Gündem

Repo (Geri Alım Anlaşması) Günü Nedir? Repo Pazarı Nedir?

Repo (Geri Alım Anlaşması) Günü Nedir? Repo Pazarı Nedir?. Geri alım anlaşması (Repo), devlet tahvillerinde bayiler için kısa vadeli bir borçlanma şeklidir . Bir repo durumunda, bir satıcı, devlet tahvillerini yatırımcılara genellikle bir gecede satar ve ertesi gün biraz daha yüksek bir fiyattan geri satın alır. Fiyattaki bu küçük fark, örtük gecelik faiz oranıdır. Repolar genellikle kısa vadeli sermaye elde etmek için kullanılır . Aynı zamanda merkez bankası açık piyasa işlemlerinin ortak bir aracıdır .

Repo (Geri Alım Anlaşması) Nedir?

Geri satın alma sözleşmesi (repo) kısa vadeli teminatlı bir kredidir: bir taraf menkul kıymetleri diğerine satar ve bu menkul kıymetleri daha sonra daha yüksek bir fiyattan geri almayı kabul eder. Menkul kıymetler teminat görevi görür. Menkul kıymetlerin başlangıç ​​fiyatı ile geri alım fiyatı arasındaki fark, repo oranı olarak bilinen krediye ödenen faizdir.

Ters repo anlaşması (ters repo), repo işleminin aynasıdır. Ters repoda, bir taraf menkul kıymetleri satın alır ve daha sonraki bir tarihte, genellikle ertesi gün en kısa sürede pozitif getiri için geri satmayı kabul eder. Depoların çoğu, daha uzun olsalar da bir gecedir.

  • Geri alım anlaşması veya ‘repo’, menkul kıymetleri biraz daha yüksek bir fiyata geri almak için satmak için kısa vadeli bir anlaşmadır.
  • Repoyu satan kişi etkin bir şekilde borç alıyor ve diğer taraf borç veriyor, çünkü borç verene, başlangıçtan geri satın almaya kadar fiyatlardaki farktaki örtülü faiz kredilendiriliyor.
  • Bu nedenle, repolar ve ters repolar, genellikle bir geceden 48 saate kadar bir vadeyle kısa vadeli borçlanma ve borç verme için kullanılır.
  • Bu anlaşmalardaki örtülü faiz oranı, gecelik risksiz oranın bir temsilcisi olan repo oranı olarak bilinir.

Ters Repo Nedir?

Ters repo geri satma taahhüdü ile bankalar arasında kağıt alma olayıdır. A bankası kağıt satmak istemektedir. B bankasının ise elinde fazla para vardır, “parayı bekletmiyim hem de merkez bankasına boşuna komisyon ödemiyim paramı saklaması için” der ve elindeki likidi a bankasına verir. örneğin, kağıt için 100 lira ödediyse bunu 102 lira olarak geri alır.


3 Aylık Repo Nedir?

Geri alım veya repo piyasası, sabit getirili menkul kıymetlerin alınıp satıldığı yerdir. Gecelik repo , kredinin süresinin bir gün olduğu bir sözleşmedir. Vadeli geri alım sözleşmeleri ise bir yıl kadar uzun olabilir ve vadeli repoların çoğu üç ay veya daha kısa süreli olabilir.


Repo işlemi Nasıl Çalışır?

Bir repoda , taraflardan biri bir varlığı (genellikle sabit getirili menkul kıymetleri) başka bir tarafa tek bir fiyattan satar ve aynı varlığın aynı veya başka bir kısmını ikinci taraftan farklı bir fiyatla veya sonraki bir tarihte geri almayı taahhüt eder. açık bir repo durumunda ) talep üzerine.


Repo Pazarı Nedir? 

Repo, bir tarafın kabaca eşdeğer değerde menkul kıymetler karşılığında nakit ödünç vermesidir, genellikle Hazine notları. Bu piyasa, çok sayıda menkul kıymete sahip olan ancak nakit sıkıntısı çeken şirketlerin ucuza borç para almalarına izin vermek için var. Ve menkul kıymetleri teminat olarak tuttukları için, çok fazla nakdi olan tarafların çok az risk alırken küçük bir getiri elde etmelerini sağlar.

Önemli bir özellik, nakit borçlunun bu menkul kıymetleri daha sonraki bir tarihte, genellikle ertesi gün, biraz daha yüksek bir fiyatla geri almayı kabul etmesidir. Fiyattaki bu fark repo oranını belirler. Repo oranları bir dizi nedenden dolayı yükselebilir , ancak özellikle sistemde nakit sıkıntısı olduğunda bunu yaparlar, bu da borçluları ellerine almak için daha fazla ödemeye istekli hale getirir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu