Teknoloji

Pleks Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Pleks Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey. Plex, kendi dijital filmleriniz ve TV’niz varsa, alabileceğiniz en iyi medya sunucusu uygulamasıdır. Plex önemli bir boşluğu doldurur: akış hizmetleri geçici olurken, fiziksel medya çok fazla donanım gerektirir. Dijital çağda kucaklaşan ancak vagonlarını tescilli bir film mağazasına bağlamak istemeyen videofiller için seçenekler sınırlıdır.

Pleks Nedir?

Bilgisayarınızdaki her ortam parçasını izleyebilir, harici bir sabit sürücü takabilir veya bir medya sunucusuna dönebilirsiniz. Ve paramız için, şu anda alabileceğiniz en iyi medya sunucusu Plex. Aslında, “paramız için” tamamen doğru değildir, çünkü Plex’in en iyi kısımları tamamen ücretsizdir.

Geçmişte Plex’i, cömert ücretsiz katmanından övgü duyuyor olsam da , iddialı canlı TV akışını nasıl kuracağımı açıklasam da birkaç kez ele aldım . Ama şimdiye kadar, Tom’s Guide’ın Plex’in şaşırtıcı derecede derin sularında ayaklarını ıslatması için basit bir rehber yoktu.

İster bir medya sunucusu için yalvaran yüzlerce filmin, ister farklı bir yaklaşım arayan sıradan bir yayıncının video istifçisidir, Plex zamanınızın en az birkaç saatine değer. Tam olarak ne olduğunu ve sizin için nasıl çalıştırabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Sık sık Plex’i bir akış hizmeti olarak adlandırıyorum ve bu teknik olarak doğrudur: Plex uzak bir yerde saklanan videoları alıp genellikle televizyona bağlı bir alıcıya aktarır. Ancak Plex, Netflix gibi bir abonelik programı veya Vudu gibi bir alakart mağaza ile aynı şekilde bir akış hizmeti değildir.

Bunun yerine, Plex bir medya sunucusudur. Bu, genellikle aydan aya değişen büyük bir şirketin kütüphanesine güvenmek yerine kendi içeriğinizi sağlayacağınız anlamına gelir.


Pleks Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Plex’in kendisi bir medya sunucusu kurma sürecinde size yol gösterebilir, ancak şu şekilde çalışır: Kendi video içeriğinizi sağlar ve bilgisayarınızda bir yere özel bir klasöre koyarsınız. Plex yazılımını bu klasöre yönlendirirsiniz ve Plex bilgisayarınızı bir sunucu olarak kullanılabilir hale getirir. Plex uygulamasını başka bir bilgisayarda, bir mobil cihazda veya TV’nize takılı bir akış gadget’ında kullanarak, bilgisayarınızdan istediğiniz başka bir platforma içerik aktarabilirsiniz.

Netflix, Hulu ve Amazon Video gibi akış hizmetlerinin, aradaki bazı ekstra adımlarla size tam olarak nasıl sağladığı budur. “Bulut” gerçekten sadece “her zaman açık olan başka bir yerde bir bilgisayardır”. Bu haberi veren kişi olduğum için üzgünüm.

Medya sunucuları bir düzine düzinedir. Dan Akış oyuncular PS4 için Roku inşa medya sunucusu uygulamaları var; Windows Media Player bile bir tutamda oldukça pasif bir medya sunucusu olarak çalışır. Plex’i ayıran şey, medyayı ne kadar iyi organize ettiği ve tüm arayüzün ne kadar güzel göründüğüdür.

Çoğu medya sunucusu, kötü adlandırılmış dosyaların sonsuz bir listesinde gezinmenizi sağlarken, Plex şovlarınızı başlık kartları ve bölüm açıklamalarıyla birlikte otomatik olarak mevsimlere göre düzenler. Filmlerinizde kimin oynadığını söyler ve hatta müziğiniz için şarkı sözleri bile bulabilir. Kendi kütüphanenizi Netflix veya Disney Plus’tan herhangi bir şey gibi güzelleştirir.

Plex öncelikle bir medya sunucusu olsa da, hem ücretsiz hem de ücretli katmanlarında bir dizi başka özellik sunar. Bir sahiptir reklam destekli akış hizmeti teklifler olduğunu ücretsiz film ve TV. (Filmler harika; TV değil.) Haberleri izlemek veya podcast dinlemek için kullanabilirsiniz. Bir HD anteni ve bir alıcıyı bağlayın ve Plex canlı TV izlemenizi sağlar; bir sabit disk takın ve Plex bir DVR platformu olarak çalışır.

Plex, filmleriniz için (röportajlar ve silinmiş sahneler gibi) fazladan içerik bulabilir ve bunları aktarabilir. Son birkaç yıldır, Plex sessizce piyasadaki en iyi akış platformlarından biri haline geldi.

Plex, hem medya sunucusu hem de akışlı medya alan bir uygulama olarak kullanılabilir. Her iki sürümü de Plex web sitesinden indirebilirsiniz .

Plex, hem ücretsiz servis hem de Plex Pass adını verdiği premium katman olarak mevcuttur. Ücretsiz katman sizi aylık olarak faturalandırmasa da, Plex Android ve iOS uygulamalarını kullanmak istiyorsanız platform başına 5 ABD doları etkinleştirme ücreti vardır. Premium katmanı aylık 5 $, yıllık 40 $ veya ömür boyu geçiş için 120 $ ‘dır. Plex’i çok kullanırsanız, ömür boyu geçiş iki yıl sonra kendini amorti eder; aksi takdirde en iyi kararınızı verin.

Ayrıca, ücretsiz olarak neleri alabileceğinizi ve neleri alamayacağınızı belirtmeye değer. Plex’in ücretsiz planında, bir medya sunucusunu barındırabilir, mobil olmayan Plex uygulamalarına (bilgisayar, akış oynatıcı, oyun konsolu ve akıllı TV) içerik aktarabilir ve Plex’in reklam destekli TV ve filmlerini izleyebilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, mobil uygulamalar gerçekten ücretsiz değildir, ancak bir Plex Pass Premium aboneliği almasanız bile, birini etkinleştirmek sadece bir kez 5 $ ‘a mal olur.

Özellikle Plex bir ödeme duvarının arkasındaki navigasyon veya otomatik sıralama özelliklerini gizlemediğinden, ücretsiz katmanın çoğu kullanıcı için yeterli olacağı tamamen düşünülebilir. Bununla birlikte, Premium abonelik bir avuç ilginç özellik sunuyor.


Plex Canlı TV

Canlı TV ve DVR işlevi, bir anteni, alıcıyı ve sabit sürücüyü evde bağlamanızı ve ardından Plex hesabınıza uzaktan yayınlamanızı sağlayan en iyi Plex Pass özelliğidir. Plex, yerel girişlerinize dayanan kapsamlı bir rehber bile sunacaktır.

Ağ TV’yi seviyorsanız ve şovları yayınlandıklarında izleyemiyorsanız inanılmaz derecede faydalıdır. Premium abonelik ayrıca mobil uygulama erişimi (bunları ayrı ayrı etkinleştirmek için daha önce ödeme yapmadığınızı varsayarak), sahip olduğunuz filmler için fragmanlar ve ekstralar ve şarkı kitaplığınız için şarkı sözleri sağlar. Ayrıca Plex üzerinde ebeveyn kontrolleri almanın tek yolu.

Bence, özellikle canlı TV kaydı istemiyorsanız, Premium aboneliğin avantajları nispeten düşüktür. Ancak abonelik de o kadar pahalı değil.

Burada, sorunun en önemli noktasına geliyoruz. Plex, partiye kendi filmlerinizi, TV’nizi ve müziğinizi getirebilmeniz koşuluyla harika bir hizmettir. Tek soru, bu şeyleri nereden bulabilirsin? TV ve filmlerimizin çoğu bugünlerde yayınlanıyor ve hatta genellikle bunları satın aldığınız uygulamada görüntülenebilen özel biçimlerde indirmeyenler bile.

Öncelikle, müzik gelmek oldukça kolaydır. Eski okula gitmek istiyorsanız CD satın alabilir ve kopyalayabilirsiniz veya genellikle seçtiğiniz dijital tedarikçinizden MP3, WAV veya FLAC dosyalarını indirebilirsiniz. (iTunes bariz bir istisnadır, ancak Apple artık kasabadaki tek oyun değildir.)

Filmler ve TV biraz daha titiz bir konudur. Birçok Plex kullanıcısı zaten sahip oldukları DVD’leri kopyalayarak kütüphanelerini oluşturur. Bu, özellikle DVD’niz şifreleme ile geliyorsa, teknik olarak yasal değildir. Aynı zamanda, en az bir eyalet mahkemesi, içeriği paylaşmamanız koşuluyla DVD’leri kopyalamanın Adil Kullanım olarak kabul edildiğine karar vermiştir. En azından, pratik bir bakış açısından, DVD’leri sadece kendi kullanımınız için kopyalamanın herhangi bir tüyü fırlatmanın olası olmadığını söyleyebiliriz. Araştırmamdan yola çıkarak, hiçbir özel kişi bunun için yasal bir sorunla karşılaşmadı.

Plex’in Canlı TV DVR’si gibi özellikleri veya kablo programlarını kaydetmenizi sağlayan benzer hizmetleri kullanarak kendi programlarınızı TV’den de kaydedebilirsiniz. PlayOn gibi programlar Netflix ve Hulu gibi akış hizmetlerinden programları kaydetmenizi sağlar. Bunu yapmak genellikle Hizmet Şartlarını ihlal eder, ancak yasadışı değildir ve yine de anlayabildiğim kadarıyla, kayıtlar gizli tutulduğu sürece hiç kimsenin hesabı nedeniyle iptal edilmedi.

Tabii ki, uzak ve uzak bir Plex kütüphanesi oluşturmanın en yaygın yolu sadece torrent içeriğini sunmaktır . Bu yasal değil ve etik oldukça tartışmalı, ancak bu parçayı okuyan çoğu insanın en az bir kez bir şeye zarar verdiğinden bahse girerim – belki de sadece içeriği bulmak için başka hiçbir yerde olmadığı için. Bunun ötesinde her şey kendi sorumluluğunuzdadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu