Öğrenci Gazetesi

Robotik Mühendisi Nedir? Nasıl Olunur?

Robotik teknoloji artık çevremizde ve her gün temas ettiğimiz her ürün veya nesne üzerinde bir etkiye sahip. Robotik mühendisleri ve robotik buluşların sınırlarını sürekli bir şekilde zorlayan; mekanik ve elektrik tasarımcıları var. Robotlar sadece havalı görünmek için değil, modern üretim hatları ve fabrikaların daha işlevsel olmaları için de hayati öneme sahip. Robotik mühendislerinin çalışmaları ile hayatımız daha güvenli ve daha verimli hale geliyor, ve böylelikle geleceğimiz giderek şekillenmektedir. Robotlar ve robotik sistemler tasarlar ve yaratır. Robotik, 1990’ların ortalarından beri var olan üretim, tıp bilimi, enerji ve bilimsel araştırmalarda yer almaktadır. Bir robot mühendisi nedir? Bu sorunu cevabı ise yükselen bir mühendislik disiplini olan robot mühendisliği, mekanik, elektrik veya yazılım mühendisliği konusunda geçmişi olan insanlardan yaratıcılık ve yenilikçilik için bir üreme alanıdır.

Robotik mühendisi;
• Geliştirilecek robotik sistemin ne amaçla kullanılacağını ve hedefine nasıl ulaşılacağını araştırıp belirleme,
• Oluşturulan robotik sistemler için teknik destek sağlama,
• Oluşturulan  prototipleri ve robotik sistemleri analiz etme ve değerlendirme,
• Robotu oluşturup yapılandırma ve test etme,
• Robotik sistemleri kontrol etmek için yazılım sistemleri tasarlama,
• Robotik sistemler alanında araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunur.
• Yalnızca robot değil, otonom robotik sistemleri tasarlama,

Robotik alanında çalışan mühendisler pek çok endüstri kolunda görev alabilmektedirler. Mühendislerin geliştirmiş olduğu teknoloji; otomotiv, havacılık, savunma, tıp, enerji, tekstil, nükleer alanlarında kullanılmaktadır.

Robotik Mühendisleri İçin Gerekli Yetenekler Nelerdir?

Bir robot mühendisi olmak isteyen bir birey,
• Olağanüstü düşünebilme yeteneğine sahip olmalıdır.
• çok yaratıcı olmalıdır.
• Öz motivasyonu olmalıdır. Gelişmiş matematik, uygulamalı fizik bilimi ve bilgisayar bilimi becerileri sağlam olmalıdır.
• Ekip arkadaşlarıyla işbirliği yapabilmelidir.
• iletişim kurmakta usta olmalılar.
• Yeni robotların programlayabilmelidirler.

Robotik Mühendislerinin Becerileri Ve Sorumlulukları Nelerdir?

Çalıştıkları bölgeye ve sürece bağlı olarak değişim sağlamaktadır ve bazı becerileri ve sorumlulukları olması gerekmektedir. İşte o beceriler şu şekildedir;

• Bazı durumlarda, robot satıcıları ve son kullanıcılar için teknik destek olarak çalışmaları gerekmektedir.
• Bir sonraki nesilde iyileştirmeler yapmak için sürekli araştırma ve geliştirme (AR-GE) yapmalıdırlar.
• Hata ararken ve düzeltirken prototipi inşa etme ve işlevlerini analiz edebilmelidirler.
• Robotik sistemler için planlar ve şemalar oluşturmak için CADD yazılımını kullanmaları gerekmektedir.
• Robotik sistem işlevselliğini belirleyen yazılımlar ve işlemler geliştirmeleri gerekmektedir.
• Robotlar inşa edecek makineleri ve imalat sistemlerini tasarlayabilmeleri gerekmektedir.
• Robotik sistemin bireysel parçalarını veya sistemini bir bütün olarak kurma ve test etme becerilerine sahip olmaları gerekmektedir.
• Yaratıcı problem çözme, ekip çalışması ve iletişim gibi alanlarda olağanüstü becerilerinin olması gerekmektedir.

Robotik Mühendisleri Gün İçinde Ne Yapmaktadırlar?

Robotik mühendisleri genellikle CAD yazılımıyla bilgisayar ekranının karşısında geçirirler. Bu, robotların tasarlanması ve simüle edilmesi için gereklidir. Bu sayede, dijital bilgisayar destekli bir tasarım alanında robotları tasarlayıp test edene kadar havalı robotlar yaratmak için tonlarca para harcamanız gerekmez.

Bazı robotik mühendisleri de yalnızca robotların montajından sorumlu olurken bazıları da, robotları belirli üretim ortamlarındaki faaliyetlerinde uzmanlaşmaktadır. Kısaca, Robotik Mühendisliği alanında, bu özel sorumlulukların bir çeşitliliği söz konusudur.
Günün sonunda Robotik Mühendisleri belirli bir sorunu çözen robotlar tasarlamaya odaklanmaktadır.

Robotik Mühendisi Nasıl Olunur ?

Robot mühendisliği ile ilgilenenlerin en az lisans derecesi alması gerekmektedir.. Ancak kariyerlerinde üstünlük elde etmeyi amaçlayanlar, seçtikleri iki yıllık bir yüksek lisans derecesi programı ile devam etmeleri de akıllıca olur. Robot mühendisleri, özellikle mekanik, elektrik ve yazılım mühendisliği gibi çeşitli mühendislik altyapılarından geliyor. Ancak bazı okullar özellikle robot mühendisliği alanında programlar sunmaktadır.
Mühendisler, ABET tarafından onaylanmış bir derece programına kayıt yaptırarak, Professional Engineer (PE) sertifikasını almaya başlayabilir. Akredite bir derece ile birlikte, iki profesyonel sınavda başarılı notları almaları gerekmektedir ki mezun olduktan hemen sonra alınabilecek Mühendislik Temelleri (FE) sınavı ve tahakkuk ettikten sonra alınabilecek Mühendislik İlkeleri ve Uygulamaları (KKD) sınavı devletin gerekli iş tecrübesi istemektedir. Alandaki en yaratıcı konsept ve tasarım işlerini sürdürmek için, birçok robotik mühendis, birkaç yıl daha süren bir doktora derecesi kazanmak için her yere gitmektedir.

Robotik Mühendislerinin Maaşları Ne Kadardır?

Robot mühendislerinin kazançları ortalama yılda 96.980 TL’ dir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu