilir ve depresyon  ve anksiyete gibi sorunlara yol açabilir.


Özgüven Kazanma Yolları Nelerdir?

İşte kendiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek özgüven kazanma yolları;

Güvensizliğinizi Belirleyin

Zihninizden gelen o sese kulak verin ve sizin neden kendinize güvenmediğinizi öğrenmeye çalışın. Sizi rahatsız eden, utanç ve pişmanlık duyduğunuz yönünüz nedir? Herhangi bir şeyden utanç duyabilirsiniz; bu akneniz olabilir, olumsuz bir deneyim ya da yaşadığınız travmatik bir olay olabilir. Kendinizin eksik ve zayıf olduğunu düşündüğünüz özellikleri bir yer yazın ve bunları sıralayın.


Yakınlarınızla Bu Konu Hakkında Konuşun

Sorunları çözebilmeniz için bunları sevdiklerinizle paylaşmalısınız. Sorunlarınız karnınızda büyüyen kurtçuklara dönüşmemeli. Eğer sorunları paylaşacak sevdiğiniz ve dost bildiğiniz bir arkadaşınız yoksa sorunlarını bir uzmanla (psikolog) da paylaşabilirsiniz.


Hatalarınızın Üzerinden Atlayın

Hiç kimse mükemmel değildir. Her insanın güvensizlik duyduğu bazı noktaları vardır. Kendinden en emin insanlar bile mutlaka bazı zayıf yönlere sahiptirler. Hayatımızın herhangi bir noktasında eksik olan yönlerimiz karşımıza çıkabilir önemli olan bunların üzerinden atlayıp hayata devam edebilmektir. Sık sık insanın canını sıkan ruh halleri ortaya çıkabilir, bu doğaldır. Doğal olmayan bunları sabit zannetmektir.

Başarılı Yönlerinizi Bilin

Her insanın başarılı olduğu mutlaka bir yön vardır. Siz de kendinizi başarılı hissettiğiniz özellikleri gözlemleyin ve onları bir kâğıda yazın. İnsan dünyaya gelirken kendine özgü, üstün yeteneklerle gelir. Kendinizi ifade edecek bir yol bulun; bu sanat, müzik, yazı, spor ya da bir hobi olabilir, geliştirmeye çalışın. Hayatınıza ilgi alanlarınıza uygun arkadaşlar ekleyin ve onlarla paylaşımlarda bulunun.


Şükretmeyi Bilin

Hayatınızda birçok olumlu yön var ve onları görün, bunun için şükredin. Sizde olup başkalarında olmayan özellikler için kendinizi mutlu hissedin. Örneğin bir gözünüz için ne kadar para verirsiniz? Özgüven için iç huzura da ihtiyacınız var.


Pozitif olun, Hissetmezseniz de Pozitif Davranın

Kendi acılarınıza ve başkalarının acılarına sempati duymaktan vazgeçin. Kendinizden nefret eder ve kendinizi küçümserseniz bir süre sonra buna inanmış olacaksınız. William James diyor ki; bir şeyden korkuyorsanız hiç korkmuyormuş gibi davranın bir süre sonra buna alışmış olacaksınız ve korkularınızı yenmiş olacaksınız. Kendiniz hakkında olumlu düşünürseniz bir süre sonra buna da inanmış olursunuz.


Övgüleri Kabul Edin

Biri sizi övüyorsa bunu kibirlenmeden olduğu gibi kabul edin ve bundan duyduğunuz mutluluğu hissedin.


Aynaya Bak Gülümse

Bir kurama (“facial feedback kuramı”) göre aynaya bakıp gülümsediğiniz de beyninizde belli duygular ortaya çıkmaktadır. Yani aynaya bakarak gülümsediğiniz de beyninizde oluşan kimyasallar, sizin kendinizi daha mutlu hissetmenize yardım eder.


İlkelerinize Sadık Kalın

“Hayır” diyebilmeyi bilmek kendinize olan güveni arttıracak bir unsurdur. Bu sizde zor gelebilir ama bu konuda biraz inatçı olduğunuzda kendinizi daha değerli hissedeceksiniz. Yeteneklerinizi gösteren unsurlar için korkmadan “evet” deyin.


Çevrenizdekilere Karşı Nazik Olun

Diğer insanların yaşamlarında olumlu bir fark yarattığınızda kendinize olan güveninizin arttığını göreceksiniz.


Mükemmeliyetçilikten Kaçının

Mükemmel insan yoktur ve siz de mükemmel değilsiniz. Siz de olmayan bir özelliği var gibi göstermekten kaçının. Hedefleriniz de mükemmel değil, ulaşılabilir olsun.Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu