Üniversite

Psikiyatrist Nasıl Olunur? Psikiyatrist Maaşları 2024 Ne Kadar?

Psikiyatrist Nasıl Olunur? Psikiyatrist Maaşları 2024 Ne Kadar?. Ruh-zihin gibi kavramların bedenin işlevlerinden bağımsız olduğu düşüncesi yaygındır. Psikiyatristler mesleğe adını da veren “ruh kavramı” ile beynin duygu, düşünce, davranışlarla ilgili işlevlerini anlarlar. Psikiyatristlerle alakalı öğrenmek istediğiniz her şeye bu makalemizden ulaşabilirsiniz.

Psikiyatrist Nasıl Olunur?

Psikiyatri bir tıp dalıdır. Başlıca ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Bu alanda günlük dilde akıl hastalığı, ruh hastalığı, sinirlilik halleri vb. denilen durumlar yer alır. Bu hastalıklar düşünce, davranış, duygu değişiklikleri ile kendini gösterir. Psikiyatri bu hastalıkların tanı ve tedavileriyle uğraşırlar.

Uzun ve zorlu bir eğitim süreci, mecburi hizmet, Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS), ihtisaslaşma eğitimleri gibi pek çok zorlayıcı süreci içerir. Psikiyatristlik alanında başarıya ulaşmak ve bu mesleğin bir çalışanı olmak istiyorsanız, gerçekten bu işi yapmaya olan hevesinizin bir tutku halinde olması ve ciddi manada akademik bir süreçten geçeceğiniz için okumaya, araştırmaya da aynı şekilde eğilimli ve tutkulu olmalısınız. Psikiyatr da bir tıp doktorluğu ihtisas alanı olduğu için psikiyatr maaşları doktorların maaşları ile aynı düzeydedir.

Psikiyatrist Olmak İçin;

Her tıp alanı gibi psikiyatrist olmak isteyen kişi öncelikle Üniversite sınav aşamalarını geçip Tıp Fakültesi’ne girmek için gereken puanı almak durumundadırlar. Hazırlık sınıfı haricinde 6 yıllık eğitim veren Tıp Fakülteleri’ni başarı ile bitirdikten sonra uzmanlaşmak istemeleri durumunda yönelecekleri bölüm psikiyatri bölümü olursa, bunu tercih eden kişilerin yine Kamu Personeli Dil Sınavı’ndan en az 50 puanı alarak Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girmelerine hak kazanmaları gerekmektedir. 2 kez yapılan TUS’a girip başarılı puanı alan kişiler 5 yıllık bir eğitim programı olan asistanlık eğitimini almaları gerekmektedir.

Tıp Fakülteleri’nin vazgeçilmezi olan teori ve pratik dersleri 5 yıl boyunca en iyi şekillerde asistanlara verilerek, kişilerin meslek hayatlarına atılması sağlanır. 5 sene sonunda başarılı olan kişilerin karşısına bir sınav daha çıkacaktır. Bu sınavda da başarılı olmaları durumunda kişiler psikiyatrist unvanını hak ederler. Psikiyatri bölümünün de kendi içinde dalları vardır ve kişi uzmanlaşacağı alanı iyi seçmelidir.

 • Adli psikiyatrist: Adli konularla ilgilenen kişidir.
 • Bağımlılık psikiyatristi: Madde bağımlılarını tedavi eden kişidir.
 • Ergen psikiyatristi: Psikolojik sorunu olan ergenlik dönemindeki kişilerin tedavi süreçleri ile ilgilenen kişidir.
 • Çocuk psikiyatristi: Çocuklarda oluşan psikolojik sorunla ilgilenen kişidir.
 • Jeriyatrik psikiyatrist: Yaşı ilerlemiş kişilerin tedavisi ile ilgilenen kişidir.
 • Nöro psikiyatrist: Beyin travmaları gibi nedenlerle oluşan psikolojik sorunları tedavi eder.
 • Organizasyon psikiyatrist: Kurumlardaki kişilerin tedavilerini üstlenir.

Belli dallar üzerinde uzmanlaşan psikiyatristler kendi uzmanlık alanlarında görev almaktadır. Bu durumda yapacakları seçimi iyi değerlendirmeleri gerekmektedir.

Psikiyatristler, hastaneler, devlet daireleri, özel uygulamalar ve zihinsel sağlık klinikleri gibi çeşitli ortamlarda çalışır. Ayrıca araştırmaya dayalı üniversitelerde de görev alabilirler. Çalışma süreleri çalışma ortamına göre değişmektedir.

Psikiyatristte Olması Gereken Özellikler

 • Alanı ile ilgili konulara merak duymalıdırlar.
 • Dikkatli, sabırlı ve sorumluluk sahibi olmalıdır.
 • Karşılıklı iletişim kurma yetileri oldukça kuvvetli olmalıdır.
 • Yenilikçi olmalı ve sürekli yeni bilgiler edinmelidir.

Psikiyatr Ne İş Yapar?

Psikiyatri kelimesi ruh hekimliği anlamına gelmektedir ve psikiyatr ise ruh hekimi anlamını taşır. Ruh ve sinir hastalıkları (psikiyatri) aynı zamanda bir bilim dalıdır ve ilgi alanı beyin hastalıklarıdır. Psikiyatr; günlük dilde akıl hastalıkları olarak bilinen ve çoğu zaman düşünce, davranış ve duygu değişiklikleri ile kendini gösteren hastalıkların tanısı ve tedavisini üstlenir.

Ruh ve zihin kavramları bedenin işlevlerinden bağımsız değildir ve ruh kavramını psikiyatrlar; “beynin; duygu, düşünce, davranışlarla ilgili işlevleri” olarak görür ve çalışmalarını bu anlam üzerinden yürütür.


Psikiyatristin Görevleri Nelerdir?

 • Hastalar hakkında bilgiler edinerek şikâyetlerini dinler.
 • Hastalık ile ilgili teşhis koyarak gereken tedavi sürecini başlatır.
 • Psikolojik sorunların ilaç ile tedavi edilmesi durumlarında reçete yazar.
 • Adli psikiyatristler hâkim ve savcılara gereken raporu hazırlayıp iletirler.
 • Hükümlünün ruhsal problemlerinin olup olmadığını inceler.
 • Gereken durumlarda diğer doktorlar ile iş birliği halinde olur.
 • Yaş gruplarına göre ortaya çıkan psikolojik sıkıntıları inceler ve bu bağlamda tedaviye yönlendirir.
 • Hastanın hastanede kalıp kalmaması ile ilgili gereken tedbirleri alır.

Psikiyatristler ve Psikologlar Arasındaki Fark 

Bir psikiyatr ile bir psikolog arasındaki temel fark, bir psikiyatrın lisanslı bir doktor olması ve psikolog olmamasıdır. Ek olarak, bir psikiyatrist tıp fakültesinde eğitilmiş ve bir MD derecesi almıştır. Bir psikolog bir kolej veya üniversitede eğitim görmüş ve doktora psikoloji. Bununla birlikte, her iki meslek de zihinsel sağlık sorunlarını ele almakta ve bunları uygulamak için devlet onayını gerektirmektedir. Çoğu eyalette, psikologların ilaç yazmasına izin verilmez. Ancak, bu yavaş yavaş değişiyor. Bazı eyaletler ileri tıp eğitimi almış psikologların ilaçları reçete etmesine izin vermektedir.


Psikiyatrist Maaşları 2024 Ne Kadardır?

Psikiyatristler kendi mesleklerini tek başına icra edebilecek meslek gruplarında yer almaktadır. Kendine özel bir ofisi olan bir psikiyatrist eğer kalabalık bir yerde ofise sahipse seans başına 500 – 2.000 TL aralığında bir fiyat isteyebilir. Bu durumda 2024 yılı itibari ile aylık geliri 80.000 bin TL civarını bulacaktır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Adli Psikolog Nasıl Olunur? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu