Blog

Paris’deki En İyi Üniversiteler

Dünyanın en saygın sanatçılarına, yazarlarına, düşünürlerine ve müzisyenlerine ev sahipliği yapan Işık Şehri’nin çok az tanıtıma ihtiyacı var. Anında tanıdık anıtlara, dünyaca ünlü mutfağına ve sınırsız kültürel buzz’larına aşık olmamak zor.

Ancak Paris’te keşfedilmesi gereken çok güzel sanat ve pastaneden çok daha fazlası var – ileri görüşlü belediye başkanı Anne Hidalgo ile hızla gelişen şehir, özellikle öğrenciler için yeni ve yenilikçi ile doludur.

Turistler için pahalı bir şehir gibi görünebilir ancak öğrenciler indirimli veya çoğu kez ücretsiz galeri girişleri, sinema geçişleri, ulaşım ve konaklama olanaklarından yararlanan büyülü (ve ucuz) bir hayat yaşayabilirler. Fransız mutfağından kaliteli yemekler bile öğrenci dostu fiyatlarla geliyor – CROUS Paris, 15 restoran ve 30 üniversite kafeteryasında üç kurs için en az 3 € karşılığında gerçekten iyi yemekler sunuyor.

105 km²’ye yayılan Paris, küçük bir şehirdir; yani nerede olursanız olun, mükemmel metro, otobüs veya bisiklet kiralama (Vélib) sistemini kullanarak 30 dakika içinde gideceğiniz yere ulaşmanız gerekir. En aşina olan resim kartpostalı Paris, nispeten küçük bir alanı kapsar ve 20 alanın her biri kendi büyüleyici kişiliğine sahiptir.

1. Paris Bilimler ve Lettres – Paris PSL Araştırma Üniversitesi

Üye kurumlardan biri olan son derece seçici École Normale Supérieure , 1794 devrim sonrası Ulusal Konvansiyonu’na kadar izlenebilir. Aslen, tutarlı bir ulusal eğitim sağlamak için ortaokul öğretmenlerini yetiştirmek üzere kurulmuştur. Bugün, mezuniyetten sonra kamu sektöründe 10 yıllık hizmet karşılığında ayda yaklaşık 1.300 Avro (1.114 £) maaş alan bilim ve beşeri bilimlerde yılda sadece 200 öğrenci kabul etmektedir.


2. École Politeknik

Paris’in merkezinden 10 km uzaklıktaki küçük Paris’in Palaiseau banliyösünde bulunan École Polytechnique (l’X olarak da bilinir) bilim ve teknolojiye odaklanır ve 3.000’in altında bir öğrenci kitlesine sahiptir.

Öğrencilerin yaklaşık üçte biri uluslararasıdır ve École Polytechnique , lisans öğretimi ve lisansüstü araştırmalar arasında disiplinlerarası bir yaklaşım sunmaktadır.

Bilim ve mühendislik alanındaki altı farklı konunun yanı sıra, lisans öğrencileri de beşeri bilimler ve spor dersleri almalıdır. Kabul lise (prépas) sırasında iki haftalık bir hazırlık sınavı ve sözlü sınavla sonuçlanan iki yıllık hazırlık gerektirir.

Fransız vatandaşları, l’X’de ilk yıllarında sekiz ay askerlik yapmalılar çünkü üniversite hala Savunma Bakanlığı tarafından yönetiliyor.


3. Pierre ve Marie Curie Üniversitesi 

1970 yılında Paris Üniversitesi‘nin bölünmesinden sonra kurulan Pierre et Marie Curie Üniversitesi (UPMC), Paris’in Latin Mahallesi’ndeki Jussieu kampüsünde yaklaşık 30.000 öğrencisi bulunan, ülkenin en büyük bilimsel ve tıbbi kompleksidir.

Matematikte mükemmellik ile tanınır ve sekiz ana eğitim hastanesine sahiptir. En ünlü iki mezunun adını alan UPMC, toplam 17 Nobel ödüllü üretti. Pierre ve Marie Curie’nin yanı sıra mezun Nobel ödüllü kazananlar arasında Françoise Barré-Sinoussi (HIV virüsünü keşfeden), Jean-Baptiste Perrin (atomdaki çalışmaları için) ve Claude Cohen-Tannoudji (kuantum fiziği uzmanı) bulunmaktadır.

Üniversite 120 laboratuvar ve 3.750 araştırmacı ve profesöre sahiptir. Yılda 8.500 dergi yayınlamaktadır ve odak noktası 21. yüzyıl toplumlarının karşılaştığı konulara cevap vermektir.


4. Paris – Sorbonne Üniversitesi – Paris 4

Hayata 1257 yılında Collège de Sorbonne olarak başlayan Paris – Sorbonne Üniversitesi – Paris 4 uzun ve politik olarak yüklü bir tarihe sahiptir. Fransa’da sanat, dil ve beşeri bilimler için en prestijli kurumlardan biri haline geldi.

Fransa’da Mayıs 1968’deki öğrenci ayaklanmasının en çalkantılı olaylarından bazıları için ayar yapıldı. İki yıl sonra, 13 ayrı kuruma bölündü – Paris 4, özgün Sorbonne binasında, o sırada oluşturulmuş diğer iki üniversite ile birlikte.

Şu anda Paris’te 12 kütüphanede kampüsler bulunuyor ve bunlardan biri (Sorbonne Kütüphanesi) 2.5 milyon kitaba ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda prestijli iletişim okulu (CELSA) ve ESPE eğitim okulu içerir.

Ünlü eski öğrenciler arasında Kamerun Devlet Başkanı Paul Biya ve yazar Carlos Alvarado-Larroucaua sayılabilir.


5. Paris Diderot Üniversitesi – Paris 7 

Paris’in kalbinde bulunan Paris Diderot Üniversitesi (aynı zamanda Paris 7 olarak da bilinir), bir zamanlar Paris Üniversitesi’nin bir parçasıydı, ancak 1994 yılında Fransız filozof Denis Diderot’un adını aldı.

Beşeri bilimlerde, tıpta ve bilimlerde çok çeşitli dereceler sunan Paris’teki tek disiplinli üniversitedir.

Paris 7, pek çok binasını Bibliothèque Nationale de France’dan çok uzak olmayan 2007’deki Paris Sol Bankası bölgesine yerleştirdi. Kampüste 50’den fazla öğrenci birliği sunar.

Önemli mezunlar arasında, Fransa’da Collège de France için çalışan Fransız-Çinli bir sinolog olan Anne Cheng, Fransa’lı bir politikacı ve Ayrault Kabinesinde Bölgesel Eşitlik ve İskan Bakanı Cécile Duflot ve bir Fransız aktör, film yönetmeni ve senarist olan Albert Dupontel sayılabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu