Yaşam

Saneloc 50 Mg Ne İşe Yarar? Saneloc 50 Mg Kullananların Yorumları

Saneloc 50 Mg Ne İşe Yarar? Saneloc 50 Mg Kullananların Yorumları. Saneloc yüksek tansiyon, kalp yetmezliğinde, bazı çarpıntılarda, yüksek kan basıncı durumunda kullanılan etkili bir ilaçtır. İlacı kullananlar bir yandan da Saneloc 50 Mg Yan Etkilerini ve Saneloc 50 Mg Muadilini de merak etmektedirler. Peki; Saneloc 50 Mg Etken Maddesi Nedir? sorularının cevapları ve Saneloc Kullananların Yorumlarını makalemizde bulabilirsiniz…

Saneloc 50 Mg Ne İşe Yarar?

Saneloc 50 mg değiştirilmiş salınımlı tablet içerisinde Metoprolol Tartarat yer almaktadır. Bu ilaç stres hormonlarının etkisinin azaltarak kalp atış hızının yani nabzın yavaşlamasını sağlar. Saneloc 50 mg ilacı yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yüksek tansiyon hastalarında kan basıncından dolayı ortaya çıkabilecek kalp krizi, felç, inme, erken ölüm gibi risklerin en aza indirilmesi için kullanılan bir ilaçtır.

Yüksek kan basıncı ve göğüs ağrısını (anjina pektoris) önlemek için, kalp yetmezliğinde, bazı çarpıntılarda, düzensiz kalp aktivitesinin (aritmi) belirli türlerinde kullanılan etkili bir tablettir. Bu ilacın etken maddesi metoprolol fiziksel ve zihinsel çalışma dolayısıyla oluşan stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltır. Bu ilaç her iki yüzü çentikli beyaz oblong tablet şeklindedir. 50 mg 20, 30, 90 değiştirilmiş salımlı tablet içeren formlarda eczanelerde satılmaktadır. Beyaz-mavi kutusu vardır. İçeriğinde kortizon yoktur.

Beta bloke edici ajanlar olarak isimlendirilen ilaç grubu içerisinde bulunmaktadır. Kutunun üzerinde de kardiyoselektif b-bloker yazmaktadır. Normal reçeteli bir ilaçtır. Reçeteli olarak satılmaktadır. Reçete edildiğinde devlet tarafından bedeli ödenmektedir. Halk arasında saneloc ilaç olarak da bilinmektedir. Bu ilacın ruhsat sahibi Sandoz İlaç Sanayi ve Ticaret A.ş’dir. Üretimi ise Hexal AG Holzkirchen Almanya adına Salutas Pharma GmbH tarafından Almanya’da yapılmaktadır.


Saneloc 50 Mg Ne İçin Kullanılır?

Saneloc 50 mg ilacı nedir? kısaca açıklayalım. Saneloc 50 mg ilacı strese bağlı kalp atış hızını yavaşlatmaya yarayan bir ilaçtır. Bu ilaç kalp krizi tedavisinde ve kalp krizi riskini azaltmada kullanılan bir ilaçtır. Stres ya da egzersiz nedeni ile ortaya çıkan kalp ya da göğüs ağrısı tedavisinde kullanılır. Ayrıca yüksek tansiyon hastalarında yüksek kan basıncı ile ortaya çıkabilecek, kap krizi, inme, felç gibi risklerin önlenmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca kalp ritim bozukluğu hastalığının tedavisinde de bu ilaçtan yararlanılabilir.

Saneloc 50 Mg neden kullanılır? Saneloc 50 mg değiştirilmiş salınımlı tablet kalp krizi tedavisinde, kalp krizi önlenmesinde, kalp ve göğüs ağrısı (anjina) tedavisinde, stres ya da egzersiz ile ortaya çıkan kalp hızında artış ya da kalp ritminin hızlanmasında kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca bu ilaç migren hastalığının önlenmesi için de kullanılabilmektedir. Özellikle yüksek tansiyon hastası olan kişilerde kan basıncının artması ile ortaya çıkabilecek felç, kalp krizi, inme ya da erken ölüm gibi risklerin azaltılması için de bu ilaç kullanılmaktadır.

Saneloc 50 Mg ne işe yarar diyecek olursanız temelde bu ilaç stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltarak kalp atış hızının yavaşlamasını sağlayan bir ilaçtır. Nabzın yavaşlamasını ve stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltan bu ilaç kalp krizi tedavisinde ve kalp krizi riskini azaltmada kullanılır.


Saneloc 50 Mg Nasıl Kullanılır?

Saneloc 50 mg nasıl kullanılır? Bu ilacın kullanımını doktorunuzun tavsiye ettiği tüketim şekli ve miktarı ile tüketmelisiniz. İlacı lütfen doktorunuzun direktiflerine uygun olarak tüketiniz. Eğer doktorunuzun verdiği talimatlar yönünde ilacı kullanmazsanız hastalığınızın tedavisi aksayabilir, hastalığınızın seyri değişebilir ve sağlığınız kötü etkilenebilir.

Saneloc 50 mg tablet 1 bardak dolusu su ile oral yani ağızdan tüketilmelidir. İlacın aç ya da tok karnına alınmasının bir önemi olmamakla birlikte doktorunuzun talimatlarına uygun olarak alınız. İlaç saatlerinizi mümkün olduğunca sabit tutmaya ve her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Saneloc 50 Mg Yan Etkileri Nelerdir?

Kalp atış hızının yavaşlaması ile kalp krizi riskinin azaltılması, kalp krizi tedavisi, yüksek tansiyon tedavisi, kalp ve göğüs ağrılarının tedavisinde kullanılan Saneloc 50 mg yan etkileri nelerdir?

Saneloc 50 mg ilacının olası yan etkileri arasında karın ağrısı, nefes almada zorluk, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazlarda şişlik gibi yan etkiler görülebilmektedir. Eğer bu olası yan etkiler gözlenirse durumunuzu acilen doktorunuza bildirmelisiniz. İlacı kullananlarda yaygın olarak görülen yan etkiler ise kalp atışının yavaşlaması, çarpıntı, ellerde ve ayaklarda soğukluk, baş ağrısı, sersemlik, baş dönmesi, kusma, ishal, mide bulantısı, kabızlık, karın ağrısı ve halsizlik gibi durumlardır.

Saneloc 50 mg tablet seyrek olarak görülen yan etkileri arasında depresyon hali, uykusuzluk ve konsantrasyon bozuklukları görülebilmektedir. Ayrıca ilaç içerisinde yer alan maddelere duyarlılığı olan kişilerde kabus görme ve karıncalanma hissi gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Çok seyrek görülen başka yan etkiler ise kalp yetmezliği belirtilerinin kötüleşmesi, kan basıncının büyük ölçüde düşmesi ve göğüs ağrısı gibi belirtilerdir. Nefes daralması, hava yollarında darlık hissi de ortaya çıkan seyrek yan etkiler arasındadır. Bu yaygın olarak görülmeyen yan etkiler görüldüğünde derhal en yakın hastanenin acil servisine gitmelisiniz. Bu yan etkiler sonucunda tıbbı tedavi almanız gerekebilir.

Saneloc ilacını kullananlarda çok seyrek olarak görülen olası yan etkilerden birisi kanın pıhtılaşmaması problemidir. Ayrıca düzensiz kalp atımı, kulak çınlaması, gözlerde kuruluk ve kızarıklık, ödem gibi yan etkiler de ortaya çıkabilmektedir. Saneloc ilacına duyarlılığı olan kişilerde nadir olarak ortaya çıkan yan etkiler arasında cinsel problemler, geri dönüşümlü cinsel isteksizlik, iktidarsızlık da yer almaktadır. Hayal görme, deride aşırı duyarlılık, karaciğer problemleri, hafıza güçlüğü, zihin karışıklığı gibi problemlerin ortaya çıkması halinde derhal doktorunuza başvurarak ilacınızı ya da ilaç dozajınızı değiştirmelisiniz.

Saneloc 50 mg değiştirilmiş salınımlı tablet kullananlarda çok seyrek olarak görülen yan etkiler arasında göz iltihabı benzeri belirtiler, nezle, ağız kuruluğu, karaciğerin iltihaplanması (hepatit), eklem ağrısı, kas krampları gibi etkiler yer almaktadır. Ayrıca kan dolaşım bozukluğu olan hastalarda kan akımının kesilmesine bağlı olarak dokuların çürümesi veya ölmesi (gangren) gibi yan etkiler de çok seyrek olarak ortaya çıkabilmektedir. Saneloc 50 mg kullanımı nedeni ile ortaya herhangi bir yan etki ortaya çıkarsa mutlaka durumu doktorunuza bildirmelisiniz


Saneloc 50 Mg 2024 Fiyatı Nedir?

Yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde, kalp krizi tedavisinde ya da kalp ritim bozukluğu, kalp ve göğüs ağrısı tedavisinde kullanılan Saneloc 50 mg fiyat olarak 83,49 TL dir.

Saneloc 50 mg değiştirilmiş salınımlı tablet eczanelerde reçeteli ve reçetesiz olarak satılmaktadır. Uygun fiyatlı ilaçlar arasında bulunan bu ilaç yüksek tansiyon ilacı olarak pek çok hekim tarafından reçetelendirilmektedir.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Saneloc 50 Mg Muadili Olan İlaçlar

Bu ilaçla aynı etkileri sağlayacağınız ilaçların listesi aşağıdaki gibidir. Muadil ilaçları asıl kullanmanız gereken ilacı bulamadığınızda kullanabilirsiniz.

 • Beloc ampül
 • Beloc durules tablet
 • Beloc zok tablet
 • Betablok cr film tablet
 • Betablok sdk kontrollü salımlı tablet
 • Betablock sr film tableti
 • Cardovol tablet
 • Cardovol enj. çözelti içeren ampül
 • Lopresor tablet
 • Lopressor-Sr tablet
 • Mecorlong kontrollü salımlı tablet
 • Mepolex enj. çözelti içeren ampül
 • Metloc infüzyon için çözelti içeren ampül
 • Normolol enjeksiyonluk çözelti
 • Problok tablet
 • Saneloc kontrollü salımlı film kaplı tablet
 • Tanelor kontrollü salımlı film kaplı tablet

Saneloc 50 Mg Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saneloc 50 mg prospektüs bilgilerini okumadan ilacı kullanmamalısınız. Prospektüste ilaç hakkında detaylı bilgi ve ilacın kullanımı hakkında bilgiler yer almaktadır. Prospektüste yer alan uyarıları dikkate alınız ve doktorunuzun tavsiye ettiği tüketim miktarında tüketmelisiniz.

Tansiyon hastaları Saneloc 50 mg işe yarar mı gibi sorular soruyorlar. Yüksek tansiyon hastaları bu ilacı doktorlarının tavsiyesi üzerine almalıdır. Yüksek kan basıncından dolayı ortaya çıkabilecek felç, inme, kalp krizi gibi problemleri ortaya çıkmadan önlemek amacı ile doktorlar tavsiye etmelidir. Ancak ilacı kan dolaşım bozukluğunuz var ise, ileri derecede böbrek yetmezliği, prinzmental göğüs ağrısı olarak adlandırılan kendiliğinden gelişen kalp krampından kaynaklanan tipte göğüs ağrısı, astım hastalığı gibi şikayetleriniz var ise ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza bu durumları bildiriniz.


Saneloc 50 Mg Hamilelik ve Emzirme Döneminde Kullanım

Saneloc 50 mg değiştirilmiş salınımlı tablet kullanımını hamilelik döneminde ya da hamile kalmadan önce doktorunuz söylemediği sürece kullanmamaya dikkat ediniz. Emzirme döneminde de bu ilacı kullanmanız önerilmez. Eğer tedaviniz sırasında hamile kaldığınızı öğrenirseniz durumu derhal doktorunuza bildirmelisiniz.

Emzirme döneminde de gerekli olmadıkça Saneloc 50 bmg tablet kullanılması önerilmez. Doktorunuz eğer gerekli görüyor ise doktorunuzun talimatlarına uygun bir şekilde ilacınızı kullanmalısınız. Emzirme döneminde bebekler beta blokaj belirtileri açısından izlenmelidir ve kontrolleri yapılmalıdır. Bebeğin anne sütü ile aldığı metoprolol miktarı ihmal edilebilir bir düzeyde olsa da emzirilen bebekler beta blokaj belirtileri açısından izlenmelidir.


Saneloc 50 Mg Kullananların Yorumları

Saneloc 50 mg tansiyon ilacı olarak pek çok yüksek tansiyon hastası tarafından kullanılmaktadır. Yüksek tansiyon hastalarında kan basıncındaki artış nedeni ile kalp krizi ya da felç gibi olası riskler bulunmaktadır. Yüksek tansiyon hastalarında ortaya çıkabilecek bu durumların önlenmesi için stres hormonlarının kalp üzerindeki etkisini azaltan bu ilaç kullanılmaktadır.

Saneloc 50 mg tablet kullananların yorumları hastalıklarının tedavisinde işe yardıkları yönündedir. Kalp ritim bozukluğu olan hastaların yorumları kalp ritminin düzene girdiği yönündedir. Ayrıca kalp ve göğüs ağrısı çekenlerin tedavileri de bu ilaç ile gerçekleşmiştir.


Saneloc Kullanma Talimatı İçin TIKLAYINIZ


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu