Bilgi Arşivi

Salvador Dali En Önemli Eserleri ve Anlamları

Salvador Dali En Önemli Eserleri ve Anlamları. İspanyalı ressam Salvador Dali eserleri ile sürrealist akımın öncüsü olarak kabul edilir. Rüyalarını ön plana çıkararak gerçeğin ötesinde kendine bir yarata ressam 20. yüzyılın en önemli ressamları arasında ilk sırada yer alıyor. Salvador Dali’nin 1178 sanat eseri bulunmaktadır bu makalemizde ünlü ressam Salvador Dali en önemli eserleri ve anlamlarını paylaştık.

Salvador Dali En Önemli Eserleri ve Anlamları

Salvador Dalí, 20. yüzyıl sanat tarihinde yer alan bir isimdir. En iyi bilinen yönü bir ressamdır, ancak aynı zamanda üretken bir yazardı. Denemeler, şiirler, film senaryoları, opera ve roman yazarıdır.

1. The Persistence Of Memory – Belleğin Azmi (1931)

Salvador Dali’nin en ünlü eseri olan Belleği Azmi 1931 yılında 6 saat içinde yaptığı bilinmektedir. 1934’ten beri New York’taki Modern Sanat Müzesi’nde (MoMa) sergilenmektedir. Zamanın akışını çağrıştıran eser için birçok farklı yorum bulunuyor. Kendi eserine yaptığı yorum elbette önemli. Uyku ve uyanıklık arasında bir evrede evde bulunan erimiş peynirler ve duvar saatiyle göz göze geldiğinden söz ediyor. Eserlerinde çoğunlukla rüyalarından yola çıkan Dali için bu tür bir eser enteresan değil. Fakat bizler için öyle.

Belleğin Azmi için resimde bulunan objeler nedeniyle farklı anlamlar da çıkarılmış. Resmin sol alt köşesinde bulunan turuncu saatte bulunan karıncaların, doğum ve ölümden bahsettiğine değinilir.


2. Girl at a Window – Camdan Bakan Kadın (1925)

Dali’nin en ünlü eserlerinden biri de Pencereden Bakan Kadın eseriydi. Dali, eserlerinde kadın figürlerini çok kullanmıştır. Salvador Dali eserleri arasındanki en eski resimlerden biri olan ‘Camdan Bakan Kadın’ aslında kız kardeşi Anna Marie’dir. Sürreal resimleriyle dikkat çeken sanatçının gerçekçi resimleri oldukça az. Nadir resimlerden biri olan eser, Dali’nin çok sevdiği kız kardeşini çizerken sevgi dolu hissettiğini gösterse de yanılıyorsunuz.

Eserin ortaya çıkışından uzun bir süre sonra sanatçı, kendi eserini yorumlamış. Enteresan bir yorum olacak ki, resimdeki huzurlu ortam şüpheli bir ortama dönüşüyor.


3. The Burning Giraffe – Yanan Zürafa (1937)

Dali’nin Yanan Zürafa Eseri ressamın siyaset, savaş, kadın ve erkekle ilgili her türlü psikolojik yönü ortaya koyduğu kıyamet motifidir. Kadın figürünün arkasına yerleşen iskeletimsi yapı, halkın zayıf noktalarından bahsediyor. Eserin adı olan yanan zürafa ise arkaya konumlandırılmış. Dali’ye göre yanan zürafa, bir çeşit ‘erkeksi kozmik kıyamet canavarı’ olarak biliniyor.


4. Uyanmadan Bir Saniye Önce Nar Etrafında Uçan Arının Sebep Olduğu Rüya (1944)

Salvador Dali’nin Thyssen-Bornemisza Müzesi’nde sergilenen bu eserinde eşi Gala’nın gördüğü ve ona anlattığı bir rüyadan esinlenerek onu rüyasından uyanmadan önce resmetmiştir. Resimde uykulu bir halde yerde yatan Gala ve koluna yaklaşan tüfek dikkat çekiyor. Eserin adından da anlaşılacağı üzere arının vızıltısı ve iğnesi tüfeğe bürünmüş. Rüyanın başlangıç alanı ise arkada görünen büyük nar.

Nar, eserde Hıristiyanlık, aşk, diriliş gibi konuları temsil eder. Eserde bulunan, nar ile kaplan arasında duran kırmızı balık ise türünden kaynaklı oraya konulmuş. İskorpit balığı tehlike sezdiği anlarda zehirli yüzgecini çıkarır. Eserde ise bu zehirli yüzgeç, bir kaplan.


5. Leda Atomica – Atomik Leda (1949)

Ünlü ressam çoğu resminde eşi Gala’ya yer verir. Onun için bir saplantı haline geldiği söylenebilir. Resimde öne çıkan Leda figüründe Gala’nın yüzü resmedilmiş. Eserin resmedildiği dönemde atom ve atom altı parçacıklarının keşfi söz konusuydu. Sanatçının ilgisini çeken bu konu, mitolojide adı geçen Leda efsanesi ve bilimin keşifleri harmanlanmış.


6. The Temptation of St. Anthony – Aziz Anthony’nin Baştan Çıkarılışı (1946)

Aziz Anthony’nin Baştan Çıkarılışı, Salvador Dali eserleri arasında en bilinenlerden birisidir. Dali’nin olmazsa olmazlarından olan ve hemen hemen her resminde bulunan semboller, işaretler ‘St. Anthony’nin Baştan Çıkışı’ eserinde de mevcut.

Eserde bulunan St. Anthony mal varlığından vazgeçip kendi yalnızlığına bürünür. Bunun üzerine her şeyden vazgeçerek Arap çöllerinde bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk esnasında St. Anthony, şeytan tarafından baştan çıkarılır. İnancı ve değerleri için bu aldatmaya karşı gelmeye çalışır.

Dali, bu eserinde St. Anthony’nin dünyevi günahları reddedişini ortaya sunuyor.1946 yılında yapılan eser, Salvador Dali için “Klasik Dönem” ve “Rönesans Dönemi” adına öncü eser niteliği taşıyor. At figürüne yer vererek cesaret ve baştan çıkarılma olgusunu anlatmaya çalışan Dali, farklı arzular uyandıran nesneleriyle çizimini destekliyor. Ayrıca göze çarpan filler ise bir çeşit din eleştirisi olduğunu gösteriyor eserde.


8. Portrait Of Picasso – Picasso Portresi (1947)

Eserlerinde rüyalar ve düşünsel durumlardan etkilendiğini dile getiren Dali, Picasso’ya olan hayranlığını da belirtiyor. Picasso ve Salvador Dali, birlikte bolca vakit geçirdi. Arada yaşanan küslükler olsa da birbirleri için hissettiği güzel duygular karşılıklı ve dile getirilmiş.

Picasso’yu resmettiği tablosunda, onun zekasına ve diline olan hayranlığını ön planda göstermek istemiş. Portrede göze çarpan sert yüz ifadesi, Picasso’nun siyasetteki sertliğine ithafen uygulanmış.


9. Swans Reflecting Elephants – File Yansıyan Kuğular (1937)

Sürrealizmin önemli tablolarından biri sayılan eser, Dali’nin kendi içinde paranoyalar yaşadığı zamanda ortaya çıktı. Bu nedenle bu tablo için birçok farklı yorum görebilirsiniz. Resimde görünen üç kuğu, göle fil olarak yansır. Kuğuların arkasında bulunan ağaçlar ise fillerin ayaklarıymış gibi görünüyor. Gölün alt kısmında bulunan kasvet ve üstteki kuğuların huzuru ise ilginç bir tezatlık ortaya seriyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu