Din

Peygamber Efendimizin Her Sabah Evden Çıkarken Okuduğu Dua Nedir?

Peygamber Efendimizin Her Sabah Evden Çıkarken Okuduğu Dua Nedir?. İslam dini Müslümanların hayatının tümüne hitap etmektedir. Hepimiz gün için iş veya farklı nedenlerden dolayı evden çıkmak zorunda kalmaktayız. Hepimiz hayatımızın her alanında Allaha sığınmalıyız bunlardan biride evden çıkarken tüm kötü olaylardan Allaha sığınmaktır.

Peygamber Efendimizin Her Sabah Evden Çıkarken Okuduğu Dua

Evden çıkarken dua okumak bizleri her türlü belalara ve şerlere karşı muhafaza etmeye vesilelerdir. Dua vesileyle Allah bizlere hayatın sıkıntılarına karşı sabır ve dayanma gücü verir.

Evden ayrılırken yapılacak en kısa dua şekli “Selam” ve “Besmele” dir. Besmele ile başlanan işlerimizde hayır ve bereket olduğu aşikardır. Ayrıca besmele ile hem şerlerden Allah’a sığındığımızı belirtiriz hem her işte O’nun rızasına uygun davranmaya çalışacağımızın sözünü vermiş oluruz.

Ümmü Seleme’nin (r.a.) bildirdiğine göre, Allâh Resûlü evinden her çıktığında muhakkak yüzünü semâya çevirir ve şöyle duâ ederdi: 

Peygamber Efendimiz her sabah evden çıkarken okuduğu dua ve anlamı:

Arapça okunuşu: “Allahümme inni e’uzübike enedille evüdalle, evezille evüzelle evezlime evuzleme evechele evyüchele aleyye.

Türkçe Anlamı: Ey Allah’ım! Hak yoldan sapmaktan (dalalete düşmekten) saptırılmaktan (dalalete düşürmekten) ayağı kaymaktan kaydırılmaktan, zulmetmekten (haksızlık etmekten) zulme (haksızlığa) uğramaktan, cahillik etmekten veya cahillikle karşılaşmaktan (muhataplıktan) sana sığınırım.” (Ebu Davud, Edep, 103)


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Tuvalete Girerken ve Çıkarken Okunacak Dua ve Anlamı

👉 Banyoya Girerken Cinler İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu