Öğrenci Gazetesi

PMYO Kazanmak İçin TYT’den Kaç Net Yapmak Gerekir? PMYO Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı?

PMYO Kazanmak İçin TYT’den Kaç Net Yapmak Gerekir? PMYO Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı? Polis Olmak İçin Hangi Derslere Çalışmalıyız? Sorularını Polis Meslek Yüksek Okuluna girmek isteyen adaylar tarafından en çok merak edilen konulardan. PMYO’ya girebilmek için TYT’den 250 ham puan almak gerekiyor.

PMYO Kazanmak İçin TYT’den Kaç Net Yapmak Gerekir?

Polis Meslek Yüksek Okuluna girmeyi hedefleyen öğrencilerin ilk olarak PMYO başvuruda bulunabilmek için TYT sınavından 250 ham puan alması gerektiğini bilmesi gereklidir. TYT sınavından 250 ham puan almak için kaç net yapmanız gerektiğini bilerek çalışmalarınızı o yönde planlayabilirsiniz.

YKS sınavının ilk oturumu olan TYT sınavında aşağıdaki derslerden sorular gelmektedir.

Türkçe 40 soru, Sosyal Bilimler Testi ( Tarih 5, Coğrafya 5, Felsefe 5, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ya da ek olarak Felsefe 5) 20 soru, Temel Matematik Testi 40 soru, Fen Bilimleri Testi ( Fizik 7, Kimya 7, Biyoloji 6 ) 20 soru olmak üzere toplamda 120 soru çıkmaktadır.

Gelin şimdi Temel Yeterlilik Testinde bulunan 120 sorudan 250 ham puan alabilmek için kaç net yapmamız gerektiğini öğrenelim.

TYT’den 250 ham puan almak için başarı olduğunuz sayısal ve sözel derslere ağırlık vererek istediğiniz puanı alabilirsiniz.

Sözel dersleri iyi olanlar TYT derslerinden aşağıdaki netleri yaparak 250 ham puan alabilirler:

Türkçe: 22

Sosyal Bilimler: 9

Matematik: 4

Fen Bilimleri: 1

Yukarıdaki şekilde 36 net yaptığınızda 251.314 ham puan alabilirsiniz.

Sayısal dersleri iyi olanlar TYT derslerinden aşağıdaki netleri yaparak 250 ham puan alabilirler:

Türkçe: 12

Sosyal Bilimler: 4

Matematik: 14

Fen Bilimleri: 6

Yukarıdaki şekilde 36 net yaptığınızda 251.582 ham puan alabilirsiniz.

  • TYT’de 10 Türkçe, 10 Matematik, 10 Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri 6 neti yapan adaylar, 250 puanın üstünde alacaklardır.
  • TYT’de 12 Türkçe, 10 Matematik, 9 Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri 5 neti yapan adaylar, 250 puanın üstünde alacaklardır.
  • TYT’de 15 Türkçe, 8 Matematik, 7 Sosyal Bilimler ve 6 Fen Bilimleri neti yapan adaylar, 250 puanın üstünde alacaklardır.

PMYO Baraj Puanına Okul Puanı Ekleniyor mu?

Polis Akademisi, PMYO alımlarını genellikle üniversite sınavlarından sonra yapmaktadır. Yazılı sınav olarak adayların üniversite puanlarını kullanıyor. Adaylardan istediği puan türü ise TYT puanıdır. Ancak burada bilmeniz gereken şey başvuru puanlarında okul puanın etkisi yoktur yani ham puan üzerinden değerlendirilir. 


PMYO Kazanmak İçin Nasıl Çalışmalı?

Arkadaş yukarıda açıkladığımız üzere PMYO kazanmak için en az 250 ham puan almanız gerekli. TYT 250 ham puanı almanız için kendinizi hangi sözel-sayısal hangi alanda başarılı oluyorsanız o yönde çalışmalarınızı şekillendirebilirsiniz.

TYT’den 250 ham puan almak için 35 -36 net yapmanız yeterlidir. Bu netleri yapabilmeniz için TYT’den derslere göre hangi konulardan sorumlu olduğunuzu öğrenin. Bu linke tıklayarak derslere göre TYT konu dağılımını öğrenebilirsiniz.

Sorumlu olduğunuz konulara çalışarak sonrasında deneme çözerek aldığınız puanı ve konu eksikliklerinizi görerek çalışmalarınızı yönlendirebilirsiniz. Deneme sonuçlarına göre yaptığınız netlerin kaç puan ettiğini hesaplamak için bu linke tıklayıp TYT puan hesaplama robotunu kullanabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 PMYO Taban Puanları 2024

👉 Liseden Sonra Polis Nasıl Olunur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu