Blog

Pilotaj Nedir? Nasıl Pilot Olunur?

Pilotaj; sivil havacılık konusunda talep edilen ulusal ve küresel şartlara uygun halde eğitim almış pilotların yetiştirilmesini amaçlayan bir bölümdür. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) SHY-1 ve Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) Part-FCL standartlarına uygun modern uçak pilot adaylarının eğitiminin gerçekleştirilmesi amaçlanır.

Pilot olmak için bazı yeteneklere sahip olmanız gerekir. Bu yeteneklerden önce akademik beceri gelse de,
mekanik fonksiyonları anlama, sensörleri ve uyarıları algılama, hızlı yanıt verme, el-göz
koordinasyonuna sahip olma, soğukkanlılık gibi özelliklere de sahip olmanız gerekir.
Bu yeteneklere sahipseniz, pilot olmaya çok yakınsınız. Pilotaj bölümü üniversitelerde eğitimi verilen 4 yıllık bir lisans bölümüdür.

Pilotaj Bölümü Dersleri Nelerdir?

Bu bölüm kapsamında teorik ve pratik birçok ders verilmektedir. Derslerin teorik kısımlarında;

 • Mühendislik Matematiği,
 • Mühendisliğe Dayalı Fizik,
 • Havacılık Hukuku,
 • Uçak Tanıtımı,
 • Uçuş prensipleri,
 • Navigasyon,
 • Uçuş Yönetim Prensipleri,
 • Genel Uçuş Güvenliği,
 • İletişim,
 • Meteoroloji,

eğitimi verilir. Teorik ve pratik derslerin başarı ile tamamlanmasının ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından bir sınav gerçekleştirilir. Bu sınav adaylar tarafından başarı ile tamamlandıktan sonra (söz konusu sınavdan en az 75 almak gerekir) uygulamalı eğitim süreci başlar ve pilot adayları uçuşla tanışırlar. Uygulamalı eğitim sürecinde aday öğrenciler gündüz ağırlıklı olmak üzere uçuş eğitimi alırlar. Bu eğitimin bir kısmı da simülatör üzerinde gerçekleştirilir. Ayrıca pilot adayı öğrencileri komuta uçuşlarına pilot ve eğitmenler eşliğinde ikili uçuşa katılırlar. Bu eğitim de başarı ile tamamlandıktan sonra bu lisansı elde etme amacınıza göre lisansınıza işlenebilir. Söz konusu lisanslar;

 • Hususi Uçuş Lisansı (PPL): Hobi ve eğlence amaçlı elde edilen lisans türüdür.
 • Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı (ATPL): Havayolu nakliye pilotluğu için hususi pilotluk lisansı aldıktan sonra havayolu kurumlarının eğitimlerinin ardından verilen ATPL olarak da bilinen lisanstır.

Pilotaj bölümünün aşamalarını başarı ile geçen adaylara “pilot” unvanı verilir. Pilotlar, gerek sivil, gerekse de askeri uçaklarda kaptan ve yardımcı kaptan olarak görev alabilirler.

Pilotlar, gerek yerli gerekse de yabancı havayolları başta olmak üzere birçok genel havacılık sektöründe çalışma imkanı bulabilirler. Ayrıca havacılık eğitimi sektöründe de istihdamları söz konusudur. Pilotlar talep durumunda orduda da belirli yeterlilikler sağlandığı takdirde görev alabilirler. Pilotların başarı ile tamamlamış oldukları eğitimlerinin haricinde ingilizce hakimiyeti de çalışma olanakları konusunda önem arz eder.


Pilot Olmanın Avantajları

 1. Bir pilot bir ayda sadece 8 gün çalışabilir.
 2. Eve iş götürmek zorunda değillerdir ve uçağı havaalanına indirdikleri anda işleri biter.
 3. Pilotlar diğer mesleklere göre çok daha iyi kazanırlar ve emeklilik şartları da son derece güzeldir.
 4. Ücretsiz veya indirilmiş oranla seyahat ederler. Pilotlar için oteller ve araç kiralama hizmetleri indirimlidir.  Pilotlar maaş dışında verilen hakları mesai dışı saatlerde kullanabilirler.
 5. Pilotların birçoğu mesleklerini sever ve hatta izinli oldukları günlerde bile eğlence için uçarlar.

Pilot Olmak İçin Aranan Ön Koşullar

 1. Pilot olmak için askeri okula gidebilir, üniversitelerin 4 yıllık pilotaj bölümlerinden mezun olabilir ya da ücretli pilotluk eğitimi alabilir veya herhangi bir 4 yıllık üniversite eğitiminden sonra, Thy’nin Uçuş Akademisi’ne ücretsiz başvurabilirsiniz.
 2. Pilot olmak için lise mezunu olmak yeterli görünse çok fazla üniversite mezunu rakibiniz bulunacağından dolayı pilot olma ihtimaliniz çok düşük olacaktır. Bunun yanı sıra birçok hava yolu şirketi pilotluk başvurularında sadece 4 yıllık üniversite mezunu(örügün ya da açıköğretim) kabul etmektedir.
 3. İleri derecede ingilizce bilmeniz gerekmektedir.
 4. Fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı olmalısınız. (SHGM tarafından düzenlenmiş geçerli 1 inci sınıf sağlık sertifikasına sahip olmalısınız.)

Pilot maaşları ne kadardır?

Pilot maaşları aylık olmak üzere pilotun tecrübesine ve çalıştığı hava yolu şirketine bağlı olarak 20 ila 55 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir. Göreve yeni başlayan yardımcı pilotun maaşı yaklaşık 20 bin TL civarındadır.


Pilotluk Mesleği Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler

Pilotluk karizmatik bir meslektir. Tüm dünyayı gezme fırsatınız olur, maaşınız yüksek olur. Tatmin edici bir kariyer vadeder pilotluk. Ancak özellikle sivil pilotlukla ilgili bazı yanlış anlamalar mevcut. Bu yazımızda pilotlukla ilgili doğru sanılan bazı yanlışlara değineceğiz.


1. Para İçin Pilot Olunmaz.

Sorumlu pilot olduğunuz zaman çok iyi para kazanırsınız. Ancak havacılık sektörüne sadece parası için girerseniz ileri de çok pişman olabilirsiniz.

Her şeyden önce pilotaj eğitimi çok pahalıdır. Bu eğitim ücreti, pilot olduktan sonra maaşınızdan belli bir oranla kesilir. Bu açıdan mesleğe yeni başlayan bir pilotun maaşı sanıldığı kadar yüksek değildir. Bu nedenle sabırlı olmakta ve kariyere odaklanmakta fayda var. Pilotluk iyi para kazandırır, ancak sırf parası için bu kadar yoğun bir eğitim ve iş hayatına razı olmak da önemlidir. Amacınız sadece paraysa başka bir kariyer alternatifine yönelmenizde fayda var.


2. Karizma İçin Pilot Olunmaz.

Eskiden pilot olmak çok büyük bir karizmaydı. Günümüzde de bu durumun geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Hollywood filmlerinde abartıldığı kadar insanüstü bir özelliği yok pilotların. Onlar da birer avukat, diş hekimi, eczacı gibi mesleklerini icra ediyorlar. Yani sırf karizmatik bir meslek olduğu için pilotluğu seçiyorsanız, kararınızı tekrar gözden geçirin. Unutmayın, herhangi bir meslek sizi karizmatik yapmaz. Kişiyi mesleğinde en iyisi olmak karizmatik yapar.


3. Özlük Hakları İçin Pilot Olunmaz.

Pilotların özlük hakları bazı şirketler söz konusu olduğu zaman çok iyidir. Örneğin pilotlar ve aileleri, seyahat edecekleri zaman çoğu kez bilet ücreti ödemezler. Ancak bir düşünün, bir ayda 60 saat havadasınız ve sadece 1 gün izin yapabiliyorsunuz. Böyle bir koşul altında sırf ücretsiz diye başka bir yere gitmek ister misiniz? Pilotların pek çoğu izinli olduklarında evlerinde zaman geçirirler. Yani sırf ücretsiz seyahat imkanı var diye pilot olmayı düşünüyorsanız başka bir kariyer seçeneğine bakmalısınız. Zira pilotlar çok geziyor gibi görünseler de aslında çok az serbest zamanları vardır.


4. Pilotlukta Düzenli Bir Hayat Zordur.

Keza pilotların çalışma saatleri belli değildir. Havayolu şirketleri, yüksek rekabet ortamında piyasada kalabilmek için yüksek verimlilikle faaliyet gösterirler. Söz gelimi yeni bir pilot almak yerine mevcut pilotları her ay 2 saat fazla görevlendirirler. Günümüzde pilotlar, hiç olmadığı kadar yoğun çalışıyorlar yani.

Pek çok pilot ayda ortalama 75 saat uçar. Bunun havalimanına varışı, hazırlığı derken bu süre 150 saati bulur. Yeni başlayan 2. pilotlar ise haftada 50 saate kadar çalışabilirler. Ancak tecrübeli 1. pilotların programlarında esneklik sağlanabilmektedir. Ancak 1. pilotluğa yükselmek için epey tecrübe kazanmış olmanız gerekir. Yani iyi bir maaşı hak edebilmek kadar haftasonu ailenizle birlikte vakit geçirebilmek için de uzun bir sürenin geçmesi gerekebilir.


5. Pilotluk Stresli Bir İştir.

 

Altınızda onlarca milyon dolarlık bir uçak varsa ve yüzlerce insanın canı size emanetse elbette stresli olursunuz. Kule ile yapılan irtibatta kısa süreli bir kesinti olması bile kokpitin havasını bir anda değiştirebilir. Bu nedenle pilot olmak isteyen adaylar uzun ve yorucu stres testlerine tutulurlar. Yine havayolları sektöründeki ekonomik dalgalanmalar ve gelecek kaygısı da pilotlar üzerinde stres yaratır.


6. Pilotlar Pek Çok Şeyden Mahrumdur.

 

Örneğin kokpitteki pilotlar farklı yemek yerler. Olası bir gıda zehirlenmesi durumunda kokpitte en az bir sağlıklı pilot olması için 1. pilot ve yardımcı pilotları farklı farklı yemek yerler.

Kokpitte müzik dinlemek de yasaktır. Pilotların müziği kuleyle yapılan cızırtılı konuşmalardır.

Pilotlar her 8 ayda bir ehliyetlerini korumak için teste tabi tutulurlar. Boeing 777 kullananlar ise her 6 ayda bir bu teste tabi tutulurlar. Yani bir sefer ehliyeti alınca iş bitmiyor. Pilotluk da hekimlik gibi yaşam boyu öğrenmenin yoğun olduğu mesleklerden biri.


Kaynak: Yeniişfikirleri.net

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu