Teknoloji

Powerpoint Sunumuna Ses Ekleme – PowerPoint Tüm Slayta Ses Ekleme

Powerpoint Sunumuna Ses Ekleme – PowerPoint Tüm Slayta Ses Ekleme. Ses eklemek veya kaydetmek, bir PowerPoint sunumunun etkisini artırmaya yardımcı olabilir . Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır. PowerPoint sunumuna farklı ortam formları eklemek, kitleniz için daha ilgi çekici hale getirebilir ve farklı öğrenme türlerine hitap edebilir. Geçenlerde size Powerpoint sununuza nasıl video ekleyeceğinizi gösterdim ve bugün nasıl ses ekleyeceğinizi açıklayacağım. İster bir konuşmanın parçası, isterse bir müzik parçası olsun, ses eklemek, kitlenizin sununuza katılmasına gerçekten yardımcı olabilir.

Powerpoint Sunumuna Ses Ekleme

PowerPoint sunumunuza ses eklemek istiyor ancak eklemek için harici bir dosyanız yoksa, kendiniz kaydedebilirsiniz. Bu, sesinizi veya diğer sesleri kaydetmenizi sağlamak için PC’nize bağlı bir mikrofon gerektirir.

Kendi sesinizi kaydetmek için PowerPoint sunumunuzu açın ve bir slayt seçin. Kayda başlamak için Ekle> Ses> Ses Kaydet’i tıklayın .

Gelen  Tutanak Ses penceresinde, içinde kaydedilen ses için bir ad  adı kutusuna.

Kayda başlamaya hazır olduğunuzda, kayıt düğmesine basın .

Kaydı bitirdikten sonra durdur düğmesine basın Kayıtlı sesi oynat düğmesine basarak çalabilirsiniz .

Kaydedilen ses dosyasını PowerPoint sunumunuza eklemek için Tamam’a basın  . Ses dosyası küçük bir hoparlör simgesi olarak görünecektir.

Düzenleme sırasında dosyanın seçilmesi, dosyanın oynatma kontrollerini görüntüler. Bunun yerine, bu denetimleri görüntülemek için canlı bir sunum sırasında bu simgenin üzerine gelin.

Bu kontroller sesi çalmanızı veya durdurmanızı, 0.25 saniye ileri veya geri hareket etmenizi ve çalma ses seviyesini değiştirmenizi sağlar.


PowerPoint Harici Ses Ekleme Sunum

Sesi doğrudan PowerPoint’e kaydetmek yerine harici ses dosyalarını bir PowerPoint sunumuna ekleyebilirsiniz. WAV, MP3 veya MID gibi desteklenen bir ses dosyası türü kullanmanız gerekir. Ses farklı bir formattaysa, onu MP3 veya desteklenen başka bir formata dönüştürmeniz gerekir.

Ses dosyanızı eklemek için PowerPoint sunumunuzu açın ve bir slayt seçin. Ses dosyanızı seçmeye başlamak için Bilgisayarımdaki Ekle> Ses> Ses’i tıklayın .

Bilgisayarınızdaki dosyayı bulun ve seçin, ardından slaydınıza yerleştirmek için  Ekle düğmesini tıklayın.

Kaydedilmiş bir ses dosyasında olduğu gibi, eklenen ses sunumunuzda daha küçük bir hoparlör simgesi olarak görünür.

Düzenleme sırasında hoparlör simgesini seçmek veya canlı bir sunum sırasında fareyle üzerine gelindiğinde sesiniz için çalma seçenekleri görüntülenir.


PowerPoint Audio için Oynatma Ayarlarını Değiştirme

PowerPoint, eklenen veya kaydedilen ses için çeşitli oynatma ayarları sunar. Sesinizi bir veya tüm slaytlarda otomatik olarak oynatacak veya sunumunuzda sürekli döngü yapacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Dosyanın otomatik olarak veya bir döngüde oynatılmasını etkinleştirmek istiyorsanız , şerit çubuğundaki Ses Araçları menüsüne erişmeniz gerekir  .

Eklediğiniz ses dosyanızı seçin, ardından görüntülemek için Oynatma sekmesini tıklayın .

Sununuz sırasında slayt görüntülenirken sesi döngüye almak için, Durdurulana Kadar Dön onay kutusunu etkinleştirmek için tıklatın .

Ses dosyanızın tüm slaytlarınızda oynatılmasını istiyorsanız Slaytlarda Oynat onay kutusunu etkinleştirmek için tıklatın .

Ses dosyanızın nasıl çalmaya başlayacağını da ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, Tıklama Sırası olarak ayarlanır  .

Ses dosyasının otomatik olarak çalmaya başlaması için Otomatik’i seçin  . Alternatif olarak, yalnızca simgeye tıkladığınızda çalmaya başlaması için Tıklandığında Açık’ı seçin .

Arka planda ses stilinde oynat düğmesini de seçebilirsiniz  . Bu, dosyanız için aynı anda birden fazla ses ayarını değiştirir.

Bu, dosyanızın otomatik olarak çalmaya başlamasını, çalmanın döngü yapmasını ve hoparlör simgesinin gizlenmesini sağlayarak fon müziği için iyi bir seçenek haline getirir.

Gerekirse, eklediğiniz dosyadan tüm ses ayarlarını kaldırmak için Stil Yok seçeneğini tıklatabilirsiniz .


PowerPoint’ten En İyi Şekilde Yararlanma

PowerPoint sunumunuzdan en iyi şekilde yararlanmak için farklı türde medya içeriği eklemeniz gerekir. Özellikle birden çok sunum için işleri kolaylaştırmak için kendi PowerPoint şablonunuzu oluşturabilirsiniz.

Ses ve video gibi birçok farklı ortam türü kullanıyorsanız, paylaşmayı kolaylaştırmak için PowerPoint sunumunuzun dosya boyutunu küçültmeyi unutmayın.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Google Slaytlar Sunumuna Müzik Nasıl Eklenir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu