Kimdir

Prof. Dr. Uğur Emek Kimdir, Nerelidir? Uğur Emek Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Uğur Emek Kimdir, Nerelidir? Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanlığını Prof. Dr. Uğur Emek, 1985 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Yüksek Lisans eğitimini 1997 yılında Northeastern University, Ekonomi bölümünde, Doktora eğitimi ise 2005 yılında Ankara Üniversitesi, Ekonomi bölümünde tamamlamıştır. Peki Uğur Emek Hayatı ve Biyografisi tüm bunları makalemizden öğrenebilirsiniz.

Prof. Dr. Uğur Emek Kimdir, Nerelidir?

Prof. Dr. Uğur Emek, 1964 yılında Afyon’un Emirdağ ilçesinde doğmuştur. 1985 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünde lisans eğitimini tamamlayıp, 1996-97 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde North Eastern Üniversitesinde “İktisat Politikası ve Planlama” üzerine yüksek lisans yaptıktan sonra, 2005 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden doktora derecesini almıştır.


Prof. Dr. Uğur Emek Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Uğur Emek 1989 yılından bu yana Devlet Planlama Teşkilatında (DPT) Planlama Uzmanı olarak görev yapmaktadır. VIII. Beş Yıllık Kalkınma Planı Rekabet Hukuku ve Politikaları Özel İhtisas Komisyonu Koordinatörlüğü görevinde de bulunan Emek, Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) IV. (Doha/Katar) ve V. (Cancun/Meksika) Bakanlar Konferansı ile Paris’te İktisadi Kalkınma ve İşbirliği Teşkilatı (OECD) bünyesinde bulunan Rekabet Hukuku ve Politikaları Komitesinin ve Cenevre’de DTÖ bünyesinde bulunan Ticaret-Rekabet Çalışma Grubunun çeşitli toplantılarına 1998 yılından bu yana DPT temsilcisi olarak katılmaktadır.

Çalışma alanları, rekabet hukuku ve politikaları, finansal iktisat, ihale teorisi ve uygulamaları, altyapı hizmetlerinin serbestleştirilmesi ve özel sektörün katılım yöntemleri, uluslararası tahkim ve bağımsız düzenleyici kurumlardır. Bu alanlarda yayınlanmış kitap, makale ve tebliğleri bulunmaktadır.

Kitapları:

 • Emek U. Yerli Üretimin Desteklenmesinde Sanayi ve Rekabet Politikalarının Rolü. In:Murat Tiryakioğlu editors. Türkiye?nin Yerli Üretimi ve Politik Ekonomisi. İstanbul: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları; 2021. p.121-130.
 • Emek U. Uğur Emek editors. Kamu Öcel İşbirliklerinde Fırsatlar ve Tehditler. Ankara: TÜRMOB; 2021
 • Emek U. KAMU-ÖZEL İŞBİRLİĞİ MODELİ. In:İrfan Kalaycı editors. Türkiye Ekonomisi Kuram – Tarih – Politika. İstanbul: Divan; 2020
 • Emek U. Gümrük Vergilerinin Ürün Piyasalarında Rekabet ve Refah Etkileri. In:Uğur Emek editors. Vergi Düzenlemelerinin Rekabet Süreçlerine Etkileri. Ankara: Siyasal Kitabevi; 2020. p.17-34.
 • Emek U. Uğur Emek editors. Vergi Düzenlemelerinin Rekabet Süreçlerine Etkileri. Ankara: Siyasal Kitabevi; 2020
 • Emek U. Kamu Özel İşbirliği Projelerinin Yönetişim Yapısı. In:Uğur Emek editors. Kamu Özel İşbirlikleri ve Rekabet. Ankara: Orion; 2019. p.21-35.
 • Emek U. Uğur Emek editors. Kamu Özel İşbirlikleri ve Rekabet. Ankara: Orion; 2019
 • Emek U, Sevindik İ. Şehir Hastanelerinde Yap-Kirala Devret Modeli. In:Uğur Emek ve Güray Küçükkocaoğlu editors. Teoriden Uygulamaya Türkiye’de Kamu Özel İşbirlikleri. Ankara: Siyasal Kitabevi; 2019. p.125-144.
 • Emek U, Küçükkocaoğlu G. Uğur Emek ve Güray Küçükkocaoğlu editors. Teoriden Uygulamaya Kamu Özel İşbirlikleri. Ankara: Siyasal Kitabevi; 2019
 • Emek U. Şehir Hastanelerinde Paranın Değeri Yaklaşımı. In:Kayıhan Pala editors. Türkiye’de Kamu Özel Ortaklığı:Şehir Hastaneleri. İstanbul: İletişim; 2018. p.71-98.
 • Emek U. Bankacılık Sisteminde Rekabet ve İstikrar İkilemi ve Devletin Bankacılık Piyasalarındaki Rolü. In:Erdal Türkkan editors. Ticari Kredi Piyasalarında Rekabet. Ankara: Rekabet Derneği&Banka ve Ticaret Hukuku Araştırma Enstitüsü; 2018. p.66-82.
 • Emek U. Kamu Düzenlemeleri. In:İbrahim Enes Özkan editors. Türkiye’de Ekonomik Özgürlükler. Ankara: Özgürlük Araştırmaları Derneği; 2018. p.62-75.
 • Emek U. Public-Private Partnerships in the Turkish Healthcare Sector:Policy, Procedure and Practice. In:Nikolai Mouraviev, Nada Kakabadse editors. Public-Private Partnerships in Transitional Nations:Policy, Governance and Praxis. United Kingdom: Cambridge Scholars Publishing; 2017. p.86-108.
 • Emek U, Acar M. Public Procurement in Infrastructure: The Case of Turkey. In:Alina Mungiu-Pippidi editors. Government Favouritism in Europe. Opladen&Berlin& Toronto: Barbara Budrich Publishers; 2015. p.84-96.
 • Emek U. Altyapıda Kamu Özel İşbirlikleri. İstanbul: İktisadi Araştırmalar Vakfı; 2010
 • Acar M, Emek U. Preventing Corruption in Turkey: Issues, Instruments, and Institutions. In:T.Gong&S.K.Ma editors. Preventing Corruption in Asia: Institutional Design and Policy Capacity. USA &Canada: Routledge; 2009. p.164-188.
 • Emek U. Rekabetçi Piyasa Ekonomisi: Kavramlar, Kurallar, Kurumlar. Ankara: Nobel; 2009
 • Emek U. Uğur Emek editors. Bankacılık Sisteminde Rekabet ve İstikrar İkileminin Analizi: Türkiye Örneği. Ankara: Mükiyeliler Birliği; 2007
 • Emek U, Acar M. Düzenleyici Reformlar ve Kurumlar. In:Muhittin Acar&Hüzeyin ÖZgür editors. Çağdaş Kamu Yönetimi. Ankara: Nobel Yayınları; 2004. p.91-127.

Prof. Dr. Uğur Emek: Twitter

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu