Pakistan’daki En İyi Üniversiteler

Pakistan, güzel doğal manzaraya, zengin bir kültüre ve karmaşık bir tarihe sahip büyüleyici bir ülkedir.Ülke, güneydeki Arap Denizi kıyılarından kuzeydeki Himalayaların yükselen yükseklerine kadar uzanıyor ve insan uygarlığının beşiği olan ve dünyanın en eski kültürlerinden bazılarına ev sahipliği yapan İndus Nehri vadisini kapsıyor. Binlerce yıl boyunca, toprak birçok farklı krallık tarafından yönetildi; Hindular, Müslümanlar, Moğollar, Sihler, Achaemenidler, Moğollar ve İngilizler, günümüz Pakistan’ının tüm kontrol bölgelerine sahiptir.

Bugün ülke etnik ve dilsel bir yama işidir (Pakistan’da 60’dan fazla dil konuşulmaktadır) ve insanlar manzara ve coğrafyanın inanılmaz çeşitliliğini yansıtmaktadır.

Pakistan, bazıları ülkenin ilk kurulduğu tarihe kadar uzanan 170’ten fazla kamu ve özel yüksek öğrenim kurumuna sahip. Pakistan’ın bağımsız bir ülke olarak yaratılmasından sonra, hükümet, özellikle bilim ve mühendislik alanlarında, yeni kurulan cumhuriyete hayati beceriler kazandırmak için çeşitli üniversiteler kurdu. Bu miras bugün de devam ediyor ve birçok üniversite bilim, tıp ve teknolojiye odaklanıyor.

Birçok Pakistan üniversitesi, yabancı öğrencileri kaydolmaya aktif olarak teşvik ediyor ve çok sayıda ülke Pakistan’da yurtdışında eğitim almayı seçiyor. Öğrenciler, Suudi Arabistan, Afrika ve Çin’in yanı sıra Amerika ve Avrupa’dan da uzak bir yerden geliyorlar. Pakistan’daki tüm devlet üniversitelerinde yüksek öğrenim İngilizce olarak verilmektedir, bu da nispeten düşük yaşam maliyeti ile birlikte yurtdışında eğitim almayı cazip bir seçenek haline getirmektedir.

1. Quaid-i-azam Üniversitesi

Daha önce İslamabad Üniversitesi olarak adlandırılan Quaid-i-azam Üniversitesi , 1967’de kurulmuş ve İslamabad’da kurulmuştur.

Çeşitli fakültelerden oluşmaktadır ve temel araştırma alanları arasında biyolojik bilimler, doğa bilimleri, sosyal bilimler ve tıp yer almaktadır.

Kampüs, Himalayaların tabanında bir tepe alanı olan Margalla Tepeleri’nin eteğinde bulunmaktadır. Yürüyüş ve tırmanışın yanı sıra kuş gözlemciliği için iyi bir yer olduğu iyi bilinir. Kampüs içinden bir kanal geçiyor.

Üniversite, Avrupa, Güney Asya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çeşitli üniversiteler ile yakın bağlantılara sahiptir.

2. COMSATS Üniversitesi İslamabad

COMSATS Üniversitesi İslamabad Güney, kimin gol bilim ve teknoloji yoluyla gelişmekte olan ülkelerde sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmek için bir hükümetlerarası örgüt Sürekli Kalkınma Bilim ve Teknoloji Komisyonu tarafından 1994 yılında kurulmuştur. Başkentin ana kampüsü olan İslamabad ile birlikte altı kampüste yayılmıştır.

Halen genç bir kurum olmasına rağmen, özellikle BT ve bilgisayar bilimleri alanlarında, araştırma ve öğretme konusunda bölgede güçlü bir ün kazanmıştır ve sonuç olarak bölgesel sıralamada büyük yer almaktadır. İslamabad kampüsü 5.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yaparken, Abbottabad, Attock, Vehari, Lahor, Wah ve Sahiwal’deki uydu kampüslerinde yaklaşık 30.000 öğrenci derslere katılıyor.

Üniversite, lisans ve yüksek lisans düzeyinde geniş bir derece yelpazesi sunar. Konular, aralarında neredeyse 100 derece program sunan dokuz bölüme ayrılmıştır. Eğitim İngilizce olarak gerçekleşir ve nispeten düşük öğrenim maliyeti bunu, bilgi teknolojisi veya bilgisayar bilimi alanında uzmanlaşmak isteyen uluslararası öğrenciler için cazip bir seçenek haline getirir.

2 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

İskoçya’daki En İyi Üniversiteler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478