Blog

Ruhsal Zindeliği Korumak İçin En İyi 10 İpucu

Ruhsal Zindeliği Korumak İçin En İyi 10 İpucu. Maneviyat birçok şekilde tanımlanabilir. Bazıları için bu, yaşamın özü ile ilgilidir – düşüncelerimizin, duygularımızın ve bedenlerimizin merkezi olan varlık. Bunun varlığımızdan akan her şey olduğunu ve tüm faaliyetlerimizin ve duygularımızın altında olduğunu söylüyorlar. Diğerleri için her şey dinden ve evreni yöneten yüce bir varlığa inanmakla ilgilidir. Maneviyat tanımınıza bakılmaksızın, bunun hafifçe alamayacağınız bir şey olduğunu kabul edebilirsiniz. Hayattaki amaçlarımız ve günlük kararları nasıl aldığımız maneviyatımıza bağlıdır. Nasıl düşündüğümüz, nasıl hissettiğimiz ve diğer şeyleri – yaşayan ve olmayan – nasıl gördüğümüz, manevi algılarımıza ve refahımıza bağlıdır. Ancak, görünmediği için, birçok insan bunu önemli olarak görmüyor. Ancak, vazgeçmek istediğimiz kadar zorlaşsa bile, kendimizi bir arada tutmamıza ve aklımızı korumamıza yardımcı olabilecek manevi farkındalık ve sağlıktır. Ruhsal sağlığı korumak, fiziksel olarak sağlıklı kalmak kadar zor olmayabilir, ancak bazıları hala başarmayı zor bulmaktadır. Ruhsal sağlık sağlamanın tonlarca basit yolu vardır, işte bazı ipuçları:

10. Olumlu Bir Tutum Sergileyin

Tutumunuz ve maneviyatınız çok bağlantılı. Hayatı görmeyi ve günlük işlere nasıl girmeyi seçtiğiniz manevi sağlığınızı birçok yönden etkiler. Günlük hayatınızı olumlu bir vibe ile gezmeyi seçerseniz, asla yolunuza çıkacak herhangi bir sorun veya zorlukla yükümlü olmazsınız. İçinde sağlıklı olmak istiyorsanız, iyi şeylere odaklanın ve en zor zamanlarda bile olumsuz düşünmekten kaçının.


9. Fiziksel ve Zihinsel Olarak Sağlıklı Kalın

Bazıları buna inanmayabilir, ancak fiziksel ve zihinsel sağlığın manevi iyilikle ilgisi vardır. Aktif bir beden ve sakin bir zihin tutmak maneviyatınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Bunlar, duyularınızı daha keskin kılmanıza, algılama yeteneğinizin keskinleşmesine ve çevrenizi daha iyi takdir etmenize yardımcı olur. Bütün gün meditasyon yapabilir ve manevi şeyleri düşünebilirsiniz, ancak zihniniz aktif ve iyi değilse veya fiziksel olarak hastaysanız, size hiçbir şey vermez.


8. Yaşam Alanlarınızı Temiz Tutun 

Etrafınızdaki somut nesneler ve görünümleri de maneviyatınızı etkileyebilir. Düzen içinde tutulduklarından, huzurunuzun ve ruhunuzdaki enerji akışının da düzenli olacağını fark edeceksiniz. Öte yandan, kaotik ortamlar iç huzuru bozar. Evinizi istediğiniz gibi düzenli ve temiz tutmaya çalışın ve ayrıca manevi sakinlik sağlamayacak yerlerde çok uzun süre kalmaktan kaçının.


7. Her Şeyi Acele Etmeyin

Evet, hemen yapılması gereken birçok şey var – işte veya okulda son tarihler veya acil eylem gerektiren acil görevleriniz olabilir. Ama hayatınızdaki her şeyi veya günü acele etmek zorunda değilsiniz. Ruhsal olarak iyi kalmak için, gerçekten acil olmayan bazı konularda zaman ayırmanız gerekir, böylece manevi tarafınızı unutmazsınız ve daha önemli şeyler için bir süre ayırın – eğlence, aile, arkadaşlar, mutluluk, ve sadece yaşadığın hayatın tadını çıkar.


6. Doğayı Takdir Etmeye Çalışın

Manevi şeyler de manevi olanları çeker ve hiçbir şey sizi çevreleyen canlılardan daha manevi olamaz. Evet, doğa ruhsal sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilir. Doğayı ziyaret edip otururken, yeniden canlanmış hissedecek ve başka hiçbir şeyden gelen huzur ve dinginlik kazanacaksınız. Bitkilerdeki ve hatta hayvanlardaki manevi yaşam, kendi ruhunuzu canlandırabilir ve doğadan ve genel olarak evrenden kopmanın neden olduğu stresten kolaylık ve rahatlık getirebilir.


5. Öz Saygınızı Geliştirin

Öz değerinizi bilin. Hayatınızı, kapasitenizi ve başarılarınızı asla küçümsemeyin. Kendinize bakmak, manevi değerinize bakmak demektir ve bu, ruhsal esenliğinizi yok eder. İyi olduğunu düşündüğün şeyleri listele. Sizi tanıyan insanlara neyi iyi düşündüklerini ve onlar için ne demek istediğinizi sorun. Bunu sık sık gözden geçirin ve güvensizliklerinizi daha iyi hale getirecek kimseye, özellikle de kendinize izin vermeyin.


4. Başkalarına Saygı Duyun

Kendinize saygı duymanız kadar başkalarına da saygı duymanız önemlidir. Maneviyatınız diğerleriyle, özellikle de sık sık görüştüğünüz kişilerle olan ilişkinizden etkilenecektir. Etrafınızdakilerle uyumlu bir şekilde yaşıyorsanız, manevi varlığınız istikrarlı ve sakin olacaktır. Öfke, kıskançlık, nefret ve kötülük iç huzuru yok etmekten başka bir şey yapmaz.


3. Evrenle Bağlantınızın Farkında Olun

Sonunda olduğunuz her şeyin, yaptığınız her şeyi doğrudan veya dolaylı olarak çevrenizdeki her şeyi ve herkesi etkilediğinin bilinciyle yaşayın. Küçük ya da büyük, yapmayı seçtiğiniz, yolunuza çıkan canlı ya da cansız şeylerin gidişatını ya da kaderini değiştirebilir. Bunu fark ettiğinizde, eylemleriniz ve etkiniz için daha fazla sorumluluk alacaksınız ve manevi şeyleri asla hafife almayacaksınız.


2. Düşünün ve Meditasyon Yapın

Kendinizi dünyadan soyutlamak için biraz zaman ayırın. Dünyanın gürültüsüyle uğraşmaktan kaçınmak için bir an kenara koyun ve daha derin şeyler düşünün ve derin düşünün. Varlığınız, başarılarınız, idealleriniz, hedefleriniz ve maneviyatınız için daha fazlasını yapmanız gerekenler üzerine derinlemesine düşünün. Kendi iç benliğinizle temasa geçin ve kendi benliğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışın.


1. Hayatınızın Amacını Belirleyin

Neden buradasın? Nihai amacınız nedir? Neye odaklanıyordun? Amacınıza ulaşmak için başka ne yapmanız gerekiyor? En önemli şeyleri asla kaybetmemek için kendinize bu soruları düzenli olarak sorun. Diğer her şey gitmişse, maneviyatınızın kalacağını ve bu yüzden onu yaptığınız ve yaşadığınız her şeyin merkezinde tutmanız gerektiğini unutmayın.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu