Yaşam

Ritüel Nedir? Ritüel Nasıl Yapılır?

Ritüel Nedir? Ritüel Nasıl Yapılır? Günümüzde sık sık duyduğumuz Ritüel  kelimesi  sosyal medya mecralarında en sık aratılan kelimeler arasında da yer almaya başlamıştır. Ritüel  kavramı niyetlerin gerçekleşmesi, hayrı ile gelmesi, hayatımıza renk katması, bütün saf ve temiz duygularımızla niyetimizi hayatımıza çekmemizdir. Aslında Ritüel yapmak için bir niyet yada bir dileğin olması gerekmez. İnsanlar hayatlarına bolluk bereket, mutluluğu çağırmak için bile ritüeller yapılabilir.

Ritüel Nedir?

 Bizler çoğu zaman farklı çeşitlerde inanış biçimleri geliştiririz. Ritüel kişi tarafından kutsallaştırılmış davranışlardır. İnsanlar sosyal hayat içerisinde birçok alışkanlıkları benimser ve bunu istemsiz olarak yapılır. Bir eylemin ritüel olması için düzenli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda insanlar yaptıkları bir davranışı, eylemi benimser ve bunu sürekli olarak istedikleri anda yapar. Bu durumlara genel olarak ritüel denir. Dinsel açıdan ele alınan belli başlı sürekli tekrar gören bazı alışkanlıklar olarak dile getirebiliriz.

Ritüel kelimesi Türkçe’ de ”Gelenek” anlamına gelir. Ritüelde  kullanılan nesnelerin enerjileri kullanılır. Bu inanış biçimlerinden kasıt dini değil daha çok manevi olandır. Misal güzel dilekler dilemek adına çeşitli ritüeller ve totemler yapılır ve bunlar yapılırsa veya gerçekleşirse o dileğin de gerçek olacağına inanılır. İşte burada ritüel aslında bizim sandığımızın aksine oldukça detaylı bir kavramdır ve dini açıdan da iyi açıklamak gerekir. Ritüeller genelde din ile ilişkilendirilen ayin, tören veya kutlama olarak çağrışım yapabilir. Yılbaşında nar kırmak bile aslında bir Ritüeldir.


Ritüel Nasıl Yapılır?

İnanın ya da inanmayın; inanalım ya da inanmayalım… Hayatımızın bir döneminde “bunlar hurafe” dediğimiz şeylerden medet umduğumuz dönemlere denk gelebiliriz. Ritüellerin farklı varyasyonları ve etkileri vardır. Niyetleriniz doğrultusunda bir ritüeli yaşamınıza dahil etmeniz daha doğru olacaktır. Niyetinizi ise hayatta yapmak istediğiniz, ruhunuzun veya bedeninizin ihtiyaç duyduğu şeylere göre tespit edebilirsiniz.   Belki siz de ihtiyacınız olan o dönem den geçiyorsunuzdur. Bunları bir kenara not edin, belki ileride lazım olur.

Ritüelleri uygulamadan önce mutlaka bunu gönülden isteyin. İstemek için ya da âdet yerini bulsun diye değil dileğinizin olmasını canı gönülden isteyin. Ritüelin ilk adımı istemektir çünkü. Ritüel gerçekleştirmenin doğru veya yanlış bir yolu yoktur. Bir başka deyişle, ritüellerin nasıl yürütüldüğüne dair bir gelenek ve emsal vardır ancak her bireyin ritüeli tamamen kişisel ve özneldir. Örneğin, huzurlu bir uyku uyumayı niyet eden birisi her gece yatmadan önce dua ederek sahip olduklarına şükredebilir veya uyumadan önce 15 dakika boyunca meditasyon yaparak bedenini uykuya hazırlayabilir. Bir ritüelin zamanı ve amacı sizin yaşamınızla ilişkilidir. İkinci adım ise “akışta kalmak”. Birçoğu için bu kelime uzak bir kavram olabilir ancak akışta kalmak, oluruna bırakmak ve dahası sonuç odaklı olmamak çoğu zaman işimize yarar. Konu ritüel ise biran evvel yapayım da bitsin aceleciliğinden uzak durmanız gerekir.

Ritüel, insanı zihnen ve bedenen rahatlatır. Kötü enerjilerden ve düşüncelerden arındırır. Basit ritüeller bile son derece etkili olabilir. Özellikle kişinin kendine olan güveninin artması, kaygı , eendişe gibi durumların azaltılması, geleceğe umutla bakılması gibi pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Ek olarak, ritüeller fiziksel refahımıza ve bağışıklık sistemimize fayda sağlıyor. Marcus Institute of Integrative Health’in Araştırma Direktörü Andrew Newberg’e göre, ritüel yapan insanların kortizolü düşüyor, bu da kalp atış hızını ve kan basıncını düşürüyor ve bağışıklık sistemi işlevini artırıyor. Daha sağlıklı hale getirir. Anksiyete gibi sorunlarla başa çıkmada oldukça kullanılır; burada da amaç insan zihnini temizlemek, huzurlu bir iç dünya yaratmaktır.


Ritüel Büyü Müdür?

Oldukça karıştırılan bir konu olsa da büyü ile ritüel arasındaki farklar bir hayli fazladır. Ritüel, büyü sınıfına girmez. Büyü, din ile alakalıdır ve insan hayatına kişinin kendi rızası dışında müdahale eder. Dinen de büyü günahtır. Büyünün evren ve enerjiler ile hiçbir ilişkisi yoktur. Ritüel ise evrenin kendi gücünü ve enerjilerini kullanır. Olumlama yaparak hayatı daha mutlu bir hale getirir. Diğer insanların hayatına müdahale etmez, insanın kendisi ile alakalıdır. Büyü yaparken malzeme gerekir fakat ritüelde böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü ritüel, imgeleme yapar ve evrenden bunu ister.

Kur’an’da ritüeli karşılayacak kavramın “nüsuk/menâsik” olduğu söylenmektedir. Bir başka deyişle, “İslam’ın ritüelleri” demek yerine “İslam’ın nüsukları” demek daha anlamlı olacaktır. Nüsuk belirli hareketlerin sayılı, tekrarlı ve aynı tarzda yapılmasıdır. Sırf yapmak için tekrar edildiğinde ibadet asıl amacını kaybedecektir.

Ramazan ayında otuz gün aç kalmak işin ritüel kısmıdır.  Asıl istenen şey, oruç bittikten sonra yeryüzüne dağılmamız, açları gidip bulmamız, onları açlıktan kurtarmaya çalışmamız istenir ki, işin ibadet kısmı burasıdır. Hacda Kâbe’nin etrafında dönmek işin ritüel kısmıdır. Fakat ülkeye döndükten sonra, aile değerlerine önem vermek, komşuluk ilişkilerine önem vermek, edep ve adaba riayet etmek, o değerleri yüceltmek işin ibadet kısmıdır. Dünyada yaşamak, sabahtan kalkıp akşama yatmak işin ritüel kısmıdır, Fakat Allah’ın yarattığı su, toprak ve canlıları aslına uygun şekilde kullanırken haddi aşmamak işin takva ve ibadet kısmıdır.


Ritüel Yapmak Günah mı?

İslamiye te göre şirk koşmak, içki içmek, zina yapmak, birini öldürmek, kumar oynamak gibi davranışlar günah sayılmaktadır. Eğer ritüellerinizde İslam’ın kurallarına ters düşen herhangi bir şey yapmıyorsanız bu günah olmayacaktır. Ancak son günlerde ritüellerin günah olabileceği tartışılmaya başlandı. Dini bilgilere ve uzman görüşlerine bakıldığında ritüel, totem gibi davranışlar Allah’a iman yerine doğaya ve hayvanlara veya başka bir nesneye inanç edilmesi olarak görülür ve bu İslam dinine göre sakıncalıdır. Müslümanlık’ ta da her dinde olduğu gibi bazı ritüeller vardır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu