Blog

Psikoloji Kariyeli ile Ne Yapabilirsiniz?

Psikoloji Kariyeli ile Ne Yapabilirsiniz?. Psikoloji, beynin stres altında nasıl çalıştığı, dili nasıl öğrendiği, gerçekleri nasıl hatırladığı ya da akıl hastalığının çalışma şeklini nasıl etkileyebileceği gibi cevapsız soruları keşfetme şansı sunan insan zihni ve davranışının incelenmesidir. Psikoloji dereceniz boyunca, sağlık, klinik, eğitim, araştırma, meslek, danışma, nöro, spor ve egzersiz ve adli tıp gibi belirli psikoloji alanlarında uzmanlaşmayı seçebilirsiniz.

Psikoloji Kariyeli ile Ne Yapabilirsiniz?

Uzmanlık ve ilgi alanlarınıza bağlı olarak, psikoloji lisansı sahiplerine sunulan birçok farklı seçenek vardır:

-Psikolog
-Psikoterapist
-Sosyal hizmet uzmanı
-Danışman
-Eğitim Psikoloğu
-İnsan kaynakları müdürü
-Öğretmen
-Araştırma rolleri
-Medya rolleri

Bir lisans derecesi ile size birçok rolün sağlanmasına rağmen, biraz daha uzmanlaşmış rollerin daha fazla çalışılmasını gerektirebilir. Daha fazla çalışma gerektirmeyen psikoloji kariyerlerinden, kariyerinizde ilerlemeye devam etmenizi sağlamak için genellikle işle ilgili eğitim verilmektedir.

Tipik Psikoloji Kariyeri

Bir psikoloji derecesi ile, kişisel ilgi alanınıza bağlı olarak hem sanat hem de bilimsel alanlarda kariyer peşinde koşuyorsunuz. Kamu ve özel sağlık, eğitim, zihinsel sağlık desteği, sosyal hizmet, terapi ve danışmanlık alanlarında birçok seçenek var. Bu roller danışma, araştırma öncülüğünde, tedavi öncülüğünde veya tedavi edici olabilir.
Medya ve diğer yaratıcı endüstrilerdeki işler de dahil olmak üzere psikoloji mezunları için daha az sayıda tipik rol vardır. Psikoloji derecesine sahip bu tipik ve tipik olmayan kariyerlere genel bakış aşağıda belirtilmiştir.


Yeminli Psikolog

Daha fazla çalışma ve eğitim ile yeminli bir psikolog olarak nitelik kazanabileceksiniz. Bu uzmanlık rolü içinde, gerek hasta gerekse müşteri olmak üzere tüm geçmişe sahip insanlarla çalışacaksınız. Belirli eylemleri ve / veya psikolojik sorunları daha iyi anlamak ve tavsiyelerde bulunmak için davranışları, düşünceleri ve duyguları analiz edeceksiniz. Yetkili bir psikolog olarak, meslek psikolojisi, eğitim psikolojisi, spor ve akıl sağlığı gibi birçok alanda uzmanlaşma seçeneğiniz olacaktır.
(Not: Psikiyatrist olmak istiyorsanız – zihinsel sağlık bozukluklarının tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor – tıbbi bir derece kazanmanız gerekecektir.


Psikoterapist

Bir psikoterapist, müşterilerinin duygusal ve ilişki ile ilgili sorunları, stres ve hatta bağımlılığı içeren psikolojik sorunları aşmalarına yardımcı olmak için bireyler, çiftler, gruplar veya ailelerle birlikte çalışacaktır.
Dereceniz boyunca uzmanlaşmayı seçtiğiniz şeye ve kişisel ilgi alanlarınıza bağlı olarak, çeşitli yaklaşımlar kullanarak bir psikoterapist olarak hareket etmeyi seçebilirsiniz. Bunlar bilişsel davranış yöntemleri, psikanalitik ve psikodinamik tedavilerin yanı sıra sanat terapisi, drama terapisi, insancıl ve bütünleştirici psikoterapi, hipno-psikoterapi ve deneysel terapiyi içerir.


Sosyal Hizmet Uzmanı

Bir sosyal hizmet uzmanı, yaşamlarında zor zamanlar geçiren insanlarla çalışan bir kişidir; çocuklar veya yaşlılar, engelli insanlar ve suç ve istismar mağdurları gibi gruplar dahil. Bir sosyal hizmet uzmanının rolü, bu insanları zarar görmekten korumak ve insanların durumlarını iyileştirebilmeleri için destek sağlamaktır. Sosyal hizmet uzmanları okullarda, evlerde, hastanelerde veya diğer kamu kurumlarında çalışabilir ve çocuklar, aileler veya hassas yetişkinlerle çalışma konusunda uzmanlaşma eğilimindedir.


Danışman

Bir danışman olarak, insanların duygularını ve duygularını keşfederek yaşamları ve deneyimleriyle daha iyi anlaşabilmelerine yardımcı olacaksınız. Gizli bir ortamda çalışacak ve müşterilerinizi dikkatlice dinlemeniz beklenecektir. Bir danışmanın temel özellikleri, müşterinin durumuyla daha iyi başa çıkabilmesi ve seçim yapmada onlara destek olmalarını sağlamak için oyundaki sorunları analiz etme, empati kurma, saygı ve sabır sunma becerisini içerir. Psikoterapi gibi, danışmanlık da genellikle bir konuşma terapisi şeklidir ve evlilik ve aile, sağlık, kötüye kullanım, rehabilitasyon, eğitim, keder, zihinsel sağlık, kariyer rehberliği ve pediatri gibi alanları kapsayabilir.


Eğitimde Psikoloji Kariyeri

Eğitim sektörüyle ilgilenen psikoloji mezunları çeşitli seçeneklere sahiptir. Eğitim terapisi, eğitim psikolojisi ve eğitim içindeki sosyal hizmetlerin yanı sıra, psikoloji mezunları ilk, orta veya üçüncü seviye eğitimde çalışan öğretmenler olabilir. Bunun yerine, toplumda her yaşta öğrenmeyi desteklemeye yardımcı olmak için ya da cezaevi sektöründe genç suçlulara destek sağlamak için sosyal hizmetler içinde çalışabilirler.
Eğitim psikoloğu olmak için, herhangi bir psikologla aynı niteliklere ihtiyacınız olacak (bir yüksek lisans derecesi ve daha fazla eğitim). Bu, öğrenmeyi geliştirmek ve sosyal ve duygusal konularla uğraşmak veya öğrenme güçlüğü ile mücadele etmek amacıyla gençlerin eğitim ortamlarında geliştirilmesi ile ilgili bir roldür.
Psikolojiyi öğretmek için, seçtiğiniz seviyeye bağlı olarak, ek bir öğretmenlik yeterliliğine ihtiyacınız olacak. Yükseköğretimdeki mesleklere girmek için (kolejler ve üniversiteler) yüksek lisans ve / veya doktora gibi daha ileri niteliklere ihtiyacınız olacaktır. Yüksek öğrenimdeki rollerin hem öğretimi hem de araştırmayı kapsaması muhtemeldir (aşağıya bakınız).


Psikoloji Araştırmalarında Kariyer

Araştırmadaki psikoloji kariyeri araştırma ajansları, kamu ve özel kuruluşlar veya üniversitelerde olabilir. Üniversiteye dayalı kariyer çeşitlilik gösterir, ancak araştırma ve öğretmeyi birleştirme eğilimindedir. Diğer sektörlerdeki araştırma kariyerleri daha geniş kapsamlıdır, ancak hükümet politikalarının geliştirilmesine veya endüstri için önem taşıyan konulara katkıda bulunmak anlamına gelebilir. Ayrıca bir yardım kuruluşu veya kar amacı gütmeyen bir kuruluş için çalışabilir, belki de konuşma engelleri, beyin hasarı, çocuk gelişimi veya yasal ve yasadışı ilaçların psikolojik sağlık üzerindeki etkilerini gidermeye yardımcı olacak araştırmalar yapabilirsiniz.


Psikoloji Derecesi ile Daha Az Tipik Kariyer

Bir psikoloji lisans düzeyinde mezun olarak, nereye bakacağınızı biliyorsanız, sağlık ve eğitim rolleri dışında sizin için binlerce fırsat vardır. Bunun nedeni, derecenizden edindiğiniz çeşitli aktarılabilir becerilerin yanı sıra psikolojik ve analitik uzmanlığa sahip olmanın avantajlarının yaygın olarak tanınmasıdır. Geniş anlamda, psikoloji mezunları, medya, ceza adaleti ve rehabilitasyon, reklam, işletme ve yönetim, spor, kamu kurumları ve yasal sektör de dahil olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde çalışabilir. Psikoloji derecesine sahip bazı daha az tipik kariyerler aşağıda özetlenmiştir.


Medya ve Reklamcılık Kariyeri

Psikoloji mezunları için bariz bir seçim olmayabilir, ancak medya kariyerleri çeşitlidir ve bir psikoloji derecesinin kazanacağı becerileri uygulamak için yeterli fırsat sunar. Psikoloji mezunları, problemleri analiz etme, dikkatle dinleme, dikkate alınan tepkiler verme ve empati ve mantıkla hareket etme becerisi sunmanın yanı sıra insan davranışına ilişkin değerli bilgiler verebilir. Bu nedenle, yönetim, üretim, zamanlama ve yazma dahil tüm bölümlerdeki medya rolleri psikoloji mezunları için elverişlidir.


İnsan Kaynakları ve iletişim Kariyeri

Psikoloji, insanları anlamak ve nasıl düşündüklerini, insan kaynaklarını ve iletişim kariyerlerini bir başka iyi eşleştirme yapmakla ilgilidir. Hem kamu hem de özel sektörde mevcut olan bu roller, çalışan memnuniyeti, mesleki gelişim, eğitim, işe alım, halkla ilişkiler, bordro ve iç iletişim gibi alanları içerir.


İşletme ve Yönetim Kariyeri

Hem veriyi hem de insanları nasıl ele alacağına dair keskin bir anlayış sayesinde, işletme ve yönetim kariyeri psikoloji mezunları için bir başka iyi seçenek. Yönetsel rollere girmeden önce daha fazla eğitim ve iş deneyimi gerekli olmasına rağmen, merdivene çıkmadan önce iş danışmanlığı, pazarlama, satış, reklam veya iş geliştirme alanındaki kariyerleri sürdürerek işe başlayabilirsiniz.
Bir psikoloji derecesi aynı zamanda BT, finans, hukuk sektörü, devlet idaresi ve pazar araştırması alanında kariyer için iyi bir temel sağlayabilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu