Kimdir

Prof. Dr. Hale Şıvgın Kimdir? Hale Şıvgın Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Hale Şıvgın Kimdir? Hale Şıvgın Hayatı ve Biyografisi. Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve araştırmacı yazar Profesör Doktor Hale Şıvgın, eski Sağlık Bakanı ve Ankara Stratejik Araştırmalar Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı Halil Şıvgın’ın eşidir. Hale Şıvgın 1 Ocak 1957 Gaziantep doğumludur. Peki Prof. Dr. Hale Şıvgın Kaç Yaşında, Nereli? 

Profesör Doktor Hale Şıvgın Kimdir?

Prof. Dr. Hale Şıvgın Öğretim Üyesi ve Araştırmacı yazardır. Başta Osmanlı Siyasi Tarihi olmak üzere Dış Politika, T.C. İnkılap Tarihi ve Uluslararası bilimsel toplantıları, konferans ve sempozyumları ile tanımaktadır. Eski Sağlık Bakanı ve Ankara Stratejik Araştırmalar Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı Halil Şıvgın’ın eşidir. Prof. Dr. Hale Şıvgın 1 Ocak 1957 yılında Gaziantep’te dünyaya geldi.

Eğitim hayatına Gaziantep’te başladı. Liseden mezun olduktan sonra üniversite eğitimine 1977 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Yakınçağ Tarihi Bölümü’nde devam etti. 1981 yılında Ankara Ü. DTCF Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans’ını tamamladı ve 1987 yılında da Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı.


Profesör Doktor Hale Şıvgın Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Hale Şıvgın mesleki kariyerine 1988 yılında Gazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde Yardımcı Doçentlik yaparak adım attı. 1998 yılında Doçent oldu. 2003 yılında da Profesör unvanını aldı. 1988 ile 1997 yılları arasında “Tarih Bölümü Yeniçağ Anabilim Dalı Başkanlığı” görevini yürüttü. 1997 yılından 2000 tarihine kadar ise Yakınçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanlıklarını yapan isim oldu.

Prof. Dr. Hale Şıvgın 1987 ile 1988 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu’nda Uzman olarak görev yaptı. 1988 ile 1989 yıllarında ise Milli Eğitim Bakanlığı’nda Müşavirlik yaptı. 1989 ila 1994 yıllarında  TBMM’de Başkan Danışmanı olarak çalışmaya başladı.

Yakın tarihte 2001 yılında Milli Güvenlik Akademisi’ne eğitim aldı ve mezun oldu. 2001 yılında Gazi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne atanan isim oldu. 2004 yılından itibaren Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Hale Şıvgın iki kitap kaleme aldı. Bu kitaplar; “Geçmişten Günümüze Türk – Fransız İlişkileri”  ve “Trablusgarp Savaşı ve 1911- 1912 Türk- İtalyan İlişkileri” kitapları oldu.   Prof. Dr. Hale Şıvgın iyi derecede İngilizce bilmektedir. Ayrıca birçok ulusal televizyon kanalında programlara katılan isimdir.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör Doktor Hale Şıvgın Başta Osmanlı Siyasi Tarihi olmak üzere Dış Politika, T.C. İnkılap Tarihi ve Uluslararası bilimsel toplantıları, konferans ve sempozyumları ile tanımaktadır.

Prof. Dr. Hale Şıvgın günümüzde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Tarih Bölümü’nde görev yapmaktadır.

Prof. Dr. Hale Şıvgın kitapları

  • Geçmişten Günümüze Türk – Fransız İlişkileri
  • Trablusgarp Savaşı ve 1911- 1912 Türk- İtalyan İlişkileri

Prof. Dr. Hale Şıvgın: Twitter

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu