Kimdir

Rüçhan Çamay Kimdir, Nereli? Rüçhan Çamay Hayatı ve Biyografisi

Rüçhan Çamay Kimdir, Nereli?. Bir dönemin ünlü Şarkıcı ve Jaz sanatçısı olan Rüçhan Çamay merak edilen isim oldu. Para para para şarkısını seslendiren Rüçhan Çamay Kaç yaşında öldü? Kayıp Diva olarak da bilinen Rüçhan Çamay  Melike Demirağ’ın annesidir. Hayatı kitap olan Rüçhan Çamay Hayatı ve Biyografisi sizler için derledik…

Rüçhan Çamay Kimdir?

Bir döneme damgasını vuran ve Türkiye’nin ilk TV yıldızı olarak da anılan Rüçhan Çamay, aslında dünya starı olma kapıları açılmışken aşkı uğruna bu durumdan vazgeçmiştir. 30 Mayıs 1931 tarihinde İstanbul‘da dünyaya geldi. Ortaokulu bitirdikten sonra Ankara‘da üç sene Devlet Konservatuarı piyano ve şan bölümünde okudu.  Sahneye ilk defa 1947 senesinde İstanbul’a döndükten sonra henüz 16 yaşındayken Taksim Belediye Gazinosu’nda “My Heart Belongs To Dady” adlı şarkıyı söyleyerek “Fransız Vedeti Rüşan” adıyla çıktı. Aynı sene “Yuvamı Yıkamazsın” isimli sinema filminde oynadı.

Rüçhan Çamay, Cemil İpekçi’nin deyimiyle bir kadınlık sembolü, Selim İleri’ye göre olağanüstü farklı bir karakter. 50’li yıllarda Amerika’ya gidiyor, Frank Sinatra, Marilyn Monroe, Steve Mc Queen gibi isimleri meşhur eden William Morris Ajans ile kontrat imzalıyor, çok geçmeden ayağına kadar gelen dünya starı olma fırsatını aşk uğruna tepip ülkeye bir çantayla geri dönüyor. Caza damgasını vuruyor, aşklarıyla, verdiği partilerle, ruh çağırma seanslarıyla, kaçırılmasıyla, oğlu Muhteşem’i uyuşturucudan kaybetmesiyle manşetlerden hiç düşmüyordu.

1950 senesinde “İstanbul Geceleri” adlı sinema filminde adlı filmde hem şarkı söyledi hem de oyunculuk yaptı. 1950 senesinde radyoevinin açılmasıyla sesini radyo aracılığıyla duyurmaya başlayan Çamay, 1951-53 yılları arasında oldukça aktif çalışmaya başladı. Öyle ki, Amerika Birleşik Devletleri‘nde bile konserler verdi.

1953 senesinde Amerikalı sanat ajanı William Morris’in özel bir daveti üzerine Amerika’ya giden Rüçhan Çamay, New York‘ta kaldığı 2,5 aylık süre içinde Mezonette adlı kulüpte çalıştı ve çok sayıda radyo programına katıldı. Ayrıca Amerika’nın ünlü TV kuruluşu CBS‘in de dikkatini çekti ve bir program daveti aldı. Çamay, Türkiye’de televizyonun yaygınlaşmadığı dönemde iki solo programla ekrana çıktı. Programda pop değil, Türk Halk Müziği parçalarından oluşan bir repertuar sundu. O yıl Türkiye’ye geri döndü ve 3 Aralık 1953 tarihinde yapımcı Turgut Demirağ ile evlendi.

1966 senesinde Moskova Film Festivali’nde birkaç konser verdi. 1967 senesinde ilk kez gerçekleştirilen Milliyet Liselerarası Müzik Yarışması’nın jüri heyetinde Dario Moreno, Ayla Dikmen, Bedri Koraman, Erkin Koray ile birlikte Rüçhan Çamay da vardı. 1967 senesinin kışında ikinci kez Amerika’ya gitti. ‘Art Linkletter’ isimli show programında Zsa Zsa Gabor ve M. Griffin gibi isimlerle beraber yer aldı.

1968 senesinde Rüçhan Çamay, resmi olmayan bir katılım ile Eurovision Şarda aynı zamanda Fecri Ebcioğlu‘nun önerisiyle “Gölgen Yeter Bana” adlı ilk Türkçe sözlü plağını çıkardı. 1976 senesinde “Para Para Parraaa” isimli plağını çıkardı. Bu 45’lik ile ksıa zamanda en çok satan isimlerden biri oldu. 12 Nisan 1980 tarihinde Rüçhan Çamay, Leyla Sayar ile birlikte fidye için Polenezköy’de silahlı 3 kişi tarafından kaçırıldı. 24 saat sonra polisler tarafından kurtarıldı. Çamay, 9 Ağustos 1981 tarihinde, Gönül Akkor, Leyla Sayar, Selçuk Ural, Nil Burak gibi sanatçıların katıldıkları bir jübile ile sahnelere veda etti.


👉 Suna Yurtalan Özdemir Kimdir, Kaç Yaşında? 


Rüçhan Çamay Hayatı ve Biyografisi

Yeni nesil Çamay’ı neredeyse hiç tanımıyor. Neyse ki elimizde artık Kayıp Diva – Rüçhan Çamay’ın Hayatı (Kuraldışı Yayınları) adlı biyografi var. “Rüçhan Hanım’ın anılarında yer alan şahıslar ve toplumsal olaylar ile ilgili arşiv çalışmaları, bu kitabın olmazsa olmazıydı” diyen Dilek Yaraş, inişleri çıkışlarıyla bir moda ikonunun, gerçek bir starın portresiyle karşı karşıya getiriyor bizi. Kayıp Diva iyi bir biyografinin tüm özelliklerini taşıyor. Çamay’ın hayatını eksenine alarak ülkenin son 100 yılına dair çok önemli tespitler, bilgiler de içeriyor kitap; özellikle de genç Cumhuriyet dönemiyle ilgili…Her sayfada popüler kültüre damgasını vurmuş isimlerin bilinmeyen hikâyeleri de gizli!

Rüçhan Çamay, 1982 yılından itibaren bir anı defteri tutmaya başlayarak hayatı boyunca başından geçen sıra dışı olayları ve bu olaylardan çıkardığı hayat derslerini kayda geçirmiş. Ömrünü adadığı ruhsal gelişim yolculuğundan edindiği bilgilerin bir kitap hâline gelmesi de ölmeden önceki son arzusu zaten. Bu kitabın oluşma serüveni ise aynı mekân ve zamanda bulunması hemen hemen hiç olası olmayan birkaç kişinin; Melike Demirağ ile Nil Gün ve Saim Koç’un ortak dostları, tiyatro sanatçısı Betül Arım sayesinde Kuraldışı Yayınları’nda buluşmasıyla başladı.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu