Yaşam

Paryatif Bakım Nedir? Paryatif Bakım Kimlere Verilir?

Paryatif Bakım Nedir? Paryatif Bakım Kimlere Verilir?. Palyatif bakım, ciddi bir hastalıkla yaşayan insanlar için özel tıbbi bakımdır. Bu bakım türü, hastalığın semptomlarından ve stresinden kurtulmaya odaklanır. Amaç, hem hasta hem de aile için yaşam kalitesini iyileştirmektir. Palyatif bakım, kişiye teşhis konulduğunda başlayabilir ve kişi ölene kadar devam edebilir.

Paryatif Bakım Nedir?

Ciddi bir hastalıkla yaşayan insanlar için sağlanan Palyatif bakım, ekstra bir destek katmanı sağlamak için hastanın diğer doktorlarıyla birlikte çalışan, özel olarak eğitilmiş doktorlar, hemşireler ve diğer uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından sağlanır. Palyatif bakım, hastanın prognozuna değil, hastanın ihtiyaçlarına dayanır. Ciddi bir hastalıkta her yaşta ve her aşamada uygundur ve tedavi edici tedavi ile birlikte sağlanabilir.

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse; kanser gibi ciddi ve ağır bir hastalıkta hem hastalığın kendisine ait hem de tedavinin getirebileceği hastanın yaşam konforunu bozan birçok etki söz konusudur. Bunlar ağrılar, bulantı ve kusmalar, ishal, ödem, işeme ve böbrek sorunları, yaygın halsizlik, ruhsal sorunlar vb. olabilir. Kişilerin ciddi hastalıkları da olsa, günlük aktivitelerini yerine getirebilmeleri, belki geçimlerini sağladıkları işlerini devam ettirebilmeleri, bunlar olamasa dahi hastalık sürecinin sıkıntılarının en hafif şekilde yaşanabilmesi için gereken yaklaşıma palyatif bakım denilmektedir.


Paryatif Bakım Kimlere Verilir?

Kanser tedavisi veren merkezler ve hastanelerde bu bakımın verilmesi mümkündür. Bu merkezlerin kadrolarında bulunan palyatif bakım uzmanları ve ekibi tarafından hastanın palyatif bakım ihtiyacı gereken sıklıklarda değerlendirilip, uygun yaklaşım sağlanır. Teorik olarak bu şekilde ifade ediyorsak da ülkemiz için pratikte durum her zaman bu şartlar altında olamamaktadır. Türkiye’ de az sayıda özellikli kanser merkezi olup, palyatif bakım son yıllarda giderek gelişmekte olan bir alandır. Sağlık Bakanlığının bu alana özel çalışmaları bulunmaktadır. Palyatif bakım uzmanları yetiştirmek amacıyla kurslar açılmakta, palyatif bakım merkezi olan hastanelerin sayısı giderek artmaktadır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığının Nisan 2018 verilerine göre, Palyatif Bakım Hizmetleri 79 ilde 3899 yatak ile 297 sağlık tesisi tarafından vermektedir. Palyatif bakım ayrıca uygun iletişim imkanları ile ev şartlarında da sağlanabilmektedir.

Palyatif bakım ekipleri yaşam kalitesine odaklanır. Kanser , konjestif kalp yetmezliği (KKY) , kronik obstrüktif akciğer hastalığı (COPD) , böbrek hastalığı , Alzheimer , Parkinson , Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) ve daha pek çok ciddi hastalıkların semptomlarından ve stresinden muzdarip insanları tedavi ederler .

Semptomlardan ve Stresden Acı Çekmeyi Giderir

Palyatif bakımın amacı, acıyı dindirmek ve hastalar ve aileleri için mümkün olan en iyi yaşam kalitesini sağlamaktır.Semptomlar ağrı, depresyon, nefes darlığı, yorgunluk, kabızlık, bulantı, iştahsızlık, uyku güçlüğü ve anksiyeteyi içerebilir. Ekip, günlük hayata devam etme gücü kazanmanıza yardımcı olacaktır. Kısacası, palyatif bakım, yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Palyatif bakım ekibi ayrıca tedavi seçimlerinizi hedeflerinizle eşleştirmenize yardımcı olmak için gereken zamanı harcar. Ayrıca tüm doktorlarınızın ne istediğinizi bilmesini ve anlamasını da sağlayacaklardır. Bu size bakımınız üzerinde daha fazla kontrol sağlar ve yaşam kalitenizi artırır.

Doktorlar Birlikte Çalışır

Palyatif bakım ekipleri, sizinle, ailenizle ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışan uzmanlardır. En çok ihtiyaç duyduğunuz anda ekstra bir destek katmanı sağlarlar. Palyatif bakım ekibi, semptomlarınızı ve stresinizi tedavi etmenin ve sizi ve ailenizi desteklemenin yanı sıra, herkesin aynı sayfada olması için tüm doktorlarınızla iletişim kurar. Her adımda sizi destekliyorlar.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu