KYK

Part-Time Sigortalı Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

Part-Time Sigortalı Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?. Günümüz şartlarında hem okuyup hem de çalışmak zorunda olan öğrencilerin en çok düşündükleri ve merak ettikleri sorular arasında yer alıyor. Gelin hep birlikte KYK bursu kesilme şartlarını öğrenelim.

Part-Time Sigortalı Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

Genellikle kafe restoran gibi yerlerde part-time yani yarı zamanlı işlerde çalışıp harçlıklarını çıkartmak isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de part-time bir işte çalışırsam KYK bursum kesilir mi? bu sorunun cevabını gelin beraber öğrenelim…

Eski yönetmeliğe göre yarı zamanlı çalışan öğrencilerin KYK bursu kesilmemekteydi lakin yeni düzenlemede de part-time çalışan öğrencilerin KYK bursu kesilmez. Hatta tam zamanlı çalışan öğrencilerin de KYK bursu kesilmez.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmeliği bu konuda açıkça bilgi vermektedir; Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışan öğrencilerin bursları  kesilmemektedir.


KYK Bursu İçin Merak Edilen Diğer Sorular

Sigortalı Çalışırsam KYK Öğrenim Kredisi Kesilir mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumu konu ile alakalı en önemli çizgisi asgari ücret. Eğer ki çalıştığınız kurumda asgari ücret alıyorsanız bursunuz kesilebilir. Lakin asgari ücret altında bir maaşa çalışıyorsanız sigorta yaptırmanızda hiç bir sakınca yoktur. Ayrıca eğer ki öğrenim kredisi alıyorsanız, sigortalı çalışmanız hiç önemli değildir. Çünkü siz mezun olduktan sonra karşılıksız olmayan bu öğrenim kredisini 2 yıl sonra ödemeye başlayacaksınız. Zaten ödeyeceğiniz bir bedel olduğu için, üniversite okurken sigortalı çalışmanızda her hangi bir sorun yoktur.


Full Time Çalışan Öğrencilerin KYK Bursu Kesilir mi?

KYK’ nın eski yönetmeliğine göre “en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler burs alamazlar” ibaresi bulunmaktaydı. Yani eski yönetmeliğe göre tam zamanlı bir işte sigortalı çalışan öğrencilerin KYK bursu kesilmekteydi. Yeni Yönetmeliğe Göre;  yarı zamanlı veya tam zamanlı çalışan hiçbir öğrencinin bursu kesilmeyecektir.


Sigortasız Bir İşte çalışırsam KYK bursum kesilir mi?

Hayır kesilmez. Bu elden yahut banka hesabınıza maaşınızın yatmasıyla da değişmez. Bir yakınınızın size para gönderdiğini düşünün. Bu şekilde KYK bursunuz kesilmemektedir.


Okula Gitmezsem Kredim Kesilir mi?

KYK burs veya kredi aldığınız okula gitmezseniz devamsızlık nedeni ile kesilebilir. Arada sırada gitmiyorsanız not ortalamanızın 2.00 ve üstünde olması yeterlidir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Burs-Kredi Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

👉 KYK Bursu Kesilenler Yeniden Burs Alabilir mi?

👉 Part-Time Sigortalı Çalışırsam KYK Bursum Kesilir mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu