Kimdir

Sami Yusuf Kimdir, Nerelidir? Sami Yusuf Hayatı ve Biyografisi

Sami Yusuf Kimdir, Nerelidir? Soruları en çok merak edilen isimler arasında yer alıyor. İlk albümünü 2003 yılında Al Mu’Allim ismiyle çıkarmış ve geniş bir hayran kitlesine ulaşmıştır. Aslen İranlı olan Yusuf Sami şarkıcı, söz yazarı, besteci, yapımcı ve müzisyendir. 2006 yılında İstanbul’da verdiği konsere 250.000 kişi katılmıştır. İşte şarkıcı Sami Yusuf Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

Sami Yusuf Kimdir, Nerelidir?

Şarkıcı ve müzisyen Sami Yusuf 21 Temmuz 1980 yılından Tahran, İran doğumludur. Sami Yusuf 2024 yılı itibariyle 43 yaşındadır. Azeri bir ailenin ςocuğu olan Yusuf Sami, müzisyen bir ailede yetişmiştir. 3 yaşında iken İngiltere’ye yerleşmiştir. Bestekar ve müzisyen olan Babası Babak Radmanesh genç yaştan itibaren müzik öğretmenliğini yapmıştır.

2003 yılında Al Muallim albümünü piyasaya sürmüştür. 2011 yılında ”Birleşmiş Milletler Ünlü Gönüllüsü Ortakları” arasına seçilmiş ve Dünya Gıda Programı (WFP) adına yardım kampanyalarında görev almıştır.

2013 yılında, Haiyan Tayfunu’nun vurduğu Filipinler’deki afetzedelere yardım amaçlı WFP öncülüğünde ”Live Feed Philippines Kampanyası” başlatmıştır ve Hope Survives adlı parçasıyla bu kampanyaya dikkat çekmiştir. Temmuz 2009’da Londra’daki Roehampton Üniversitesi’nden doktora fahri ödülü almıştır.


Sami Yusuf Hayatı ve Biyografisi

Sanatçı Sami Yusuf, Awakening Records plak şirketinden ayrıldıktan sonra bir süre Etm International şirketi ile çalışmış ve daha sonra Andante Records plak şirketini kurmuştur.

2015 yılında ”The Gift of Love” (Aşkın Hediyesi) adlı eseri için Türkiye, Suudi Arabistan, Filistin, Ürdün, Kanada gibi farklı ülkelerde çekim yapmıştır. Sami Yusuf, 2005’te Mariam Yusuf ile evlenmiştir.

Sami Yusuf, 2003 yılında Al Muallim albümünü piyasaya sürmüştür. Bu albüm kısa zamanda dinleyicilerle bütenleşmiş ve dünyada yaklaşık 2 milyon kişi tarafından satın alınmıştır. Albüm, Afganistanlı yazar Halid Hüseyni’nin romanından kurgulunan ”The Kite Runner” (Uçurtma Avcısı) filminde kulanılmıştır.

Sami Yusuf, 2005 yılında My Ummah albümünü çıkarmış ve albümde yer alan ”Hasbi Rabbi” eseri dinleyiciler tarafından çok sevilmiştir. Bu eserde Birleşik Krallık’ta Londra’da, Türkiye’de İstanbul’da, Hindistan’da Tac Mahal’de, Mısır’da ise Kahire’de çekim yapmıştır ve Türkiye’de de büyük bir kitle tarafından sahiplenilmiştir. Bu albüm, Sami Yusuf’un evrensel bir sanatçı olmasına büyük katkı yapmıştır. My Ummah albümü 5 milyon dinleyiciyle buluşmuştur. .

Sami Yusuf’un 2006 yılında İstanbul Taksim Meydanı’nda verdiği konsere 250.000 kişi katılmış ve büyük yankı uyandırmıştır. Türk halkı ile bağı iyice sıklaşmıştır.

2007 yılında Time Dergisi’ne ”İslam’ın En Büyük İslam Pop-Rock Yıldızı” olarak derginin kapağında yer almıştır. 2007 yılında, Londra’da Wembley Arena’da 30.000 kişinin katılımıyla konser vermiştir ve Londra konserinde söyledigi eserleri, bir çeşit konser albümü olarak çıkarmıştır.

Sami Yusuf: Instagram

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu